Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (4 – 8 вересня)

11 Вересня 2023

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше українські банкіри розповідають у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Ярослав Железняк про податкові перевірки

Минулого тижня стало відомо, що Уряд планує повернути всі податкові перевірки з 1 жовтня. Так, Міжнародний валютний фонд не зарахував Україні виконання податкового структурного маяка, тому Верховній Раді доведеться ухвалити більш жорстке податкове законодавство із поверненням податкових перевірок для всіх. Про це повідомив перший заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.

В цьому нардеп вбачає негативну роль заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми. Що саме після його втручання в процес розгляду законопроєкту №8401 депутати без погодження з МВФ замінили текст проєкту, який був структурним маяком, розробленим на виконання меморандуму з Міжнародним валютним фондом.

За словами Железняка, у фінальній версії № 8401 була значно краща редакція, де фактично перевірки поверталися тільки для підприємств від 40 млн грн обороту. Але заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма тоді в останню мить наполягав на правці, щоб «кинути МВФ», пише нардеп.

Він зазначив, що Шурма взяв зобовʼязання узгодити таку позицію з міжнародниками. Але наразі внесена значно гірша редакція.

Безготівкові розрахунки українців залишаються на високому рівні

Попри другий рік війни, безготівкові розрахунки українців залишаються на високому рівні. Так, кількість операцій (безготівкових та з отримання готівки) з використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, в Україні та за її межами у другому кварталі 2023 року становила 1,84 млрд.

За даними НБУ, загальні операції з використанням карток склали суму в 1,33 трлн грн, з яких безготівковими були 1,71 млрд операцій на загальну суму 829,5 млрд грн.

У другому кварталі 2023 року частка безготівкових операцій за сумою перебуває на рівні 62,1% в загальній сумі операцій із платіжними картками, за кількістю – досягає 92,8% (за перший квартал 2023 року – 69,4% та 94% відповідно).

Як зазначили в Нацбанку, аналіз розподілу безготівкових операцій за їхніми видами свідчить, що в другому кварталі цього року найбільше операцій із використанням карток за сумою та за кількістю припадало на розрахунки в торговельній мережі (46,4% та 72,6% відповідно). Там було здійснено 1,24 млрд операцій на суму 385,2 млрд грн.

Також вказується, що перекази з картки на картку в другому кварталі 2023 року становили третину за сумою (32,1%) та майже десятину за кількістю (8,5%). Оплата товарів і послуг в інтернеті – 14,9% за сумою та 14,6% за кількістю.

Долар тримає стрій, а євро продовжує йти за низхідною

Фіксований курс долара від Нацбанку традиційно тримається на рівні 36,57 грн/$. А от євро станом на сьогодні, 11 вересня, продовжує демострувати стрімке просідання в ціні – за тиждень офіційний курс опустився до 39,13 грн/€, втративши 49 копійок від понеділка до понеділка.

Що відбувалося в банківському сегменті

Ольга Филипенко, виконавча директорка Банку Львів:

Наш банк спільно з міжнародними партнерами продовжує фінансувати бізнес через грантові програми. Збір заявок на одну з таких програм розпочався 5 вересня.

Ідеться про грантову програму від EU4Business за фінансування Європейського Союзу та уряду Німеччини, що покликана допомогти мікропідприємцям відновити виробництво і зберегти економічний потенціал України. Нині ми маємо на меті зібрати якомога більше заявок від мікробізнесу, який працює у сфері виробництва і постачання критично важливих послуг та товарів. Прагнемо допомогти таким невеликим підприємствам і зробити їхню діяльність більш стабільною. Подати заявку на грант дуже легко — все відбувається через портал «Дія», рейтингування заявок також здійснюється в автоматичному режимі. Наша роль як банку проста: ми перевіримо ділову репутацію та кредитну історію клієнта, зберемо пакет документів щодо фінансового стану клієнта й цільового використання грантових коштів. А потім видамо кошти переможцям конкурсу.

Ми у Банку Львів вважаємо, що посилення економічної спроможності мікропідприємств сьогодні справді є актуальною темою. Наші клієнти і партнери часто наголошують, що під час війни грантова підтримка для інвестицій у бізнес є вкрай необхідною. Тому ця грантова програма – справді цінна, адже за кошти бізнес може закупити сировину, зробити ремонт та виплатити заробітну плату працівникам.

Антон Тютюн, заступник голови правління Ощадбанку, відповідальний за роздрібний бізнес:

З моменту запуску програми єОселя Ощадбанк видав понад 1400 позик на загальну суму 2 млрд грн. У регіональному розрізі за кількістю отриманих позик лідирують Київська, Чернігівська, Волинська та Рівненська області та місто Київ. Переважну більшість кредитів отримали військовослужбовці та правоохоронці – близько 77%.

Ощад як банк-лідер іпотечного кредитування всіляко підтримує впровадження та реалізацію відповідних державних програм. Завдяки програмі єОселя українці отримали реальну можливість стати власниками житла на унікальних  умовах. Кожна друга українська родина з числа учасників програми обрала Ощадбанк для втілення своєї мрії щодо власного житла. Нещодавно програма отримала додаткове фінансування, тож це дасть змогу нарощувати кількість виданих іпотечних кредитів навіть в умовах повномасштабної війни.

На рахунку Ощадбанку і перша видана єОселя загалом, і перший такий кредит, виданий на квартиру в об’єкті незавершеного будівництва, і перша спільна програма з регіональною владою, яка зі свого бюджету компенсує частину відсоткової ставки.

Олександра Єгорцева, керівник напрямку агробізнесу Банку Кредит Дніпро:

Минулого тижня ми уклали угоду про співпрацю з компанією «Макош» — одного з лідерів на ринку мінеральних добрив для агровиробинків. Тепер в рамках державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» цей наш новий агроклієнт може купувати добрива для реалізації агропроєктів із забезпечення продовольчої безпеки країни.

Перевагою програми є доступні кредитні умови — під 9% річних, суттєва сума кредиту — 60 млн грн, а також достатній строк кредитування — 18 місяців. Рішення про кредитування ми приймаємо швидко: не більш ніж 7 робочих днів. При цьому клієнту необхідно надати мінімальний пакет документів. Також клієнт не несе нотаріальних витрат за оформлення застави.

Наталія Шегда-Данилів, менеджерка з комунікацій izibank:

Кілька вихідних підряд відвідувала фестивалі, на яких представлені лише українські виробники, – Якщо коротко – суцільний захват! Креативно, сміливо і дуже якісно. А усьому різноманіттю взагалі не було меж. Крафтові сири, одяг із крутими авторськими принтами, прикраси з українською айдентикою, дерев’яні значки з унікальною застібкою, посуд. Не знаю, як в інших містах, але киянам та гостям міста пощастило, що є заходи, де можна роздивитись та придбати оригінальні товари. А ще познайомитись з їхніми авторами та виробниками.

Не на словах знаємо, як сьогодні важко розвивати власну справу. Скільки це потребує зусиль та ресурсів. Але ж, підтримуючи один одного, ми швидше наблизимо перемогу. Тому izibank вирішив підтримати українських виробників та підсвітити їх у своєму застосунку. Вперше в українському  необанку з’явився кешбек від локальних брендів. Радо розповідаємо про наших партнерів. Впевненні, вони вам вже давно відомі.

GIDNIST’ – бренд, який створює «історію на футболках», і ведмедик Brave Bear є одним із головних героїв, завдяки якому стало можливо розповідати про складні речі просто. За період повномасштабного вторгнення Brave Bear поставав в різних образах: нашого Президента Володимира Зеленського,  Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, рятувальника ДСНС, в образі кожного українця та українки.

ORNER – український виробник подарунків, товарів для дому та гарного настрою. Сьогодні асортимент налічує понад 20 категорій і 300 одиниць продукції, серед яких: настільні ігри, календарі з передбаченнями, фотоальбоми, планери, посуд тощо.

ICON – бренд, що спеціалізується на виробництві та продажі значків, стікерів та стікерпаків із яскравими та оригінальними дизайнами. Їхні товари є дуже популярними серед молоді та можуть стати чудовим доповненням до будь-якого стилю. Фішкою  значків є застібка-магніт, яка не псує улюблений одяг. Стікери виготовляють із якісного вінілу, вони клеяться та добре тримаються на будь-якій поверхні, а також їх легко знімати без залишків клею. Також виготовляють значки за індивідуальним дизайном.

Зараз нові клієнти izibank можуть отримати 10% з першої покупки, перейшовши за посиланням від бренду. Незабаром існуючі клієнти izibank теж скористаються спеціальним кешбеком від цих брендів.

Щоб першими дізнатись про нових партнерів izibank, слідкуйте за нашими новинами в соціальних мережах.

Володимир Малий, член Правління, директор з розвитку бізнесу АТ «Ідея Банк»:

Минулого тижня Ідея Банк направив 10 млн. грн на підтримку Збройних Сил України. Пан Лєшек Чарнєцкі, власник істотної участі IdeaBank, громадянин Польщі, у 34 річницю народження банку звернувся до Наглядової Ради Ідея Банку щодо виділення 10 млн грн на підтримку ЗСУ. Наглядова рада схвалила відповідне рішення, та вже 6 вересня 2023 року Ідея Банк направив виділені кошти на спеціальний рахунок у НБУ для підтримки Збройних Сил України.

Окрім цього, ми оголосили про здійснення  продажу портфеля проблемних активів в рамках реалізації стратегії управління проблемними активами і запропонували учасникам ринку фінансових послуг взяти участь в торгах з продажу прав вимоги за беззаставними кредитними договорами Позичальників фізичних осіб. Відступлення права вимоги здійснюватиметься шляхом проведення відкритих та прозорих торгів, організованих за англійською моделлю аукціонів. Регламент торгів та Договір факторингу розміщені на офіційному сайті Банку.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: