Сергій Щепанський, СЕО Агропросперіс Банк: «Наші зусилля принесли результат – клієнти змогли втримати свій бізнес, а банк зберіг обсяг і рекордну якість кредитного портфеля»

08 Грудня 2023

2023 рік виявився не менш складним, ніж минулий, для всіх сфер економіки України. Особливо від російських атак страждає аграрно-промисловий комплекс. Але попри це українські аграрії продовжують активну роботу, розвивають свій бізнес і підтримують економіку країни. А хто допомагає саме їм? В ексклюзивному інтервʼю Banker.ua Сергій Щепанський, Голова правління Агропросперіс Банку, розказав про результати діяльності банку протягом року, активну підтримку агробізнесу, кредитування сектору, нові продукти, плани на 2024 рік та про віру іноземного інвестора банку в Україну.

Головний Telegram-канал банкірів

Про річні результати та іноземного інвестора

Пане Сергію, яким виявився 2023 рік для Агропросперіс Банку? Які ініціативи реалізували цьогоріч? З якими викликами стикалися, чи вдалося їх подолати?

– Цьогоріч ми концентрувалися на двох ключових бізнес-задачах: всебічна підтримка наших клієнтів-аграріїв та вдосконалення сервісів для фізичних осіб та малого і середнього бізнесу. І, звичайно, продовжували максимально допомагати армії, зокрема підрозділам, в яких воюють наші працівники та їхні близькі, а також волонтерським рухам, особливо команді Борщ для ЗСУ, до якої з перших днів активно долучилися наші працівниці.

Попри безпрецедентні виклики воєнного часу нам вдалося зберегти нашу команду та наших клієнтів, більш того – суттєво наростити активи та депозитний портфель.

Сергій Щепанський, СЕО Агропросперіс Банку

Ваш банк неодноразово протягом року підтверджував високий кредитний рейтинг. Як самі оцінюєте фінансові результати та прибутковість цьогоріч?

– Цьогоріч весь банківський сектор демонструє рекордну прибутковість, і Агропросперіс Банк не є винятком. Очікуємо, що за підсумками року отримаємо прибуток на рівні понад 20 млн грн після формування кредитних резервів, які, самі розумієте, сьогодні підвищені.

Як відреагували на початок війни ваші іноземні інвестори? Чи бачать перспективи в Україні для подальшого розвитку?

– Наш інвестор NCH Capital інвестує в економіку України з 1993 року, тобто вже 30 років, і за цей час успішно пройшов не одну макроекономічну кризу.

З першого дня війни усі агрокомпанії та елеватори Групи «Агропросперіс» продовжують роботу в регіонах присутності. Зокрема, самовіддано та з високими результатами працюють компанії в Сумській та Чернігівській областях, які майже щодня перебувають під обстрілами. Колосальна робота була проведена для налагодження експорту альтернативними логістичними маршрутами, і на сьогодні Агропросперіс входить в п’ятірку лідерів за обсягом експорту агропродукції.

На початку війни створено благодійний фонд «Агропросперіс». На сьогодні він надав прямої допомоги тисячам українців, які постраждали від війни, на суму понад 30 млн грн.

Наш інвестор продовжує беззаперечно вірити в Україну, робити свій внесок в економіку держави та максимально підтримувати не лише свої бізнеси та працівників, а й жителів регіонів, де працюють компанії Групи «Агропросперіс».

Про ключові продукти

Судячи зі звітності банку, можна говорити про суттєве зростання депозитного портфеля за рік, і це при середніх по ринку ставках. Що допомогло досягти такого результату?

– Так, дійсно, з початку року нам вдалося збільшити обсяг вкладів фізичних осіб в півтора рази, і на сьогодні українці довірили Агропросперіс Банку коштів на понад 1 мільярд гривень. Цьогоріч ми активно залучали строкові депозити фізичних осіб, а також бізнес на обслуговування, зокрема, на зарплатні проєкти, що теж сприяло збільшенню кількості клієнтів-фізичних осіб. Такий приріст свідчить, в першу чергу, про довіру клієнтів до нашого банку, адже ми не пропонуємо найвищі на ринку ставки. Тут грає роль і західний капітал, і низькоризикова діяльність, і постійне дотримання вимог НБУ, а також відсутність будь-яких порушень законодавства чи вимог фінмоніторингу.

Наш інвестор продовжує беззаперечно вірити в Україну, робити свій внесок в економіку держави та максимально підтримувати не лише свої бізнеси та працівників, а й жителів регіонів, де працюють компанії Групи «Агропросперіс»

Агропросперіс Банк спеціалізується переважно на сільському господарстві. Наскільки загалом активно кредитувався агробізнес протягом року?

– До війни ми щорічно подвоювали наш кредитний портфель, такі самі амбітні цілі ставили перед собою й на 2022 рік. Однак війна внесла свої корективи, і наш вектор змістився з нарощування кредитування на максимальну підтримку наших діючих позичальників.

Можу сказати, що докладені зусилля принесли результат, – наші клієнти в таких надскладних умовах змогли втримати свій бізнес на плаву, а банку вдалося зберегти як обсяг кредитного портфеля, так і його рекордну якість. До війни частка NPL в нашому банку була нижче 2% і після вторгнення вона зросла лише до 8%. Це один із найкращих показників на ринку. Отримавши такий результат, ми прийняли рішення про збільшення портфеля і наступного року плануємо зростання обсягів кредитування на 50%.

Як вдалося зберегти таку високу якість кредитного портфеля?

– Ми завжди прагнули будувати з нашими клієнтами довгострокові партнерські відносини і сприяти розвитку та стійкості їхнього бізнесу. Тому ми відповідально ставилися до вибору позичальників та погодження суми кредитування, щоб надані нами кошти сприяли процвітанню бізнесу без непомірного кредитного навантаження. На момент вторгнення наші клієнти мали більшу стійкість, адже не були закредитованими і мали реалістичні фінансові плани.

Ми прийняли рішення про збільшення портфеля і наступного року плануємо зростання обсягів кредитування на 50%

А далі з першого ж дня повномасштабної війни почалася систематична робота наших регіональних менеджерів з кожним позичальником – для перегляду графіків погашення, зміни кредитних програм та пошуку ефективних рішень, щоб допомогти нашим клієнтам зберегти та розвивати свій бізнес навіть в таких умовах. За можливості переводили позичальників на пільгове фінансування за програмою «Доступні кредити 5-7-9%», за якою Агропросперіс Банк активно кредитує з 2020 року. Станом на сьогодні 80% наших клієнтів отримують державну підтримку в рамках цієї програми.

Ви активно співпрацюєте з аграріями і пропонуєте широку і дуже спеціалізовану лінійку продуктів та послуг для їхніх потреб. Як оцінюєте поточний стан цьогоріч та перспективи агробізнесу?

– На жаль, з початком війни перед українськими аграріями постали безпрецедентні виклики. Сільське господарство є орієнтованим на зовнішні ринки, тому окрім складнощів, з якими стикнувся кожний український бізнес, як-от обстріли, блекаути, нестача працівників, мають найгострішу проблему – це заблокований експорт. Складнощі зі збутом вирощеного врожаю – це падіння цін на продукцію, додаткові витрати на його зберігання і, як наслідок, недоотримані прибутки. Однак, навіть в таких умовах аграрний сектор продовжує працювати, розвиватися та оптимістично дивиться у майбутнє.

Агроменеджери Агропросперіс Банку

Про цифрові сервіси і плани на 2024 рік

Наразі пріоритетом багатьох фінустанов залишається цифровізація послуг. Як ваш банк працює в цьому напрямі? Як оновлюєте мобільний банкінг, забезпечуєте безпеку даних?

– Як і будь-який інший банк, ми постійно працюємо над розвитком дистанційних каналів обслуговування. Велику увагу приділяємо безперебійності та стабільності роботи, безпеці даних. Цьогоріч здійснили ряд оновлень застосунку: частина з них була направлена на покращення зручності та простоти використання. З суттєвих доробок – це функціонал валютообміну, який ми реалізували за підтримки наших партнерів Європейського фонду для Південно-Східної Європи. Наразі завершуємо останні налаштування.

Важливо розуміти, що ми не конкуруємо з великими роздрібними банками й не маємо на меті в функціоналі банкінгу виходити далеко за межі банківських послуг. Наше першочергове завдання – допомогти людям заробляти і заощаджувати кошти та зробити цей процес зручним та вигідним, тож концентруємося саме на цьому. Клієнти Агропросперіс Банку можуть відкривати депозити онлайн, робити будь-які платежі, поповнювати свої рахунки, створювати шаблони, змінювати пін-код картки, ліміти – тобто все необхідне для комфортного та вигідного користування коштами.

У найближчих планах – реалізувати функціонал віддаленої ідентифікації, який дасть можливість стати нашим клієнтом без візиту до відділення. І, звичайно, будемо надалі покращувати зручність та додавати нові функції.

Які плани Агропросперіс Банку на наступний рік?

– Ми маємо чітку стратегію – бути найкращим банком для малих та середніх агровиробників, тож працюватимемо в цьому напрямі та покращуватимемо наші послуги для українських аграріїв. Як вже казав, плануємо активно кредитувати, причому як агросектор, так і бізнес в інших галузях. Для приватних клієнтів в планах – віддалена ідентифікація, запуск преміального обслуговування та, звичайно, постійне покращення якості послуг. Дякуємо Збройним силам України за можливість працювати та будувати плани на наступний рік.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: