Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (15 – 19 січня)

22 Січня 2024

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Надія Кальвіньо про фінансування для України

Фінансові потреби України будуть значними. Європейський інвестиційний банк розраховує на ключову роль у наданні допомоги у фінансуванні відновлення України. Про це минулого тижня заявила президент ЄІБ Надія Кальвіньо.

«Очевидно, що потреби України у фінансуванні будуть величезними», — сказала вона у Давосі.

Вона додала, що не може собі уявити, що США припинять підтримку Києва, навіть незважаючи на те, що перспектива президентства Дональда Трампа стає дедалі реальнішою.

Банк відіграватиме «дуже важливу роль», «підтримуючи державний сектор та військові зусилля прямо зараз, але більше у відновленні України та інвестиціях в інфраструктуру, які будуть дуже необхідні після війни», сказала Кальвіньо.

ЄІБ надав 1,7 млрд євро фінансування, призначеного для екстреного ремонту інфраструктури України у період з початку війни майже два роки тому до грудня 2023 року.

Зазначимо, що у грудні 2023 року міністр фінансів Іспанії Надія Кальвіньо стала головою Європейського інвестиційного банку. Вона відповідатиме, зокрема, за допомогу Україні.

Ощадбанк профінансує ще 500 бізнесів за підтримки Німеччини

Державний Ощадбанк за фінансової підтримки Німеччини реалізує другу фазу проєкту «Доступ до фінансування та підтримка стійкості мікро-, малих та середніх підприємств в Україні II».

За інформацією держбанку, у межах проєкту внутрішньо переміщені підприємства та бізнеси з деокупованих територій зможуть отримати компенсацію в розмірі 30% від вартості інвестиційного проєкту, але не більше ніж 30 000 євро.

«Для всіх інших підприємств максимальний розмір грантової підтримки становить 20%, але не більше ніж 20 тис. євро у гривневому еквіваленті», – зазначається в повідомленні.

Згідно з умовами програми, учасниками можуть стати підприємства з позитивною кредитною історією, які мають до 250 працівників і річний дохід до 10 млн євро, які не отримували міжнародну технічну допомогу з 1 лютого 2022 року та не мають заборгованості перед держбюджетом. Заявки на участь приймаються у відділеннях «Ощаду» до 31 січня 2024 року.

За підсумками першого етапу проєкту протягом 2023 року клієнти банку отримали погодження грантів від німецького уряду на загальну суму більш ніж 52 млн грн. Понад 62% грантоотримувачів зареєстровані та здійснюють свою діяльність у постраждалих від війни областях або на деокупованих територіях.

Аналітики погіршили прогноз курсу долара протягом року

Курс долара щодо гривні зросте протягом наступних 12 місяців, прогнозують фінансові аналітики та банкіри. Девальваційні очікування погіршилися.

За даними НБУ, фінансові аналітики у січні 2024 року прогнозують курс протягом наступних 12 місяців на рівні 40,29 грн/долар. У грудні вони чекали на курс 40,08 грн/долар.

Крім того, банкіри прогнозують курс 41,31 грн/долар. У жовтні вони чекали на курс 41,16 грн/долар. Населення при цьому чекає на курс 39,75 грн/долар.

До цього НБУ заявляв, що очікування бізнесу щодо рівня девальвації національної валюти незначно погіршилися: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 40.06 грн/дол. США (в попередньому кварталі – 40.00 грн/дол. США). Більша частина респондентів (55.4% порівняно з 56.5% у ІІІ кварталі) очікують, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців не перевищить 40.00 грн/дол. США.

Гривня знову посилила свою позиції протягом тижня

Попри прогнози аналітиків, протягом минулого тижня гривня продовжила демонструвати сильну позицію відносно офіційного курсу долара та євро.

Так, долар станом на понеділок, 22 січня, втратив у ціні ще 31 копійку і знизився до 37,53 грн/$ – тиждень тому він коштував 37,84 грн/$. Крім цього, євро також продовжив дешевшати – наразі офіційний курс становить 40,84 грн/€, хоча минулого понеділка офіційний курс становив 41,39 грн/€, тобто на цілих 55 копійок більше.

До речі, актуальний курс валют та свіжі новини завжди є в нашому Telegram-каналі! Підписуйся!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: