Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (6 – 10 листопада)

13 Листопада 2023

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше українські банкіри розповідають у рубриці-дайджесті «Банківський тижневик» на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Юлія Свириденко про співпрацю між Україною і Францією

Україна та Франція продовжують вести продуктивний діалог щодо відновлення України не чекаючи закінчення війни, зокрема щодо поглиблення співпраці між компаніями, страхування ризиків, допомоги у гуманітарному розмінуванні, підтримки експорту. Про це повідомила  перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко.

«Ми обговорюємо потенційні інструменти відновлення України, в тому числі страхування воєнних ризиків, щоб дати можливість французьким інвесторам заходити в Україну та приєднуватись до проєктів з реконструкції», – підкреслила Свириденко.

Так, французька державна страхова компанія Bpifrance Assurance Export вже оголосила, що буде страхувати французькі компанії, які готові інвестувати в Україну, не чекаючи на завершення війни. Вже зараз є перші французькі підприємства, які готові отримати ці гарантії, щоб розширити свої підприємства в Україні. Сторони також обговорили можливість страхування українських інвесторів, які створюватимуть спільні компанії з французьким бізнесом.

Банки отримали майже 110 млрд грн прибутку

За підсумками роботи у січні-вересні 2023 року платоспроможні українські банки отримали 109,9 млрд грн чистого прибутку, порівняно з 7,4 млрд грн за аналогічний період минулого року.

Зазначається, що нарахований за дев’ять місяців податок на прибуток перевищив відповідний річний показник історично найприбутковішого 2021 року.

Головним чинником прибутковості сектору у Нацбанку вказують зростання процентних доходів, передусім від високоліквідних активів.

Загалом операційний дохід банків за дев’ять місяців зріс на 17,9%, а чистий процентний дохід – на 38,7%, порівняно з показником січня – вересня минулого року.

“Попри збільшення процентних витрат унаслідок підвищення процентних ставок за депозитами, процентні доходи зросли суттєвіше”, – зауважують у НБУ.

Водночас чистий комісійний дохід банків за вказаний період зріс лише на 5,4%, зокрема через слабке нарощення операцій з платіжними картками.

У підсумку чистий операційний прибуток банків до відрахувань у резерви збільшився на 23,9% – до 139 млрд грн.

Водночас відрахування в резерви під збитки від активних операцій знизилися порівняно з показниками минулого року на 94,2%. Загалом із початку повномасштабного вторгнення банки сформували резерви під кредити на 104 млрд грн.

Гривня демонструє непогані показники

Протягом останнього тижня дві ключові іноземні валюти трохи послабили свої позиції. Так, долар станом на понеділок, 13 листопада, впав до 36,08 грн/$ за курсом НБУ, втративши в ціні 9 копійок за тиждень.

У свою чергу, євро також знизився в ціні – наразі офіційний курс становить 38,54 грн/€ (- 0,19 копійок).

Що відбувалося в банківському сегменті

Наталя Буткова-Вітвіцька, членкиня правління Ощадбанку, відповідальна за ММСБ:

З моменту оновлення наприкінці вересня умов програми «Доступні кредити 5-7-9%» Ощадбанк видав підприємцям 236 кредитів на загальну суму 509 млн грн, у тому числі 116 млн грн підприємствам переробної галузі.  На деокупованих територіях за цей період часу бізнес отримав підтримку від Ощаду на загальну суму 239 млн грн. З них 60 млн грн видано саме переробному бізнесу.

Пріоритетними для фінансування за оновленими умовами програми є переробні підприємства, проєкти енергоефективності та бізнес на деокупованих територіях. Нові умови програми спрямовано на відновлення та розвиток тих галузей, які дають найбільший економічний ефект, генерують високу додану вартість і мають стати драйверами зростання економіки, а також на відродження постраждалих від війни територій. Ощад першим з банків повертається на деокуповані території, ми найкраще розуміємось на потребах підприємців там. За перший місяць оновлених умов Ощад видав понад 30% кредитів серед усіх державних банків, що беруть участь у програмі.

Загальний обсяг позик, наданих Ощадбанком з моменту старту держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%», становить понад 30 млрд грн. За кількістю та обсягом виданих позик у рамках програми Ощад посідає друге місце серед банків-партнерів.

Віра Тарасенко, директор зі стратегічних комунікацій Банку Кредит Дніпро:

Минулого тижня Банк разом із фондом «Здорове майбутнє» передали Балаклійській лікарні інтенсивної терапії, що на Харківщині, обладнання для реанімаційних палат, яке допомагатиме медикам повертати своїх пацієнтів до повноцінного життя.

Передане нами обладнання призначене для проведення тривалого і контрольованого введення лікарських засобів дорослим і дітям, подачу поживних речовин в організм через зонд, коли самостійне споживання їжі неможливе, а також для вимірювання даних сатурації тіла, що допомагає контролювати стан пацієнтів при внутрішньовенному введенні препаратів, прийманні сильнодіючих фармакологічних препаратів тощо.

Ми були одними з перших, хто у жовтні 2022 допоміг у відновленні Балаклійської клінічної багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування, яку значно пошкодили та розграбували під час окупації, та обладнав реанімаційні палати. У травні цього року ми надали лікарні медичні каталки, які допомагають медикам  безпечно та швидко транспортувати пацієнтів як всередині лікарні, так і до медзакладу.

Крім підтримки Балаклійській лікарні інтенсивної терапії на Харківщині, наш банк у співпраці із фондом «Здорове майбутнє» та з мерією міста Нікополь допомагає кільком лікарням міста, серед яких Нікопольська міська дитяча лікарня, міська лікарня №4 та медичний заклад, який обслуговує працівників Нікопольського заводу феросплавів.

Олександр Дячина, керівник центру по роботі з партнерами izibank:

В застосунку izibank продовжують з’являтись нові партнерські кешбеки. Думаю, всі  зраділи відкриттю магазину H&M. Тому, ми додатково дали клієнтам 1% кешбеку на покупки. А ще розраховуючись карткою izi, при кожній поїздці Opti таксі, отримуєте 10% кешбеку. Тепер можна й заощадити при покупці побутової техніки в магазині або на сайті Bosch-SIEMENS – повертаємо 5% від вартості. Продовжуємо підтримувати українських підприємців та розміщуємо в застосунку. Тепер клієнти можуть  отримувати 5% кешбеку з кожної покупки від брендів:

Vidro – популяризують українську культуру в сучасному погляді. Їхні картини з відомими українцями ви точно бачили.  Shpalta – хустини з історією. TasBio – молочна продукція з молока буйволиць. Piel – доглядова косметика на основі гіалуронової кислоти та цитрату срібла. Pyjamoff –  піжами та домашні одяг. Sinel – одяг для дому. Наступного тижня на клієнтів чекає ще більше пропозицій. Живіть на izi!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: