Боротьба з мікрокредитами: НБУ пропонує обмежити відсоткові ставки і кількість виданих позик

Нацбанк подав законопроєкти про реформу ринку мікрокредитування, які запроваджують вимоги до перевірки платоспроможності позичальника та максимальні відсотки за такими позиками.

Національний банк України пропонує встановити граничні розміри відсоткових ставок на ринку мікрокредитів та обмежити боргове навантаження на одного споживача. Це дасть змогу ліквідувати практику кредитування під 1500%. Відповідні законопроекти вже подано до Верховної Ради, передає Banker.ua з посиланням на пресцентр НБУ.

Головний Telegram-канал банкірів

«Забезпечення ефективного регулювання та нагляду на ринку небанківських фінансових послуг визначено одним з напрямків роботи України у рамках нової програми розширеного фінансування з МВФ», – йдеться у пресрелізі регулятора.

Національний банк пропонує внести такі зміни до закону про споживче кредитування:

  1. Встановити граничні розміри відсоткових ставок – реальні відсотки за кредитом нічого не повинні перевищувати суму з розрахунку 0,8% на день. Сьогодні це значення для мікрокредитів становить в середньому 2,5%.
  2. Зменшити боргове навантаження на одного споживача. НБУ встановлюватиме мінімальні вимоги до процесу перевірки кредитоспроможності позичальника, яка найчастіше фінансовими компаніями не здійснюється.
  3. Запровадити штрафи за порушення встановлених вимог.

У НБУ пояснюють, що основними клієнтами «швидких кредитів» є вразливі верстви населення, які часто не усвідомлюють наслідків своїх дій. Договори укладаються в основному в режимі онлайн вночі з метою зробити ставку в онлайн-казино.

Зі свого боку фінансові компанії, що займаються мікрокредитуванням, свідомо обирають зазначену бізнес-модель – без відповідної оцінки позичальника і з «захмарними відсотками», які клієнт платить не лише за себе, а й за тих, хто не виконує своїх зобов’язань.

«Кредити під більш як 1500% річних – дуже нездорова практика. Вона ототожнює послугу споживчого кредиту з “борговим ярмом” і підкреслює невідповідність законодавства України кращим міжнародним практикам, у тому числі країн ЄС. Таку невідповідність слід прибирати – і бажано якнайшвидше», – прокоментував глава НБУ Андрій Пишний.

Андрей Пышный

Окрім того, зазначені зміни до законодавства ліквідують зайві бюрократичні процедури, які ускладнюють ухвалення регуляторних актів Нацбанком. Це прискорить адаптацію фінансового законодавства України до права ЄС.

Зазначимо, що йдеться про два законопроекти, які пропонують зміни до законів «Про споживче кредитування» і «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Читайте також: Є попит – єОселя: чи популярна держпрограма іпотечного кредитування серед клієнтів українських банків?

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що Національний банк розпочинає оцінку стійкості банків та банківської системи для визначення реального стану банківського сектору.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)