Що сталося з економікою і фінансовою системою України в 2020 році: 10 фактів від НБУ

Фінансовий сектор України пройшов 2020-й без значних втрат: банки увійшли в кризу, будучи добре капіталізованими, прибутковими й зі значним запасом ліквідності, зазначають в НБУ.

Експерти Нацбанку опублікували 10 фактів про те, як змінилася фінансова система України та економіка країни в перший рік пандемії, передає Banker.ua.

Згідно з даними, що містяться в Річному звіті регулятора, в умовах пандемії COVID-19 економіка України продемонструвала більшу стійкість, ніж в попередні кризові періоди. Так, падіння ВВП за підсумками 2020-го на 4% виявилося меншим за прогнозовані регулятором 6% і значно поступилося показникам кризових 2009-го і 2014-2015-х, коли українська економіка скоротилася на 15,1% і 6,8-9,9 % відповідно.

Також, нагадують в НБУ, в 2020-му в рамках підтримки економіки регулятор знизив облікову ставку з 13,5% до історичного мінімуму в 6% річних і ввів пакет антикризових заходів, надавши банкам можливість довгострокового рефінансування (до 5 років), ввівши низку послаблень на період кризи і запровадивши своп процентної ставки, що дозволяє фінустановам захиститися від процентного ризику.

Як наголошується в річному звіті НБУ, незважаючи на високий рівень невизначеності і складні макроекономічні умови, інфляція в Україні за підсумками 2020 року становила 5%. У той же час, міжнародні резерви країни минулого року досягли $29,1 млрд, що є восьмирічним максимумом.

За даними регулятора, фінансовий сектор України пройшов 2020-й без значних втрат: банки увійшли в кризу, будучи добре капіталізованими, прибутковими й зі значним запасом ліквідності.

При цьому на тлі пом’якшення монетарної політики Нацбанку кредитні ставки, незважаючи на кризу, були знижені з 15,7% до 9,2% річних, а чисті іпотечні кредити в гривні за рік зросли на 11,5%.

Як зауважують в НБУ, криза, спровокована пандемією COVID-19, став першою кризою, яка не супроводжувалася відтоком коштів громадян з банків. Так, гривневі депозити населення за рік зросли на 26,5%, тоді як валютні збільшилися на 0,6%. Кошти бізнесу протягом року зросли на 34,5% в гривні і на 2,2% в валюті.

Також, згідно з даними звіту регулятора, коронакриза істотно не погіршила якість кредитного портфеля, а обсяг NPL в системі до кінця 2020-го скоротився до 41% (-7,4 в.п.). У НБУ відзначають і той факт, що обсяги безготівкових платежів в Україні за підсумками минулого року зросли до майже 56% (з 50% на початку 2020-го).

І, нарешті, зазначає Нацбанк, під нагляд регулятора в 2020 році перейшли близько 2 000 небанківських фінустанов – від страховиків і фінансових компаній до кредитних спілок і ломбардів. Реформа «спліт», додають в НБУ, покликана підвищити прозорість сектору, вибудувати систему пропорційного регулювання і створити стійкий небанківський ринок, забезпечивши гравцям ринку нові можливості для розвитку.

Читайте також: Олександр Холод (ШвидкоГроші): «Олюднення» клієнтських сервісів вимагає вдосконалення»

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що регулятор затвердив підхід до стрес-тестування фінустанов, яке допоможе проаналізувати поточний стан банківського сектору після кризового 2020-го.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)