Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (27 листопада – 1 грудня)

04 Грудня 2023

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше українські банкіри розповідають у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Ганке Брюїнс Слот про допомогу Україні

Минулого тижня стало відомо, що Нідерланди нададуть Україні у 2024 році додатковий пакет допомоги розміром у 2,5 млрд євро. Про це заявила міністерка закордонних справ Нідерландів Ганке Брюїнс Слот.

“Нідерланди продовжуватимуть підтримувати Україну усіма можливими засобами так довго, як це буде потрібно. І Нідерланди раді оголосити, що ми допоможемо Україні додатковим пакетом підтримки у розмірі 2,5 млрд євро на 2024 рік”, – сказала вона.

Глава МЗС Нідерландів наголосила, що росія, розв’язавши війну проти України, розтоптала статут ООН та основні принципи ОБСЄ, викладені в Гельсінському Заключному акті.

“Тільки росія може зупинити цю війну. Український народ мужньо захищає свою територію, свій суверенітет і свою свободу”, – заявила Брюїнс Слот.

30 листопада, у місті Скоп’є розпочалося дводенне щорічне засідання Ради міністрів Організації з безпеки та співробітництва в Європі. Очікується, що в центрі уваги виступів глав зовнішньополітичних відомств країн ОБСЄ буде агресивна війна рф проти України.

Мінфін залучив $2 млрд фінансування від міжнародних партнерів

У листопаді 2023 року до державного бюджету України надійшло близько $2 млрд зовнішнього фінансування.

Кошти надаються на пільгових умовах та спрямовуються на фінансування пріоритетних видатків держбюджету, зокрема, забезпечення соціального захисту населення, гуманітарні потреби, оплату праці працівників секторів освіти та охорони здоров’я.

Серед донорів у листопаді 2023 року:

  • Європейський Союз – $1,6 млрд;
  • Гарантія Великобританії через механізм Світового банку – $400 млн;
  • Світовий банк – $5 млн.

Кошти від ЄС – десятий транш у рамках масштабної макрофінансової допомоги (МФД) на 2023 рік. Загальний обсяг фінансування за програмою сягає 18 млрд євро, із яких Україна вже отримала 16,5 млрд євро. Термін погашення кредиту складає 35 років, відсотки та інші платежі за обслуговування боргу замість України компенсуватимуть країни ЄС.

Гарантія Великої Британії – частина п’ятого додаткового фінансування в рамках проєкту Світового банку “Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні” (PEACE in Ukraine). Загальний обсяг фінансової допомоги під гарантію Великої Британії у поточному році сягає $1 млрд.

Фінансування від Світового банку є позикою МБРР в рамках проєкту Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine). У рамках спільного з МБРР проєкту у 2023 році вже залучено близько $50 млн.

За 11 місяців 2023 року Міністерство фінансів України залучило близько 37,4 млрд доларів США зовнішнього фінансування на нагальні потреби держбюджету.

Гривня демонструє непогані показники

Протягом останнього тижня дві ключові іноземні валюти трохи зміцнили свої позиції. Так, долар станом на понеділок, 4 грудня, піднявся до 36,46 грн/$ за курсом НБУ,  збільшившись в ціні на 41 копійку за тиждень.

У свою чергу, євро також зріс в ціні – наразі офіційний курс становить 39,65 грн/€ (+ 0,29 копійок).

Що відбувалося в банківському сегменті

Юрій Каціон, заступник голови правління Ощадбанку, відповідальний за корпоративний бізнес:

Повномасштабна війна, обстріли енергетичної інфраструктури та об’єктів генерації зробили питання енергоефективності й розбудови енергетичної інфраструктури країни набагато актуальнішим. Ощадбанк готовий їх фінансувати, в тому числі за програмою «Доступні кредити 5-7-9%».

Cьогодні місцева влада навіть за умови обмеження статей витрат з урахуванням воєнного стану має можливості залучати фінансування як для розбудови локальної генерації з урахуванням регіональних особливостей, так і для посилення енергоефективності громад. Ощадбанк може запропонувати можливості і для здійснення місцевих запозичень, і для фінансування на умовах надання місцевих гарантій. Ці фінансові інструменти вже доступні не лише обласним та міським радам, а й селищним та сільським, і ми бачимо запит на реалізацію таких проєктів у регіонах від представників місцевої влади та бізнесу.

Катерина Мелеш, Директорка з роздрібного бізнесу Банку Кредит Дніпро:

Минулого тижня наш банк запустив акцію «Зимовий кураж» для держателів карток Visa Platinum та Visa Infinite. Усі наші клієнти, які мають картку Visa Platinum та Visa Infinite, емітовану Банком Кредит Дніпро, мають можливість виграти один із 15 сертифікатів на 5000 грн в магазин товарів від українських виробників «Made with bravery». Як виграти сертифікат: нашим клієнтам достатньо у період проведення акції — з 1 грудня 2023 року до 29 лютого 2024 року здійснювати покупки, щомісячна сума яких складатиме від 60 тис. грн.

Акція «Зимовий кураж з Visa Platinum та Visa Infinite» проходить у три етапи: з 1 грудня 2023 року по 31 грудня 2023 року, з 1 по 31 січня 2024 року та з 1 по 29 лютого 2024 року. На кожному з етапів будуть розіграні по 5 подарункових сертифікатів «Made with bravery» номіналом 5 000 гривень 5 січня, 6 лютого, 6 березня 2024 р. відповідно. Переможців визначимо за допомогою сервісу Random.org методом випадкового вибору.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: