Банки нарощують кредитування півтора року поспіль – огляд банківського сектору

Чисті гривневі кредити бізнесу і населенню та інвестиції в ОВДП стійко зростають.

Банки зберегли високу рентабельність, попри ретроспективне нарахування підвищеного податку на прибуток, та мають достатні запаси капіталу для дотримання регуляторних вимог й подальшого кредитування, передає Banker.ua з посиланням на огляд банківського сектору за ІV квартал 2024 року.

Головний Telegram-канал банкірів

Обсяг чистих активів банків зріс на 7,6% за IV квартал та на 16,2% – за 2024 рік. Передусім зросли вкладення в ОВДП – на 11,2% за квартал та більше ніж на третину за рік. Водночас обсяг вкладень у депозитні сертифікати НБУ за рік скоротився на 11,6%.

Чисті гривневі кредити бізнесу зростають півтора року поспіль. Попри певне сезонне уповільнення в IV кварталі 2024 року, загалом за рік приріст становив 20,6%. Дещо швидше збільшувалися чисті гривневі кредити МСП – на 1,2% за IV квартал та на 22,1% за рік. Їхня частка в чистому гривневому портфелі кредитів бізнесу зросла до 60,2%.

Найшвидші темпи зростання кредитування – у держбанках – 5,3% за IV квартал та 24,8% за рік. У розрізі галузей упродовж кварталу найсуттєвіше збільшилися обсяги кредитів підприємствам харчової промисловості та машинобудування, загалом за рік – торгівлі та харчової промисловості.

Частка позик за програмою “Доступні кредити 5-7-9%” у чистому гривневому портфелі бізнесу скоротилася до 33,7% на кінець 2024 року.

У відповідь на певне пожвавлення інвестиційного попиту бізнесу чисті гривневі кредити зі строком погашення понад три роки зросли на 21,6% за IV квартал та на понад 58% за рік, а їхня частка в портфелі збільшилася до 25,2%.

Чисті гривневі кредити населенню жваво зростають: на 6,7% за IV квартал та на 39,9% за рік. У цьому портфелі надалі домінують незабезпечені позики. Частка двох банків – лідерів у цьому сегменті другий квартал поспіль скорочується під впливом конкуренції.

Зростання обсягу іпотечних кредитів у IV кварталі уповільнилося до 7% за квартал та 60,7% – за рік. Іпотечне кредитування й надалі зосереджене майже виключно в межах державної програми “єОселя”, валовий портфель якої в IV кварталі збільшився до 24,1 млрд грн. Для розвитку іпотечного кредитування необхідне активніше залучення банків із ринковими продуктами, що потребує посилення нормативного й законодавчого регулювання сектору нерухомості та удосконалення дизайну державної підтримки іпотеки.

Якість кредитного портфеля поліпшується. Частка непрацюючих кредитів (NPL) скоротилася до 30,3% (18,6% без урахування боргів ексвласників ПриватБанку та старих боргів, що виникли до кризи 2014–2016 років). Основним рушієм зниження частки NPL залишалося їх списання та зростання обсягів нових кредитів. Частка корпоративних позичальників, що зазнали дефолту за гривневими кредитами у 2024 році, знизилася і становила близько 4%.

Читайте також: Всюди читаю, що Revolut нарешті зʼявився в Україні. Це правда? А на яких умовах?

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що НБУ представив Єврокомісії оцінку наближення законодавства до євростандартів в сфері фінпослуг.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)