Як втримати та розвивати бізнес під час війни. Поради топових бізнесменів

31 Серпня 2022

Banker.ua зібрав корисні та цікави поради та роздуми від провідних бізнесменів, банкірів, інвесторів країни, які змогли навіть у максимально форс-мажорних обставинах – під час війни в Україні – втримати успішний бізнес. Про те, що для цього потрібно, які фактори важливі, читайте у матеріалі.

Головний Telegram-канал банкірів

Василь Хмельницький

Василь Хмельницький –  український інвестор, власник інвестиційного холдингу UFuture. Найбільш відомий проєкт – інноваційний парк UNIT.City у Києві. Крім цього, бізнесмен має частки в заводах «Біофарма», аеропорту «Київ»,  Plank Electrotechnic, інвестує у проекти в альтернативній енергетиці. Загалом має 50+ напрямів бізнесу. Посідає 29 місце у списку 100 найбагатших українців 2021 року від журналу Forbes.

Василь Хмельницький дуже багато ділиться корисними порадами з аудиторією. Часто це описи реальних кейсів, проєктів, у які планує інвестувати або вже інвестував бізнесмен. Він розкладає «по полицях» всі аспекти цих бізнесів, поянснює, чому  варто або не варто вкладати гроші  у щось тощо.

Так, наприклад, пан Хмельницький дав корисні поради тим, хто шукає можливості для бізнесу та розвитку:

 «Поставити життя та бізнес на паузу і чекати закінчення війни — зараз не найкраща стратегія. Всім важко. Але ми підприємці. І маємо шукати будь-які способи, працювати навіть в 0, об’єднуватись з іншими підприємцями. В мене є приклад, коли виробництво без оборотних коштів об’єдналось з підрядниками, які постачали їм сировину і залишились без замовлень. Вони створили спільний бізнес: одні надали матеріали, інші — виробництво. Зараз вони спільно виробляють і продають товари, вже потроху почали заробляти».

На своїй сторінці у Facebook інвестор навіть склав перелік із 28 компаній, які дають гранти для розвитку бізнесу від 250 тис. грн до 8 млн грн.

«Так, процес тривалий, але вивчайте можливості, подавайтесь на гранти і покращуйте свій бізнес. Не чекайте кращого часу, бо ми не знаємо, коли закінчиться війна. Але що я знаю точно: якщо ви нічим не будете займатись, то у вас не буде досвіду, зв’язків, ідей. І навіть коли можливості виникнуть — ви будете до цього не готові. Якщо вам відмовляють — зробіть роботу над помилками і подавайтесь по новій, поки не отримаєте результат. Розвивайте бізнес, тому що і ви виграєте від цього, і економіка країни. Та навіть якщо ви не отримаєте грант — пам’ятайте, що крім цього є безліч можливостей. Я подався в 3 банки на пільговий кредит під 5%, мені відмовили, бо я представляю великий бізнес, а цей кредит доступний тільки для малих та середніх підприємств. Але я знаю десятки компаній, які подались та отримали ці кредити. Тому я продовжую шукати нові можливості і те, що може спрацювати саме для мене».

Володимир Поперешнюк

Володимир Поперешнюк – співвласник «Нової пошти», провідного оператора поштових послуг в Україні. Посідає 70 місце у списку 100 найбагатших українців 2021 року від журналу Forbes.

Ще до початку війни в Украні Поперешнюк твердо казав про те, що «не має значення, чим ти займаєшся, але якщо ти до кризи спокійно лежав на дивані, то, на жаль, у тебе нічого не вийде. Тільки ті компанії, які перебували завжди у стані війни, стресу та драйву, можуть вижити».

Протягом останніх півроку бізнесмен продовжує ділитися своїми порадами. Ось що він радить підприємцям, компанії яких опинилися на межі банкрутства:

«Коли приватна компанія потрапляє у скрутну ситуацію – доходи падають, а витрати зростають, – у підприємця є два варіанти. Збільшувати доходи – займатися продажами, маркетингом, процесами, продуктами, розвитком. Або другий, скорочувати витрати, змінювати процеси, бізнес-модель, продавати зайві потужності, скорочувати кількість найманих працівників. Я завжди раджу підприємцям виходити з кризи шляхом розвитку, а не скорочення витрат. Але тут кожен вирішує сам, як йому краще уникнути банкрутства».

Олег Гороховський

Олег Гороховський – відомий український банкір, співзасновник першого в Україні мобільного банку без відділень monobank. Не дивлячи на обставини, кількість клієнтів його банку під час війни зросла до 6 млн людей. Мабуть, єдиний у країні банкір, який також є популярним бізнес-блогером, за постами якого зацікавлено стежать багато тисяч українців.

На початку квітня ширилися новини, що monobank переживає скрутне становище. Справді, банк зазнав збитків у понад 100 млн грн за результатами першого кварталу 2022 року. Але команді mono вдалося подолати цей період, і наразі банк майже повністю поновив свої послуги, крім того запускає нові функції та можливості у мобільному додатку.

Пан Олег вважає, що ключовий фактор у цьому – будь-яким чином зберегти людей, команду, кваліфікованих спеціалістів. І жодним чином не чіпати зарплати. Ось його порада:

 «За будь-якої турбулентності руки менеджера перш за все тягнуться до зрізування костів. А коли ти хочеш зрізати кости, перше, що спадає на думку, це скоротити зарплати. Це помилка. Запам’ятайте:

1. Зарплата назад не ходить.

2. Ваша д*па ніщо, в порівнянні з тим, якщо ви втратите кращих людей.

3. Зріжте зарплату собі, вона у вас набагато більша.

4. Займіться прибутками.

5. Зарплата у дуже багатьох бізнесів становить відносно невелику питому вагу в операційних витратах, і якщо оптимізувати витрати, то краще зайнятися основними центрами витрат.

6. Люди не люблять тих, хто їх ображає. Одного разу образивши команду, вам буде дуже складно повернути її лояльність у майбутньому.

7. Все, чого ви досягли ви досягли завдяки тим, хто з вами. Не зраджуйте своїх».

Олександр Конотопський

Олександр Конотопський – засновник та СЕО української компанії-виробника охоронних систем Ajax Systems. З 2015 року Ajax вийшов за межі українського ринку, компанія запустила 33 продукти на 93 ринках. Наразі Конотопський посідає 28 місце у сотні найбагатших українців 2021 року за версією Forbes.

Конотопський упевнений, що якщо ви хочете не тільки зберегти бізнес, але і розвивати його, робити успішним навіть від час війни, тим самим допомагати економіці України, то потрібно дуже багато працювати, включатися особисто і миттєво у процеси, особливо там, де виникають проблеми з партнерами, постачанням тошо:

«Незважаючи на те, що український ринок для нас у районі 3-4% від загальних продажів – для Ajax Systems важливо залишатися в Україні. Вважаю, що це одне з найкращих місць у світі, щоб будувати сильну технологічну компанію. Військова агресія рашистів не є приводом не інвестувати в Україну. За час війни ми розширили заводи, посилили команди рекрутингу, маркетингу, фінансів, управління ланцюжками постачання. 500+ людей додалося до команди. І у нас відкрито сотні вакансій. 100+ з них у RnD. І ще не менше 100 відкриємо у 4-му кварталі. Усі в Україні».

Крім того, за період війни компанія запустила продажі у США, Мексиці, ПАР.

«А як іноземні контракти? Країнові ризики? Жоден клієнт не відколовся. І нові прийшли. Наприклад, у березні отримували 100% передоплати з Латинської Америки від нових дистриб’юторів. Постачальники? Один зрізав відстрочку. Був миттєво доданий до чорного списку. Інші з радістю забрали його замовлення. З усіма, хто хвилювався – телефоном говорив особисто. Пояснював, чому їхні гроші та бізнес у безпеці, чому нам важливо залишатися в Україні. Де були блоки за ознакою країни – команда включалася миттєво і вирішувала проблеми. Усі залишилися задоволені»

«Плани на рік ніхто не скасовував. Нині час працювати. Не створимо робочих місць – люди круті поїдуть. Треба втримати якнайбільше».


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: