Тетяна Путінцева, Голова Правління ComInBank: «Український бізнес демонструє ознаки відновлення»

13 Травня 2022

Тетяна Путінцева, Голова Правління ComInBank

Як би нам не хотілось скорішого завершення війни, поточна ситуація вимушує бізнес адаптуватись до тривалого протистояння. В цих умовах бізнес вже не може чекати радикальної зміни безпекової ситуації та має ухвалити принципове рішення: адаптуватись до наявних умов та відновити свою діяльність або назавжди закритись.

Особливо гостро проблема відновлення діяльності стоїть щодо малих та середніх підприємств, які зазвичай не мають значних резервів для тривалих простоїв і не можуть розраховувати на значну підтримку з боку акціонерів чи кредиторів. При цьому роль МСП у національній економіці важко переоцінити: саме у цьому сегменті зайнято близько 70% українських працівників, повернення до роботи яких дозволить перезавантажити українську економіку та забезпечити податкові надходження до бюджету.

На щастя, абсолютна більшість підприємств обирають варіант відновлення роботи: за даними опитування Європейської Бізнес Асоціації, у середині квітня не працювало 26% підприємств малого та середнього бізнесу, у той час як у березні таких було 42%.

За моїми оцінками, які базуються на постійній комунікації з сотнями наших клієнтів, у травні ми побачимо ще більше відновлення економічної діяльності. При чому, якщо наприкінці березня – на початку квітня цей процес ішов переважно за рахунок підприємств Західної України, то сьогодні активне відновлення ми можемо спостерігати також у регіонах Центральної і, частково, Південної України. Фактично вся наша держава, окрім зони активних військових дій та окупованих ворогом територій, повертається до нормальної економічної діяльності.

Безумовно, процес відновлення не буде простим. Залишаються ризики військових тривог та пошкоджень об’єктів інфраструктури, існують об’єктивні складнощі із внутрішнім попитом. Але безпрецедентне рішення Євросоюзу про тимчасове скасування всіх мит та квот на українську продукцію дозволяє очікувати на значне пожвавлення експорту, а з ним — збільшення валютної виручки в Україну. Поки наші героїчні воїни захищають державу на передовій, наш тил вчиться заробляти кошти в умовах війни. І цей економічний фронт  також є надзвичайно важливим для нашої перемоги.

Ми, ComInBank, ще у середині квітня дали потужний сигнал нашим клієнтам та партнерам: ми працюємо на своїх робочих місцях та здійснюємо всі види банківських операцій для нашого бізнесу.  Сьогодні вже фіксуємо позитивний фідбек від наших клієнтів та потенційну  зацікавленість   нових підприємств у співробітництві. Отже, друзі, до роботи! Відновимо українську економіку разом!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: