Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (2 – 6 жовтня)

09 Жовтня 2023

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше українські банкіри розповідають у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Кристаліна Георгієва про відновлення роботи представництва МВФ в Україні

Міжнародний валютний фонд минулого тижня відновив роботу свого постійного представництва в Україні, розташованого у Києві. Про це повідомила директор-розпорядник Фонду Кристаліна Георгієва.

Зазначається, що 25 вересня місія Міжнародного валютного фонду розпочала технічні дискусії з представниками влади України у межах підготовки до другого перегляду програми розширеного фінансування. На початку жовтня місія МВФ здійснила перший за три роки візит в Україну.

Також ще наприкінці червня Рада директорів МВФ завершила перший перегляд програми розширеного фінансування для України (Extended Fund Facility – EFF) та схвалила негайне виділення другого траншу 663,9 млн СПЗ (близько $890 млн).

Банки сплатили 17 млрд грн податку на прибуток

За 8 місяців з початку 2023 року, прибуткові банки сплатили 17 млрд грн податку на прибуток, з якого на частку державних банків припадає 55,2%, на банки віднесені до іноземних банківських груп — 31,8%, на банки з приватним капіталом — 13%. Про це повідомив голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Згідно з даними Національного банку, з 64 банків, що діють на 1 вересня 2023 року, 55 були прибутковими. Вони зафіксували чистий прибуток (після оподаткування) на рівні 95,22 млрд грн.

Найприбутковішими банками виявились: ПриватБанк — 39,21 млрд грн; Ощадбанк — 9,48 млрд грн; Сенс Банк — 5,44 млрд грн; Райффайзен Банк — 5,11 млрд грн; Укрсиббанк — 5,08 млрд грн; ПУМБ — 5,03 млрд грн; ОТП Банк — 3,95 млрд грн; Сітібанк — 3,60 млрд грн; Укрексімбанк — 3,07 млрд грн.

При цьому 9 банків демонстрували збиток, який за звітний період склав 0,15 млрд грн. З них один банк (Укрбудінвестбанк) у вересні було виведено з ринку.

По групі банків, віднесених до іноземних банківських груп, збитковим був один банк — ПРАВЕКС БАНК (мінус 42 млн грн). А по групі банків з приватним капіталом найбільший збиток демонстрував Мотор Банк (також мінус 42 млн грн).

Долар тримає позиції, а євро продовжує дешевшати

Минулого тижня Нацбанк нарешті скасував фіксований курс гривні, який утримував протягом довгого періоду. Але значної девальвації нацвалюти очікувати не варто, кажуть експерти. І підтвердження цьому бачимо у сьогоднішньому курсі НБУ. Так, долар станом на понеділок, 9 жовтня, становить 36,58 грн/$. А курс євро продовжує знижуватися в ціні, втративши з минулого понеділка ще 9 копійок – наразі офіційний курс становить 38,65 грн/€.

Що відбувалося в банківському сегменті

Максим Ярославський, директор департаменту роздрібного банкінгу Укргазбанку:

Важливий проєкт був запущений спільно з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та Дією. Укргазбанк став одним з перших банків, які долучилися до сервісу Повернення вкладів в застосунку Дія для отримання гарантованої суми відшкодування коштів від ФГВФО.

Вкладники банків, що виводяться з ринку, можуть дистанційно подати заяву в застосунку Дія та отримати гарантоване відшкодування своїх коштів на картку єПідтримка від Укргазбанку. Відшкодування зараховується протягом 3 робочих днів. Подати заявку дуже просто. Для цього потрібно всього кілька кліків у Дії.

За 5 днів онлайн виплат вкладники банків, що ліквідуються, отримали гарантоване відшкодування від Фонду гарантування через Укргазбанк на загальну суму 220 тис грн.

Запуск нової послуги став продовженням співпраці банку з ФГВФО щодо удосконалення дистанційних виплат. Понад рік тому ми підтримали ініціативу фонду та запустили дистанційні виплати відшкодування та відеоверифікацію клієнтів. Реалізація такого проєкту особлива важлива в умовах повномасштабної війни, коли люди не мають можливості відвідати відділення банку в силу певних обставин.

Дмитро Поліщук, заступник голови правління ПУМБ:

Отримання виплат від ФГВФО онлайн – дуже важливе і потрібне рішення, яке ми впровадили минулого тижня. Адже в умовах війни для багатьох вкладників відвідування відділень банків є небезпечним, а часом і просто неможливим. ПУМБ є соціально відповідальним банком, який з турботою ставиться до своїх клієнтів і постійно пропонує клієнтам нові та зручні для них сервіси.

Для отримання виплат, достатньо подати заявку в послузі «Повернення вкладів» у застосунку Дія та обрати для зарахування рахунок єПідтримка від ПУМБ. Нові клієнти банку також можуть отримати виплати від ФГВФО за допомогою Дії. Усе, що необхідно зробити –  встановити на смартфон додаток ПУМБ Online, зареєструватися за допомогою цифрових документів, відкрити рахунок єПідтримка та подати заявку у застосунку Дія.

Окрім цього, отримати виплати від ФГВФО можна залишивши заявку у додатку ПУМБ Online.

Володимир Малий, Член Правління АТ «Ідея Банк», директор з розвитку бізнесу:

Минулого тижня Ідея Банк став одним із банків-агентів нової послуги в Дія: вкладники збанкрутілих банків тепер можуть отримати відшкодування у кілька кліків. Для того, щоб отримати виплату необхідно авторизуватись в застосунку, скористатись розділом Повернення вкладів, обрати збанкрутілий банк, у якому мали рахунок та оформити виплату на картку єПідтримка в одному з банків-агентів, зокрема, й в Ідея Банку. Опрацювання заявки та перерахування коштів займе до 3-х робочих днів.

Окрім цього, минулого тижня Ідея Банк брав активну участь й у соціальних проектах по роботі з молоддю. Так, 5 жовтня Ідея Банк відвідав Івано-Франківський фаховий коледж технологій та бізнесу та взяв участь у посвяті першокурсників спеціальності «Фінанси, банківська справа та страхування». На заході організатори свята та запрошені гості говорили про важливість якісної освіти, перспективи обраного напрямку спеціалізації студентів  та можливості здобуття практичного досвіду студентами під час навчання завдяки співпраці навчальних закладів та банківських установ, а найактивніших учасників посвяти традиційно Ідея Банк не залишили без подарунків.

А вже 6 жовтня у Головному офісі м. Івано-Франківськ було організовано День відкритих дверей для студентів навчальних закладів, щоб розповісти про можливості кар’єрного росту в нашій команді.

Тетяна Путінцева, Голова Правління АТ «КОМІНБАНК»:

«Наприкінці вересня Комінбанк став лідером рейтингу соціальної відповідальності серед українських банків з недержавною часткою. Дуже приємно, що експерти, в даному випадку рейтингове агентство «Стандарт-Рейтинг», відзначають ефективність нашої концепції соціальної відповідальності DOBROKOLO, у рамках якої сьогодні ініціюється та втілюється багато добрих справ. Надихаюче гасло концепції «доброго кола» — Добро всім, хто коло тебе.

Також я з гордістю можу сказати, що сьогодні наша команда є потужним амбасадором корпоративного волонтерства. Співробітники регулярно беруть участь у фасуванні продуктів для дідусів і бабусь. Коли сталася катастрофа на Херсонщині, оперативно підключилися до підготовки гуманітарної місії. Власним прикладом демонструємо, що змінювати світ на краще здатна кожна небайдужа людина.

І продовжуємо допомогати армії, військовому шпиталю, цивільним. Разом з БФ ONUKY надаємо підтримку похилим людям, діткам, родинам, які через повномасштабне вторгнення були змушені переїхати. У вересні допомогу отримали понад 300 підопічних нашого партнера БФ ONUKY».

Катерина Мелеш, Директор з роздрібного бізнесу Банку Кредит Дніпро:

Минулого тижня ми запустили партнерську програму з Медичним центром ІНГО — кредит на стоматологічні послуги  від Банку Кредит Дніпро. Часто так буває, що стоматолог потрібен вже, а ти не готовий оплатити вартість його послуг. Тож з новою партнерською програмою наш клієнт зможе не турбуватися про фінанси і не відкладатиме візит до стоматолога  «до кращих часів». Скористатися програмою легко. Достатньо лише записатися до стоматолога у МЦ ІНГО і заповнити коротку заявку на сайті банку. При отриманні позитивного попереднього рішення клієнту одразу запропонують відділення нашого банку, в якому можна буде отримати гроші на лікування. Після оформлення кошти спрямовуються на лікування згідно з планом стоматолога. Сума кредиту може досягати 300 000 грн на строк до 60 місяців, при цьому протягом перших 6-ти місяців не треба сплачувати комісії, а після пільгового періоду комісія складатиме 3,5%. Процентна ставка за користування кредитом – 0,01% річних. Для оформлення кредиту на суму до 75 тис. грн необхідний мінімальний пакет документів – паспорт та ІПН.

До речі, актуальний курс валют та свіжі новини завжди є в нашому Telegram-каналі! Підписуйся!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: