В НБУ розповіли, чому бізнес не поспішає звертатися до банків за кредитами

Бізнес вже адаптувався до умов повномасштабної війни й поволі відновлюється, хоча й нерівномірно.

Доходи компаній реального сектору зростають співмірно зростанню номінального ВВП. Очікуване подальше зростання економіки підтримуватиме цей тренд, передає Banker.ua з посиланням на червневий Звіт про фінансову стабільність від НБУ.

Головний Telegram-канал банкірів

Зазначається, що підприємства мають високу рентабельність та ліквідність. Банківськими кредитами не користуються операційно прибуткові компанії, яким належить близько двох третин сукупних операційних прибутків.

Загальна операційна рентабельність операційно прибуткових позичальників українських банків у 2023 році становила 8,6%, тоді як компаній, що не залучають кредитних коштів в українських банках, – 13,7%.

Значна частина таких підприємств здатна фінансувати свою діяльність за рахунок власних ресурсів і, ймовірно, не потребує додаткових кредитних коштів.

Крім цього, підприємства використовують інші джерела фінансування. Половина з компаній, що не беруть кредити в банках, фінансується з альтернативних джерел. Наприклад, за рахунок зовнішніх запозичень, зокрема від інших компаній бізнес-груп.

Разом із зовнішніми боргами відношення позик до ВВП становить близько 41%, тож закредитованість бізнесу не є низькою.

Бізнес має вкрай стримані інвестиційні настрої. Посилення воєнних дій, руйнування інфраструктури, дефіцит електроенергії та кваліфікованих кадрів погіршили очікування підприємств усіх секторів.

Завантаженість виробничих потужностей промисловості лишається нижчою за довоєнний рівень, у багатьох секторах виробництво може бути збільшене без додаткових інвестицій. Водночас вкладення в модернізацію стримуються воєнними ризиками.

Також пригнічений попит на банківські позики стримує кредитування. З одного боку, помірна закредитованість бізнесу сприяла успішному проходженню кризового періоду від початку війни, з іншого, – відновлення економіки потребуватиме суттєвого збільшення запозичень як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.

Читайте також: Вилучення старих банкнот, «клуб білого бізнесу», індексація зарплат: що зміниться для українців з 1 серпня

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що доходи держбюджету за I півріччя перевиконані на 18,8%.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)