Не тільки водії і будівельники: які спеціалісти будуть потрібні для відновлення України

03 Січня 2024

Анна ВАСЮХНО, засновниця кадрового агентства A-HR.pro, спеціально для Banker.ua

Через повномасштабне вторгнення в Україні спостерігається складна ситуація на ринку праці. Не менше як третина українців втратила роботу через військові дії, а деякі змушені змінювати професію, перекваліфіковуватися, щоб заробляти на життя під час війни. Але головна робота для всіх українців попереду — треба буде відбудовувати, відновлювати та розвивати країну у всіх сенсах. І тоді на ринку праці ми побачимо нові топові професії, які будуть найбільш потрібними, актуальними та високооплачуваними.

Головний Telegram-канал банкірів

Відлуння ковіду і міграція: що впливає на ринок праці

Наразі на ринок праці в Україні впливають всі світові зміни, помножені на військові дії. Втім є деякі більш впливові та важливі чинники.

Насамперед, суттєвий вплив має війна. Вона майже щодня змінює економічні, соціальні, політичні, безпекові прогнози як всередині нашої країни, так і в більшості країн-партнерів. Цифрова трансформація створює нові можливості для фахівців у сферах інформаційних технологій, цифрового маркетингу та інших.

Ми все ще можемо відчувати вплив пандемії COVID-19, навіть через такий тривалий проміжок часу: зміни в економіці, зменшення видобутку й послаблення попиту на окремі види робіт, що вплинуло на зайнятість та заробітну плату.

Варто пам’ятати і про глобалізацію та розвиток інновацій (штучний інтелект, біотехнології, зелена енергетика), які відкривають нові професії та ринки праці.

Такі чинники, як зміни в демографічній ситуації, старіння населення, міграція безпосередньо впливають на попит на робочу силу, а також на потреби в галузі охорони здоров’я та інших сферах.

Компанія A-HR.pro надає послуги з пошуку персоналу по всій Україні і для різних галузей економіки.

Станом на вересень 2023 року спостерігалося продовження падіння попиту на новий персонал в IT, надходило більше замовлень на пошук з конкурентними зарплатними пропозиціями від виробництв, охорони здоров’я, телекому, агросектору, фінансових компаній, будівництва, благодійних і неприбуткових організацій.

Ми все ще можемо відчувати вплив пандемії COVID-19, навіть через такий тривалий проміжок часу: зміни в економіці, зменшення видобутку й послаблення попиту на окремі види робіт, що вплинуло на зайнятість та заробітну плату

Протягом останніх 6 місяців саме таких професіоналів шукають на ринку праці:

  • інженери та керівники проєктів у будівництві;
  • HR-фахівці;
  • маркетологи та PR-спеціалісти;
  • бухгалтери;
  • регіональні менеджери;
  • менеджери з продажів;
  • агрономи;
  • провідні IT-розробники;
  • кризові менеджери, СЕО.

Професії українського майбутнього

Вже зараз, і ще більше — у повоєнний період, для відновлення України будуть потрібні професіонали та групи спеціалістів, які зможуть сприяти відновленню й розвитку країни.

Вже всім стає зрозуміло, що саме інженери та будівельники будуть необхідні для відновлення інфраструктурних об’єктів.

Звісно, у відновлювальний період збільшиться потреба й у медичних працівниках для надання допомоги, реабілітації поранених та лікування хворих.

Оскільки інвестиції та фінансове планування є ключовими для відновлення економіки країни, стабілізації фінансової ситуації та розвитку бізнес-середовища, то такі професії, як економісти та фінансисти будуть користуватися неабияким попитом.

Не варто недооцінювати вчителів і працівників сфери освіти, оскільки саме вони відіграватимуть важливу роль у відновленні освітньої системи та забезпеченні доступу українців до якісної освіти. Те саме можна сказати і про психологів, психіатрів для дорослих та дітей. Такі фахівці сприятимуть якісній ментальній підтримці, необхідність в якій виникла через травматичні події, які переживають всі українці. А ось соціальні працівники завжди допомагають та підтримують вразливі групи населення (внутрішньо переміщені особи, діти та ветерани війни), тому такі фахівці теж будуть вкрай необхідними.

Мабуть, не варто пояснювати, чому юристи та правозахисники належать до цього списку, адже робота з правовими питаннями, забезпечення захисту прав громадян, особливо в часи післякризового відновлення — це завжди актуальні запити людей.

Аграрні фахівці — це саме ті спеціалісти, що необхідні для відновлення сільськогосподарського сектору, вони є нашими годувальниками. А дефіцит кадрів у галузі відчутний вже зараз через те, що багато аграріїв пішли на фронт.

Фахівці з гуманітарної допомоги та волонтери будуть надавати допомогу в розподілі гуманітарної допомоги, підтримувати вразливі групи, ініціювати проєкти з відновлення та розвитку спільнот.

Також не варто недооцінювати громадські організації та активістів, що вносять вагому конструктивну роль у відновлення та сприяють збереженню мирного життя й прав людини.

Всі ці спеціалісти хоча й належать до різних груп, але всі вони можуть спільно працювати для відновлення України після війни, побудови більш міцного та стійкого суспільства.

Недооцінені спеціалісти можуть вийти на передній план

Після війни також збільшиться потреба у професіях, які набудуть важливості в процесі  розвитку країни, оскільки суспільство буде ставити нові виклики та завдання перед професіоналами у різних галузях.

З огляду на зростаючу кількість кібератак та інформаційних загроз, спеціалісти з кібербезпеки будуть важливими для захисту інформаційної безпеки.

Після війни збільшиться потреба у професіях, які набудуть важливості у процесі відновлення України, оскільки суспільство буде ставити нові виклики та завдання перед професіоналами у різних галузях

Також варто звернути увагу на екологічних фахівців, які будуть важливими для збереження та відновлення навколишнього середовища.

Всі ми розуміємо, що зросте потреба у страхуванні ризиків як для фізичних осіб, так і для бізнесів. Тож, спеціалісти зі страхування стануть на захист від фінансових втрат.

Медіатори та конфліктологи — саме такі спеціалисти сприятимуть вирішенню конфліктів та зміцненню миру в нашій країні.

Отож, як бачимо, для розуміння актуальної ситуації на ринку праці в Україні важлива якісна співпраця державних служб, рекрутингових агентств, професійних бізнес-спільнот, проведення аналітичних досліджень  щодо стану ринку праці та розробка сценаріїв для управління ситуацією у кризовий період швидких змін.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: