Топ-5 найдорожчих угод M&A в першому півріччі 2020 року

01 Вересня 2020

Коронакризис негативно вплинув практично на всі сфери господарювання в Україні. Найбільший удар припав на туристичний, торгово-розважальний сектори, але і фінансовий ринок переживає не найкращі часи. Обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну скоротився практично наполовину, а ринок злиттів і поглинань зменшився в 4,7 рази в порівнянні з 2019 роком. У першому півріччі сектор M&A склав всього $159 млн, що є найнижчим показником за останні п’ять років. Подібна ситуація спостерігалася в кризовому 2015 році, коли Україна переживала збройний конфлікт на Донбасі. В цілому, показник M&A скоротився на 43% з початку року. Експерти називають головною причиною провалу епідемію коронавірусу і побоювання інвесторів з приводу подальшого розвитку ринку. Banker.ua розбирався, які угоди були здійснені з початку року і які стали найбільш значущими.

Які сектори є привабливими для інвесторів

Експерти компанії KPMG впевнені, що відновлення українського ринку M&A буде проходити швидко. На це впливатимуть кілька факторів: вигідне територіальне розташування між азіатськими і європейськими країнами, наявність висококваліфікованої, але, разом з тим, дешевої робочої сили, величезний вибір об’єктів, які сьогодні виставлені на продаж.

Крім того, позитивний вплив на ринок також слід очікувати, враховуючи прийняті урядом України заходи для підтримки реальної економіки і зміцнення макрофінансової стабільності країни. Ключовими з них є зменшення облікової ставки, укладення угоди з ЄБРР про валютний своп на суму 500 млн доларів США і попередня домовленість з МВФ про програму Stand-by у розмірі 5 млн доларів США. Були припинені штрафні санкції за порушення податкового законодавства і введений мораторій на податковий аудит і податкові перевірки.

«У другій половині 2020 року активність на ринку M&A залишатиметься невисокою, оскільки покупці і продавці зосереджені на збереженні свого бізнесу і уникненні руйнівних наслідків пандемії. В Україні падіння ВВП очікується на рівні 8%, і ринок M&A, природно, буде відчувати вплив погіршення ситуації в економіці. Однак в цілому наші очікування в середньостроковій перспективі залишаються оптимістичними”, – сказала Світлана Щербатюк, лідер супроводу корпоративних транзакцій КPMG в Україні.

Також, за даними фахівців КPMG, покупцями компаній виступили українські інвестори, хоча іноземний бізнес також залишається активним і вивчає можливості підприємств.

Обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну скоротився практично наполовину, а ринок злиттів і поглинань зменшився в 4,7 рази в порівнянні з 2019 роком

Якщо ж говорити про сектори, в які найбільш часто інвестують іноземні та вітчизняні інвестори, то можна виділити наступні: сільське господарство, нерухомість, транспорт та інфраструктура, інновації та нові технології, на які разом припадає 91% вартості всіх укладених угод.

Найдорожчі угоди 2020 року

Як було сказано, загальна вартість укладених у першому півріччі 2020 року угод склала $159 млн.

“Епіцентр-К” і ТОВ “Хмельницьк-Агро” – $100 млн

Угода була укладена ще в травні поточного року. Група компаній “Епіцентр-К” заявила про придбання 96,7% акцій ТОВ “Хмельницьк-Агро”. До складу підприємства входять рослинницький напрямок, насіннєвий завод, тваринництво, а також «АНТОНІНСЬКЕ ХПП».

Як зазначив керівник аграрного напрямку “Епіцентр-К” Василь Мороз, найближчим часом компанія зосередиться на інтеграції нових активів в єдину систему сільгоспвиробництва “Епіцентр Агро” і продовжить працювати над поліпшенням операційної ефективності.

Насамперед “Епіцентр-К” планує збільшити обсяг експорту вирощуваного зерна та розвивати елеваторне господарство, зокрема, на Хмельниччині.

Маркетплейс Preplay проданий за $10 млн

Український EdTech-маркетплейс для вивчення іноземних мов Preplay залучив $10 млн на розвиток. Інвестором стала група компаній, до якої увійшли Point Nine Capital, All Iron Ventures, The Family, EduCapital і Diligent Capital. Також взяли участь кілька англійських інвесторів: Артур Костен з Вооkіng.сом, екс-генеральний директор Upwork Гарі Сварт, керівник Unity Technologies Девід Хельгасон і засновник Couchsurfing Даніель Хоффер.

Замість інвестицій інвестори отримали певні частки акцій проекту. Залучені гроші стартап планує витратити на розвиток бізнесу. Зокрема, прес-служба компанії заявила, що найближчим часом будуть запущені нові інструменти для вчителів, які допоможуть оцінювати домашні завдання, стежити за прогресом і ефективніше допомагати учням.

Купівля “Бастіон-груп” АТ “Київпассервіс” у Фонду державного майна за $ 9,4 млн

Операція була завершена ще в березні поточного року. Компанія “Бастіон-груп” викупила у Фонду держмайна пакет акцій у розмірі 99,9% статутного капіталу АТ             “Київпассервіс” за 230 млн грн. Зазначається, що умовою приватизації “Київпассервісу” є збереження інвестором діяльності автовокзалів у Києві мінімум на 5 років, у Київській області – мінімум на 15 років. Крім того, інвестор повинен погасити заборгованість із заробітної плати протягом шести місяців, не допустити звільнення співробітників і дотримуватися колективного договору.

АТ “Київпассервіс” включає центральний автовокзал, автостанції “Поділ”, “Дарниця”, “Полісся”, “Південна”, “Дачна” в Києві, а також 18 автостанцій в Київській області.

Відновлення українського ринку M&A буде проходити швидко. На це впливатимуть кілька факторів: вигідне територіальне розташування між азіатськими і європейськими країнами, наявність висококваліфікованої, але, разом з тим, дешевої робочої сили, величезний вибір об'єктів, які сьогодні виставлені на продаж

Regal Petroleum Plc придбав ТОВ “Аркона Газ-Енергія” за $ 8,6 млн

Інформація про завершення операції була опублікована в березні поточного року. Британська компанія Regal Petroleum Plc заявила про придбання 100% акцій “Аркона Газ-Енергія”. Українська компанія володіє спеціальним дозволом, що передбачає геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку з подальшим видобутком вуглеводнів (промислова розробка) на Свистунківсько-Червонолуцькому родовищі, розташованому в Полтавській області. Дозвіл дає право на розробку ділянки площею 97 км2, яка знаходиться приблизно в 15 км на схід від Свиридівського родовища, на якому здійснює видобуток вуглеводнів один з активів британської Regal Petroleum. Спеціальний дозвіл було видано ТОВ “Аркона Газ-Енергія” в травні 2017 року терміном на 20 років.

Компанія Allrise Capital Inc купила стадіон “Чорноморець” в Одесі за $ 7,2 млн

Покупцем виступила американська компанія, а сума угоди склала 193,8 млн грн, що майже в шість разів нижче стартової ціни об’єкту. До складу лота увійшла нежитлова нерухомість, розміщена в історичному центрі Одеси загальною площею 80,3 тис. кв. м. – стадіон “Чорноморець”, який включає, крім спортивної частини, бізнес-центр з рестораном загальною площею 10,8 тис. кв. м, фітнес-центр (4,3 тис. кв. м), готель (9,8 тис. кв. м), підземний паркінг та ін.

До інших значущих угод відноситься придбання бельгійським виробником проммінералів Sibelco українських глиновидобувних компаній – ТОВ “ЄВРОМІНЕРАЛ України” і ЗАТ “Курдюмівський завод кислототривких виробів”. Як повідомляють у KPMG, у першому півріччі підписані угоди з приватизації та створення ДПП з концесії Херсонського морського порту і спеціалізованого морського порту «Ольвія», які містять зобов’язання на суму 3800000000 гривень, а також перший повноцінний сервісний контракт з підвищення видобутку між НАК «Нафтогаз України» і Expert Petroleum, який передбачає інвестиції в розмірі 1 млрд гривень протягом 5 років дії контракту.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: