Єврокомісія вперше оцінила економіку України як потенційного члена ЄС

знак евро

Після російського вторгнення Україна «продемонструвала надзвичайну витривалість під час війни», а зусилля щодо приєднання до ЄС мають покращити ситуацію.

Єврокомісія вперше у своїх прогнозах дала оцінку економічної ситуації в Україні як держави, яка прагне стати членом ЄС, передає Banker.ua з посиланням на економічний прогноз European Economic Forecast, Spring 2023.

Разом з Україною Єврокомісія оцінювала економіки Молдови та Боснії і Герцеговини, які також набули статусу кандидата.

Головний Telegram-канал банкірів

У Єврокомісії вважають, що до війни Україна була країною з рівнем доходів нижчим за середній. Її розвиток стримували нерівномірні структурні реформи. Це пояснювалося браком політичної згоди, впливом на події у країні “зацікавлених осіб”, високим рівнем корупції та низьким рівнем інвестицій.

Після російського вторгнення Україна «продемонструвала надзвичайну витривалість під час війни», а зусилля щодо приєднання до ЄС мають покращити ситуацію, йдеться в прогнозі.

Порівнюючи ситуацію в Україні з тим, що є в ЄС, у Єврокомісії насамперед наголошують: українська економіка є набагато менш диверсифікованою і має значний вплив держави. У державному секторі виробляється до десятої частини продукції та працює кожен п’ятий зайнятий.

Все це призводить до низьких позицій України у глобальній конкурентоспроможності. Навіть від найслабших членів ЄС у рейтингах її відокремлюють десятки пунктів.

У ЄС визнають, що під час війни Україні довелося зіткнутися з масштабними руйнуваннями та масовим відпливом громадян за кордон, що призвело до скорочення ВВП. Однак економіка України показала більшу витривалість до викликів, ніж від неї очікували. Також стійкою виявилася й енергетична система, яку під час війни об’єднали з європейською.

У Єврокомісії очікують, що від падіння майже на 30% за підсумками 2022 року українська економіка може зрости – на 0,6% у 2023 році, а 2024 року зростання може становити 4%, якщо до цього часу закінчиться війна.

Щоб направити Київ на шлях до членства в ЄС, потрібна масштабна та амбітна програма реформ – від розвитку дієвої системи судочинства та боротьби з корупцією до кардинальної модернізації економіки, вважають в Єврокомісії.

Першу оцінку прогресу України в реформах, необхідних для початку переговорів щодо членства в ЄС, Єврокомісія має подати вже у червні. Брюссель оцінить, що змінилося через рік, відколи Україна отримала статус кандидата, та оновить список рекомендацій, на яких перетвореннях слід сконцентруватися.

Восени Євросоюз має звітувати про політику розширення, і цього разу вона вперше враховуватиме можливість членства України.

Читайте також: Яким чином банки допомагають українському бізнесу під час війни. Інфографіка

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що Україна отримала понад $130 млн кредиту від Світового банку.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)