Гарантії під час врегулювання небалансів на ринку електроенергії: АМКУ закликав НКРЕКП допустити всі банки

На цьому етапі оформляти гарантії можуть лише системно важливі банки, а це лише 14 фінустанов. АМКУ вказує на необхідність повернути конкурентні умови на ринку.

Антимонопольний комітет надав Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), рекомендації для встановлення конкурентних відносин при наданні банківських гарантій у сфері врегулювання небалансів електроенергії, передає Banker.ua з посиланням на пресслужбу АМКУ.

Регулятор зазначив, що у період з 9 березня до 30 червня 2022 року збільшилася кількість випадків заборгованості учасників ринку електроенергії перед НЕК «Укренерго», які використовують банківські гарантії як фінансову гарантію. Зі свого боку деякі банки відмовили держкомпанії в задоволенні вимог на оплату коштів.

Головний Telegram-канал банкірів

В результаті 9 серпня НКРЕКП внесла зміни до своїх же постанов, якими встановила, що під час воєнного стану фінансові зобов’язання учасників ринку за договорами про врегулювання небалансів повинні забезпечувати шляхом коштів або у вигляді банківських гарантій, оформлених системно важливими банками. Поточного року НБУ визнав такими 14 банків з-поміж 68 працюючих в Україні.

Отже, лише 14 банків мають право надавати банківські гарантії за договорами про врегулювання небалансів елекроенергії.

АМКУ, усвідомлюючи важливість у період війни запобігання накопиченню заборгованості учасниками на балансувальному ринку перед «Укренерго», одночасно наполягає на необхідності запровадження конкурентних відносин, зокрема щодо надання банківських гарантій.

З огляду на це регулятор рекомендував НКРЕКП внести зміни до постанови від 25 лютого 2022 року про забезпечення стабільного функціонування ринку електроенергії, зокрема фінансового становища учасників ринку на період дії воєнного стану.

Йдеться про те, щоб привести у відповідність до законодавства про захист економічної конкуренції вимоги до фінансових зобов’язань учасників ринку за договорами про врегулювання небалансів.

банк

Так, потрібно визначити шляхи фінансового забезпечення грошовими коштами у розмірі не менш ніж 50%. При цьому слід передбачити, що інша частина забезпечення покривається банківськими гарантіями, оформленими у будь-якій фінустанові, додали в АМКУ.

Читайте також: НБУ призупинив ліцензії фінансових компаній з «Альфа-груп» та «Мотор Січ»

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв, що, за даними голови Комітету з питань фінансів та митної політики Верховної Ради Данила Гетьманцева, кількість непрацюючих кредитів на 1 листопада досягла 35,54% від усього кредитного портфеля банків – це 417,5 млрд. грн. Майже ¾ від таких кредитів – враховується за державними банками, 60% заборгованості – це непрацюючі кредити ПриватБанку, які «залишилися у спадок» від колишніх власників після націоналізації банку.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)