22.01.2016

Гривня падає, бо російські банки скуповують долар в Україні - екс-заступник голови Нацбанку

Гривня падає, бо російські банки скуповують долар в Україні - екс-заступник голови Нацбанку

Що спровокувало девальвацію і яким буде курс гривні до кінця року в інтерв’ю «Главкому» розповів Олександр Савченко, ректор Міжнародного Інституту Бізнесу, екс-заступник голови Нацбанку.

Пане Олександре, чи може поточна напружена ситуація на валютному ринку бути викликана туманними перспективами надходження наступних траншів від Міжнародного валютного фонду?

Це суттєва інформаційна причина. Зрозуміло, що просто так, без реальних кроків у боротьбі з корупцією та проведення економічних реформ, МВФ гроші не дасть. Всі також розуміють, що кошти МВФ не доходять до ринку валюти. Вони осідають в резервах Національного банку і на рахунках уряду, і йдуть прямо на оплату критичного імпорту чи погашення старих боргів. Вони не досягають валютного ринку, а значить доларів не стає більше. Але теоретично, якщо нам дадуть кредит, настрої у бізнесу, і людей покращаться, і вони будуть купувати менше валюти.

Чи пов’язано, на вашу думку, падіння курсу національної валюти з п’ятимісячною паузою України у відносинах з МВФ?

Дійсно, так. Якби ми, наприклад, тричі отримали по півтори мільярда, наші золотовалютні резерви були більшими.

Скільки часу є в України? Скільки чекати фінансової підтримки?

Якщо ми покажемо, що боремося з корупцією, думаю максимум три-чотири тижні. Якщо не відправимо когось у відставку, можемо взагалі не отримати.

Як сировинна криза впливає на вартість української валюти? Ціни на нафту побили рекордну відмітку $29 за барель.

Я би, насамперед, пов’язував падіння гривні з падінням російського рубля. Якщо проаналізувати останні стрибки знецінення російської валюти, то на наступний день зазвичай падає гривня. А має бути все з точністю до навпаки - те, що погано для Росії, добре для України. Рубль падає через зниження ціни на нафту і газ, а ми знаходимося серед країн, які тільки виграють від падіння ціни на ці ресурси.

Чому так відбувається?

Є лише одне пояснення цьому феномену. Падіння гривні слідом за російським рублем пов'язано з тим, що російські банки, які домінують на ринку України, скуповують долар. Коли вони купують долари, відповідно, падає курс гривні. За три-п’ять кризових днів вони перераховують до своїх материнських структур до $100 млн, а для України – це, на жаль, дуже суттєво.

Тобто російські банки в Україні користуються нестабільною валютною ситуацією?

Так, скажімо, протягом декількох днів у них є можливість арбітражу. Тобто, коли можна купити валюту за одним курсом, і в той же день, продати за іншим, і заробити на цьому. Потім курс приходить до рівноваги і можливість для заробітку зникає. Але завдання Нацбанку - показати інформацію про тих, хто купує валюту і в яких розмірах. І Нацбанк набагато жорсткіше повинен підходити до валютних операцій російських банків під час стрімкого падіння рубля.

Як ви оцінюєте частку російських банків на українському банківському ринку?

На рівні 18%. Нацбанк мав би ввести квотування присутності іноземних банків з кожної країни. Я пропоную ввести квоту на кожну країну не більше 8%, особливо коли мова йде про державні банки. Можна навіть поставити питання про заборону діяльності державних банків інших країн на фінансовому ринку України, особливо в умовах війни.

Які ще чинники впливають на нинішню нестабільність національної валюти?

Падінню гривні сприяє чисельна армія валютних спекулянтів, яку створив НБУ. Якщо раніше питома вага «сірого ринку» була в межах 1-2%, зараз мова про 15-25% в моменти валютних потрясінь. Саме через неможливість дешево і швидко купити валюту, малий і середній бізнес вимушений звертатися до спекулянтів, і купувати валюту на 10% дорожче для підтримки свого бізнесу.

Також, в кінці минулого року, уряд накопичив на своєму рахунку кошти, які довго не використовував. Прем’єр-міністр дуже хвалився, що було накопичено майже 50 млрд. гривень. Тоді як нормально тримати єдиному казначейському рахунку 15-20 млрд. Навіщо тримати такі великі кошти і не використовувати їх? Кожна копійка, яка йде в економіку, обертається доходами в бюджет. Але в останні тижні року уряд все-таки витратив ці кошти, за рахунок чого створилася велика пропозиція гривні. Ці гроші досягли валютного ринку тільки зараз, і створили додатковий попит. Тому кошти державного бюджету треба розподіляти рівномірно, щоб не створювати подібних дисбалансів на фінансових ринках.

На вашу думку, максимальна межа, до якої може впасти курс гривні найближчим часом?

Найбільш поганий варіант для першого кварталу цього року - 26-28 гривень за долар. Більшого падіння я не допускаю за умови, якщо Нацбанк і економічний блок уряду не будуть робити грубих помилок.

Що такого шкідливого може зробити Національний банк України?

Він може завдати шкоди, якщо продовжить полювання за комерційними банками, і буде банкрутство ще кількох великих банків. Однією з причин ситуації, що склалася зараз, є поновленням виплат комерційними банками вкладникам збанкрутілих банків, які були припинені на два тижні. Тобто у людей з’явилися якісь гроші. У випадку банкрутства банків, людям треба буде виплачувати кошти. В державному бюджеті їх немає. Нацбанк друкує кошти, передає їх в банківську систему, а це призведе до інфляції і девальвації.

Також може нашкодити Кабмін, якщо вирішить повернути Росії борг у 3 мрлд. доларів Це груба політична і економічна помилка. Зараз ведуться розмови про те, щоб цей борг прирівняти до приватних структур, реструктурувати, зменшити на 20% і почати повертати. В той час, наші претензії до Росії за анексію Криму складають 25 млрд. доларів, а вони нам не поспішають їх повертати. Судові перспективи цих справ є як у Росії, так і в України. Якщо не буде таких помилок, курс більше 28 за долар впасти не може. Більше того, з другого кварталу поточного року, за моїми розрахунками, є всі підстави для укріплення гривні. Я прогнозую курс гривні на кінець 2016 року 25 грн/$ навіть на чорному ринку.

Фактор «Нафтогазу», який традиційно скуповує долари для розрахунків за газ, впливає й тепер валютні коливання?

Прямо впливає. Чим більше компанія купує доларів, тим гірше для курсу. Але ціна на газ падає і тому у нас мала б ситуація покращитися, порівняно з минулим роком. Але я зауважував, якщо хтось додатково купує сто мільйонів, то це для України сильне потрясіння.

Що робити з державним бюджетом України, в якому закладений суттєво нижчий курс, ніж тепер прогнозується експертами?

Нічого дивного. На мою думку, в бюджет навмисно заклали дуже низький курс, щоб було легше його виконати. Адже чим більше курс відхиляється від закладеного, тим легше. У нас доходи пов’язані з інфляцією і девальвацією. Якщо ці показники будуть збільшуватись, виконати бюджет буде легше.

Навіщо НБУ скуповував долар на початку року, штучно підігріваючи ситуацію?

Це скоріше непрофесіоналізм, а не навмисні дії.

Чому зараз Нацбанк і керівництво держави не коментує ситуацію, що склалася?

Вони коментують тільки хороші новини. З політичної точки зору вони все правильно роблять.

Украина должна готовиться к третьему историческому обвалу гривны, - Александр Сугоняко Украина должна готовиться к третьему историческому обвалу гривны, - Александр Сугоняко

Возрождение кредитования невозможно без возрождения экономики, а возрождение экономики - без кредитов, считает глава Ассоциации украинских банков

22.02.2017 | 11:39
читать далее >>>
Задачи доводить банки до банкротства нет - и.о. замглавы НБУ Рожкова Задачи доводить банки до банкротства нет - и.о. замглавы НБУ Рожкова

Назначая Рожкову своим заместителем, глава НБУ Валерия Гонтарева ожидала от ее службы "решительных действий для обеспечения прозрачного, жизнеспособного и сильного банковского рынка", к которому вернулось бы доверие людей.

17.08.2016 | 11:20
читать далее >>>
Кубив: Конвертационные центры продолжают существовать. Гонтаревой это известно Кубив: Конвертационные центры продолжают существовать. Гонтаревой это известно

Первый вице-премьер Степан Кубив рассказал о меморандуме с МВФ, продаже земли, пенсионном возрасте и торговле с Россией

24.06.2016 | 11:09
читать далее >>>
Гонтарева: Ко мне со стороны МВФ звучат не претензии, а звучат похвалы Гонтарева: Ко мне со стороны МВФ звучат не претензии, а звучат похвалы

Глава Нацбанка признается, что тяжелые отношения у нее сложились практически со всеми владельцами крупных банков в Украине, которые были выведены с рынка в последние два года.

06.06.2016 | 13:45
читать далее >>>
Если есть какая-то подозрительная транзакция, то банк должен ее остановить - директор департамента финмониторинга НБУ Если есть какая-то подозрительная транзакция, то банк должен ее остановить - директор департамента финмониторинга НБУ

НБУ поставил банкиров в неловкое положение. Ужесточив нормативную базу по финансовому мониторингу прошлой осенью, Нацбанк не объяснил подопечным, как ее выполнять. Растолковать нововведения попросили директора департамента финансового мониторинга НБУ Игоря Березу.

19.02.2016 | 10:24
читать далее >>>
2016 год ещё останется годом неограниченных возможностей для банков, - зампредправления ПАО «АБ «РАДАБАНК» 2016 год ещё останется годом неограниченных возможностей для банков, - зампредправления ПАО «АБ «РАДАБАНК»

Как меняется модель развития финансового рынка, какие интересные продукты есть на украинском рынке и чем удержать клиентов в кризис рассказал banker.ua Заместитель Председателя Правления ПАО «АБ «РАДАБАНК» Бабаев Юрий Владимирович.

26.01.2016 | 11:12
читать далее >>>
Гривня падає, бо російські банки скуповують долар в Україні - екс-заступник голови Нацбанку Гривня падає, бо російські банки скуповують долар в Україні - екс-заступник голови Нацбанку

Що спровокувало девальвацію і яким буде курс гривні до кінця року в інтерв’ю розповів Олександр Савченко, ректор Міжнародного Інституту Бізнесу, екс-заступник голови Нацбанку.

22.01.2016 | 14:19
читать далее >>>
Нельзя доверять людям, которые попали в тяжелое финансовое положение, — экс замглавы НБУ Александр Писарук Нельзя доверять людям, которые попали в тяжелое финансовое положение, — экс замглавы НБУ Александр Писарук

Экс-первый заместитель Валерии Гонтаревой рассказал, как работал с собственниками ныне неплатежеспособных банков, об уходе главы департамента регистрации и лицензирования Леонида Антоненко и о том, как ему предлагали взятку на посту госчиновника

19.01.2016 | 14:51
читать далее >>>
Глава Нацбанка Гонтарева: курс подвержен турбулентности преимущественно из-за краткосрочных факторов Глава Нацбанка Гонтарева: курс подвержен турбулентности преимущественно из-за краткосрочных факторов

В Украине действует режим гибкого курсообразования, при котором курс национальной валюты определяется рыночными факторами – спросом и предложением. На сегодняшний день рынок достиг равновесия

18.01.2016 | 11:37
читать далее >>>
До реформы многие банки были звеном в цепочке олигархических корпораций, — замглавы НБУ До реформы многие банки были звеном в цепочке олигархических корпораций, — замглавы НБУ

Заместитель главы правления НБУ Владислав Рашкован рассказал, как реформируется Нацбанк, и что выиграют украинцы от реформ на банковском рынке

16.12.2015 | 11:10
читать далее >>>
Новости Svitnews
Новости JOIN