Візьміть слухавку – це податкова: навіщо ДПС телефонуватиме боржникам по всій країні?

8 карток, 06 Січня 1411
1
Чув, що податкова буде телефонувати боржникам. Це правда? І з чого б це?

З 25 березня Державна податкова служба України розпочала інформувати платників податків (платників єдиного внеску) про наявність у них податкового боргу з платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи, та недоїмки з єдиного внеску.

2
Як це відбуватиметься? Телефонуватимуть боржникам прямо по всій Україні?

Так, боржникам із будь-якого регіону країни через контакт-центр ДПС у телефонному режимі буде доведено інформацію про суму заборгованостей, що обліковується у них у розрізі податків/зборів та єдиного внеску, а також територіальних органів ДПС, у яких обліковується наявна заборгованість.

3
Відтепер це буде регулярна практика у податкової?

Наразі це пілотний проєкт, який триватиме протягом трьох місяців. Після закінчення цього терміну буде вирішена подальша доля цього проєкту.

4
А яка мета цього проєкту? Боржники ж наче мають знати, якщо в них є борг…

Мета пілотного проєкту – підвищення рівня обізнаності платників податків про наявність у них податкового боргу з податкових платежів або недоїмки зі сплати ЄСВ, а також сприяння добровільному погашенню платниками такої заборгованості.

5
Можна уточнити, в чому різниця між податковим боргом та недоїмкою з єдиного внеску?

Податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений Податковим кодексом України строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПКУ.

Недоїмкою, у свою чергу, називають суму єдиного внеску, своєчасно не нараховану та/або не сплачену у строки, встановлені Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Вона обчислена податковим органом. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

6
Ну добре, а якщо я маю невелику заборгованість. Чи телефонувати мені податкова?

Варто звернути увагу на вид заборгованості, адже податкова буде телефонувати тим, у кого є податковий борг з платежів або недоїмки з єдиного внеску. Якщо у вас наявна саме така заборгованість, тоді ДПС, ймовірно, зателефонує вам у рамках цього пілотного проєкту. Якщо ж у вас інша заборгованість, то, напевно, не варто очікувати на дзвінок від ДПС.

7
Я можу якось самостійно дізнатись, чи є в мене борг?

Так, фізична особа, яка не є суб’єктом господарювання, може отримати інформацію про наявність або відсутність податкового боргу, скориставшись Електронним кабінетом, а також через офіційний портал ДПС.

Крім цього, у разі виникнення у платника боргу, сума якого перевищує 3060 грн, контролюючий орган надсилає або вручає йому податкову вимогу, наприклад, за місцем обліку платника податків.

8
Зрозуміло. А чи вдала це ідея загалом, щоб податкова телефонувала боржникам? Чому взагалі вдаються до таких дій?

Згідно з даними сервісу моніторингу реєстраційних даних Опендатабот, за 2023 рік виконавчими службами було стягнуто 25,21 млрд грн. Водночас це лише 6% від загальної суми, яку повинні були стягнути з боржників. Загалом, лише 6 копійок з кожної гривні боргу стягується в Україні.

З огляду на те, що ці показники потрібно підвищувати, проєкт податкової виглядає доволі перспективним та вдалим.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: