Точки росту українського банківського сектору у військових умовах. Частина 1

01 Лютого 2023

Українські банкіри поділилися з Banker.ua власним поглядом на те, як війна змінила банківський ринок України, роботу банків і підхід до клієнтів, якою наразі є стратегія ринку та окремих фінустанов на найближче майбутнє, а також що може стимулювати ринок у військових умовах і де шукати потенційні точки росту. Публікуємо першу частину матеріалу.

Матеріал підготовлений для друкованої версії журналу Banker.

Головний Telegram-канал банкірів

Єжи Яцек Шугаєв, голова Правління АТ «Кредобанк»:

Рік, що минув, був для усіх викликом на стійкість. Кредобанк не зазнав значних втрат і продовжує працювати як зазвичай.

Нам вдалося залучити інвестиції та гарантії від міжнародних фінансових інституцій. В кінці 2022 року Кредобанк підписав угоду з ЄБРР про гарантії на 35 мільйонів євро кредитів для українського бізнесу, що дозволить генерувати максимальну номінальну вартість кредитів у 70 млн євро.

Кредобанк має унікальну позицію, адже його ліквідність залишається на стабільному та безпечному рівні. Ми заручилися підтримкою нашого акціонера, сильної фінансової групи PKO Bank Polski , та маємо доступ до ноу-хау в реалізації великих проектів.

Під час війни у нас стало більше вкладів, зросли депозити на поточних рахунках, клієнти перераховували до нас гроші з інших банків. Кредобанк впровадив онлайн-подання документів на відкриття рахунків для нових клієнтів-юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців, що заощаджує час та зменшує кількість візитів до відділення.

У листопаді 2022 року Кредобанк впровадив послугу відкриття рахунку онлайн. Усього за лічені хвилини українці можуть відкрити банківський рахунок, випустити цифрову картку з безкоштовним обслуговуванням та одразу використовувати її для розрахунків або отримання швидких переказів з Польщі та Європи.

Усе, що для цього потрібно, — мати встановлений застосунок Дія із закордонним біометричним паспортом або ID-карткою та номер українського мобільного оператора, а також завантажити застосунок KredoBank з App Store або Google Play.

З першого дня повномасштабної війни Кредобанк тісно співпрацював з Національним банком України.  Ми увійшли до єдиної банківської мережі POWER BANKING. У час часткового чи повного блекаута 32 відділення Кредобанку безперебійно надаватимуть банківські послуги. Окрім того, на сьогодні майже 70% відділень Кредобанку забезпечені альтернативними джерелами електропостачання – генераторами.

Нам також вдалося відбити всі кібератаки без шкоди для діяльності банку та зберегти усі дані завдяки нашому переходу в хмарні сервіси у час пандемії ковіду. Сьогодні ми співпрацюємо практично з усіма найбільшими хмарними операторами і маємо намір продовжувати цю співпрацю.

У середині грудня 2022 року ми відновили роботу свого відділення у звільненому Херсоні, яке призупиняло свою роботу в період російської окупації. Для роботи відділення забезпечили альтернативними джерелами електропостачання та зв’язку, зокрема, комплексом Starlink.

Незважаючи на масовані ракетні обстріли інфраструктури, ми впевнені, що Україна переможе.

Тетяна Путінцева, Голова Правління COMINBANK:

Під час війни банківська система стикнулася з безпрецедентним викликом. Зараз всі ми працюємо в турбулентних умовах, однак бачимо, що банки з виваженою бізнес-моделлю проходять кризу під час війни більш стійко. В COMINBANK ми знаємо, яких сервісів  потребують наші клієнти першочергово, тому ми активно розвивали найкращі депозитні програми та підтримували державні програми кредитування для бізнесу. В перші місяці після вторгнення працювали надпотужно. Зокрема, запровадили новий банківський продукт «Забезпечений депозит», запустили депозитну акцію «Найвища планка» з найвигіднішими умовами на ринку — процентною ставкою до 18.75% річних.

Стратегія — зростати. Маємо потенціал стати великим універсальним банком і поступово наближаємося до цієї мети. Особливо пишаємося тим, як активно розвиваємо мережу, враховуємо потреби людей з огляду на поточні масові переїзди і переміщення Україною. Влітку нові відділення «дебютували» майже щотижня, всього відкрили 14 за сезон. У жовтні у нас чергове відкриття  — відділення COMINBANK у Львові. На якісні банківські сервіси завжди є попит, тим більше у Західному регіоні країни, де зараз висока концентрація людей, які через війну вимушено переїхали в більш безпечне місце.

З власного досвіду очікуємо на зростання ставок дохідності на первинних розміщеннях гривневих ОВДП щонайменше на 30%. Ми погашаємо ОВДП у портфелі банку і продаємо на вторинному ринку. Щодо депозитів, то до кінця року передбачаємо зростання нових депозитних вкладів.

А також активно працюємо над комісійними доходами від карткового бізнесу та транзакційних операцій. Ми враховуємо, наскільки активно наші клієнти використовують гаджети, тому тримаємо курс на покращення онлайн-сервісів: платежі та банківські операції наші клієнти можуть зробити в онлайн-банкінгу чи мобільному застосунку CIB-ONLINE.

Серед решти планів на січень 2023 — максимально закрити зобов’язання банку щодо рефінансування НБУ. Зараз маємо позитивну динаміку у погашенні: станом на жовтень заборгованість складає 1,49 млрд грн.

Альона Шевцова, акціонер і Голова Наглядової Ради IBOX BANK:

Поточний рік приніс незворотні зміни в економіці та її секторах. Але банківський сектор має бути тилом для держави, він сьогодні ним і залишається.

Заразом цей рік для України став періодом унікального єднання. Українці створюють та фінансують благодійні фонди, ми купуємо амуніцію військовим і збираємо гроші на безпілотники, допомагаємо переселенцям та біженцям. В перші дні війни IBOX BANK, наприклад, віддав весь парк своїх інкасаторських автомобілів на потреби ЗСУ. Броньовики використовували як евакуаційні авто і як машини для військових. Це все говорить про те, що ті українці, хто може вирішити потреби співгромадян, роблять це для них, як для братів і сестер. Це унікальне явище, якому дивується світ! Ба більше, світ підтримує наш тренд!

Для IBOX BANK 2022 рік також став трансформаційним. Попри військову агресію, ми капіталізували весь торішній дохід і виросли до банку другої групи. IBOX BANK відкрив 33 нових відділення у 2022 році і у поточному не зберається зупиняти масштабування, заплановано відкриття ще 8 нових відділень по всій Україні. На початку війни ми провели релокейт команди до Варшави та побачили прірву між очікуванням та реальністю у сфері надання фінансових послуг українцям, що вимушені перебувати в Європі через дії держави-терориста. Тому ми виходимо на європейський ринок, щоб дати відповідь на запит українців в Європі. До того ж ми вже бачимо ніші, в яких Старий Світ може повчитися в українців.

Стратегія розвитку IBOX BANK залишається незмінною, ми були і залишаємось головним транзакційним банком країни.

Ми невпинно діджиталізуємо банк та активно розвиваємо онлайн-банкінг. Сьогодні маємо потужні процеси трансформації, ми продовжуємо оцифровувати свій досвід і запускати нові продукти.

Водночас військова агресія лише затвердила вектор нашого розвитку як європейської держави. Сьогодні ми на порозі світлого майбутнього і у подоланні кризи маємо використовувати весь світовий досвід та новітні технології — і сьогодні у нас для цього є увесь інструментарій. Наша ціль сьогодні — збільшити долю ринку онлайн-платежів та переказів до ЄС.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: