Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Бізнес поліпшив очікування щодо подальшого економічного розвитку
У І кварталі індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 108.2% порівняно зі 101.8% у ІV кварталі 2024 року.
У січні-березні 2025 року тривало поліпшення оцінок ділової активності бізнесом у наступні 12 місяців, а також прогнозів щодо залучення інвестицій на тлі помірного посилення інфляційних та стабілізації курсових очікувань, передає Banker.ua з посиланням на дані опитування керівників компаній у І кварталі 2025 року від НБУ.
Учасники опитування поліпшили оцінки усіх складових індексу, найбільше – щодо загальних обсягів реалізації продукції та кількості працівників. Пожвавлення ділової активності очікували підприємства 14 областей, всіх розмірів, видів і напрямів діяльності.
Воєнні дії та їх наслідки залишаються найсуттєвішим чинником, що впливає на спроможність підприємств нарощувати обсяги виробництва. Водночас вплив браку кваліфікованих працівників посилився упродовж двох років у 2,5 раза.
Бізнес суттєво поліпшив оцінки щодо обсягу виробництва товарів і послуг в Україні у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 15.6% (у ІV кварталі – “мінус” 1.4%).
Активізацію виробництва очікували респонденти з 13 областей, представники всіх видів і напрямів економічної діяльності, а також розміру за кількістю працівників. Найвищі очікування продемонстрували великі підприємства; респонденти переробної діяльності, а також ті, що здійснюють лише експортні операції.
Інфляційні очікування дещо зросли: у І кварталі очікувана в найближчі 12 місяців річна інфляція становила 11.5% порівняно з 10.3% у попередньому кварталі. Частка респондентів, які очікували на інфляцію вищу за 10.0%, становила 60.3%.
Воєнні дії залишаються найвагомішим проінфляційним чинником для 81.6% респондентів. Також респонденти очікували посилення впливу таких чинників, як “динаміка пропозиції
грошей в економіці”, “ціни на світових ринках”, “соціальні видатки бюджету”, “витрати на виробництво”, “податкові зміни”. Натомість другий квартал поспіль послабився вплив курсового чинника – загалом на 5.4 п. п. до 70.0%.
Продовжилося послаблення курсових очікувань: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікували через 12 місяців, становило 44.23 грн/дол. США (в попередньому кварталі – 44.42 грн/дол. США). 61.6% респондентів очікували, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців коливатиметься в діапазоні 42.01 – 45.00 грн/дол. США.
Пом’якшилися негативні оцінки щодо поточного фінансово-економічного стану підприємств: баланс відповідей становив “мінус” 3.4% порівняно з “мінус” 6.1% у ІV кварталі.
Респонденти уперше за рік позитивно оцінили зміни щодо фінансово-економічного розвитку власних підприємств у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 4.7% (у ІV кварталі – “мінус”1.2%).
Учасники опитування суттєво поліпшили очікування щодо зміни обсягів реалізації продукції, в тому числі на зовнішньому ринку: баланси відповідей – 20.7% і 19.5% відповідно (у ІV кварталі – 9.0% та 7.7% відповідно).
Респонденти поліпшили позитивні оцінки щодо зміни рівня інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар: баланс відповідей 13.4% (у ІV кварталі – 9.3%). Уперше за три роки учасники опитування позитивно оцінили інвестиційні видатки на будівельні роботи: баланс відповідей 2.7% (у IV кварталі – “мінус” 1.6%).
Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, посилили очікування щодо збільшення їх обсягів у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 17.2% (у ІV кварталі – 10.6%).
Частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, становила 19.2% порівняно з 21.6% у попередньому опитуванні.
Респонденти помітно пом’якшили негативні оцінки щодо кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців: баланс відповідей – “мінус” 0.6% (у IV кварталі – “мінус” 6.6%).
Учасники опитування очікували вищі темпи зростання майбутніх витрат на оплату праці одногонайманого працівника: баланс відповідей – 60.1% порівняно з 56.5% у попередньому кварталі.
На тлі збільшення потреби в позикових коштах найближчим часом (до 38.1% опитаних у І кварталі порівняно з 33.5% у ІV кварталі) частка респондентів, які планують брати банківські кредити, майже не змінилася – 35.2% (у ІV кварталі – 35.0%).
Підприємства, що планують залучати кредити, традиційно надають перевагу кредитам у національній валюті – 80.9% (у ІV кварталі – 84.8%). Зависокі ставки залишаються найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів – 49.4% відповідей. Водночас частка респондентів, які зазначили наявність інших джерел фінансування, зросла до найвищого рівня з моменту початку опитувань – 44.2% (у попередньому опитуванні – 42.1%).
Третій квартал поспіль респонденти відзначили посилення умов доступу до банківських кредитів: баланс відповідей – 17.3% (у ІV кварталі – 16.3%).
Частка компаній, що планують залучати кошти за кордоном, зменшилась до 7.1% з 8.5% у ІV кварталі.
Читайте також: Prada купує Versace: чи стане угода року щасливою сторінкою в історії італійської моди?
Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що видатки держбюджету у березні становили 317,7 млрд грн.
Коментарі (0)