Бізнес стримано оцінив свою ділову активність у наступні 12 місяців

Натомість тривало поліпшення інфляційних очікувань та прогнозів щодо залучення інвестицій.

Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 99.5 % порівняно зі 103.0% у I кварталі 2024 року, передає Banker.ua з посиланням на дані опитування керівників компаній у ІІ кварталі 2024 року від НБУ.

Головний Telegram-канал банкірів

Зазначається, що учасники опитування мали слабкі очікування щодо кількості працівників і майбутнього фінансово-економічного стану своїх підприємств. Водночас респонденти продовжують очікувати збільшення майбутніх обсягів реалізації власної продукції, а також інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар, хоча й нижчими темпами.

Воєнні дії та їх наслідки залишаються домінуючим чинником, що впливає на спроможність підприємств нарощувати обсяги виробництва. Суттєво посилився вплив таких чинників, як високі ціни на енергоносії, сировину та матеріали, значні курсові коливання, брак кваліфікованих працівників.

Бізнес стримано оцінив обсяги виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців: баланс відповідей – «мінус» 0.3% (у І кварталі 2024 року – 8.5%).

Поліпшення інфляційних очікувань тривало сьомий квартал поспіль: у ІІ кварталі 2024 року очікувана в найближчі 12 місяців річна інфляція становила 9.0% порівняно з 11.0% у попередньому кварталі. Частка опитаних, які очікували інфляцію не вище 10.0%, зросла за квартал з 48.4% до 62.8%.

Воєнні дії залишаються найвагомішим проінфляційним чинником для 84.5% респондентів. Суттєво посилився вплив курсового чинника – на 8.9 п. п. до 68.3%.

Очікування щодо девальвації національної валюти посилились: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікують через 12 місяців, становить 41.61 грн/дол. США (в попередньому кварталі – 40.44 грн/дол. США). Частка респондентів, які прогнозують, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців коливатиметься в діапазоні 42.1 – 44.0 грн/дол. США, зросла за квартал з 24.2% до 35.3%.

Поточний фінансово-економічний стан підприємств погіршився: баланс відповідей становив “мінус” 4.3% порівняно з “мінус” 1.4% у І кварталі.

Очікування респондентів щодо фінансово-економічного стану власних підприємств у наступні 12 місяців послабилися: баланс відповідей – “мінус”0.2% (у І кварталі – 3.7%).

Учасники опитування зберегли оптимістичні очікування щодо обсягів реалізації продукції, в тому числі на зовнішньому ринку: баланси відповідей – 8.7% і 11.0% відповідно (у І кварталі  –  10.6% та 6.8% відповідно).

Респонденти зберегли позитивні оцінки щодо зміни рівня інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар: баланс відповідей 5.4 % (у I кварталі – 8.3%). Водночас послабились оцінки щодо інвестиційних видатків на будівельні роботи: баланс відповідей “мінус” 5.5% (у I кварталі – “мінус” 1.5%).

Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, очікують збільшення їх обсягів вищими темпами в наступні 12 місяців: баланс відповідей – 19.4% (у I кварталі – 16.1%).

Учасники опитування посилили очікування щодо зменшення кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців: баланс відповідей – “мінус” 10.7% (у I кварталі – “мінус” 6.3%).

Респонденти очікували нижчі темпи зростання майбутніх витрат на оплату праці одного найманого працівника: баланс відповідей – 54.8% порівняно з 62.6% у І кварталі.

На тлі збільшення потреби в позикових коштах найближчим часом частка респондентів, які планують брати банківські кредити, зросла до 36.4% (у І кварталі – 34.9%).

Читайте також: Аналізуючи всі ризики: корпоративне кредитування можливе навіть в умовах війни

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що Фонд гарантування продає активів восьми банків цього тижня.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)