Горить бізнес через карантин. Що тепер робити?

8 карток, 22 Листопада 2024
1
Через карантин мій бізнес опинився на межі провалу. Чи є сенс його продовжувати? Як вчинити?

Ну, по-перше, прийняти той факт, що карантин через поширення COVID-19 став фатальним для багатьох підприємців. За останніми даними, в Україні кожен п’ятий представник МСБ розглядає варіант закриття свого бізнесу. Наприклад, з близько 30 000 закладів громадського харчування по країні 12 000 стали банкрутами. Ніхто не очікував тотальної самоізоляції, яка знищила попит практично на всі продукти та послуги, тому у багатьох просто не виявилося фінансової «подушки».

Звичайно, втрачати бізнес, який тільки почав налагоджуватися або вже був успішним, дуже неприємно. Але ситуація безпрецедентна для всього світу, і найбільше в ній постраждали сфера обслуговування, розваг, торгівля непродовольчими товарами, транспорт і туризм. Можливо, ваша діяльність була пов’язана з цим.

2
Тобто краще закрити? Але я завжди мріяв про свій бізнес, а тепер на мілині і всім повинен

Тому потрібно скласти план дій, суворо по якому доведеться жити найближчим часом. Заручіться підтримкою близьких (це важливо), розпишіть докладно всі свої витрати, підрахуйте заборгованості. Якщо цифри говорять, що краще закрити бізнес, зробіть це одразу, поки збитки і борги не виросли ще більше. І влаштуйтеся на іншу роботу, щоб розплатитися по рахунках. Так робили багато бізнесменів до вас.

Але якщо вашу справу ще можна врятувати, або ситуація не така плачевна і дозволяє почати щось нове, то краще зосередитися на пошуку грошей для відновлення бізнесу або іншої прибуткової ніші, яка, можливо, не схожа на те, чим ви займалися раніше.

3
Легко сказати: «знайдіть гроші». А де їх взяти?

Точно не варто брати у родичів або друзів зі зрозумілих причин. МФО – теж не варіант. Вони пропонують беззаставні позики для бізнесу, але під величезні відсотки.

Добре, якщо є знайомі, з якими ви зможете домовитися про велику суму на прийнятних умовах. Якщо немає, йдіть за кредитом в банк. Там можна разом з юристом вивчити умови і укласти договір. Також вигідним варіантом є державні програми кредитування. В Україні, наприклад, це «Доступні кредити 5-7-9%». Але простих способів немає, і за кожен з них потрібно буде боротися і запропонувати щось натомість.

4
Так, я чув про «5-7-9». Здається, це дуже вигідно і зручно?

Отримати кредит на бізнес за держпрограмою – дійсно вигідний варіант, але далеко не всім він підійде через купу нюансів. В Україні дешеві кредити для МСБ стали доступні з лютого 2020 року. Але там багато обмежень: вам відмовлять, якщо ви хочете займатися алкогольним, тютюновим бізнесом, здавати в оренду нерухомість, якщо у вас є якісь заборгованості перед бюджетом і т.д. При цьому ви повинні вкласти свої 20% коштів, скласти бізнес-план, показати позитивну кредитну репутацію. Загалом, цей варіант підходить тим, хто вперше хоче відкрити бізнес. А якщо потрібно підтримати наявний, краще обрати щось інше.

5
Схоже, краще звернутися в банк. А мені не відмовлять?

Все залежить від мети і ваших гарантій. Є різниця між тим, берете ви кредит на відкриття бізнесу або на його розвиток. У першому випадку буде складніше, тому що новий бізнес існує тільки на папері, і вам особливо нічого пред’явити банку.

А ось якщо ще є, що рятувати, і цифри не зовсім плачевні, то ймовірність, що вам схвалять кредит на розвиток бізнесу, зростає. Тому що чим менше ризиків для себе бачить банк, тим вищі ваші шанси.

6
Боюся, що шансів у мене не так багато. Як я можу їх підвищити?

Можливо, доведеться додатково запропонувати банку заставу. Це може бути квартира з ринковою вартістю, наприклад, 50 тисяч доларів, автомобіль в хорошому стані та інше цінне майно. І варто розуміти, що все-таки жоден банк не видасть кредит для МСБ, якщо у вас зовсім немає власних коштів. Хоча б п’яту частину ви повинні вкласти самостійно.

Так, це дійсно доступні кредити, з більш низькими ставками і лояльними умовами, але все-таки це банківські позики.

7
Добре, а що мені може запропонувати банк?

Зараз багато банків в Україні пропонують спільні програми кредитування з міжнародними фінорганізаціями. Це і Українсько-німецький фонд, і WNISEF, і ЄІБ, і т.д. Ставка по таких кредитах для МСБ набагато нижче і в середньому становить 17% річних.

Наприклад, UKRSIBBANK зараз видає терміновий кредит під 13,9% річних. Взяти кредит на розвиток в Альфа-Банку можна під 15%. В Ощадбанку поповнити оборотні кошти обійдеться 15,5-17%. ПриватБанк відкриє непоновлювану кредитну лінію під 16-17%, Credit Agricole – під 18%, а Укрексімбанк – під 20,05% річних (зате перший внесок 0%). При цьому в основному перший внесок становить від 20 до 40%.

Взяти гроші можна в середньому на 3-5 років. Якщо без застави, то отримаєте десь мільйонів сім, а з запорукою можна розраховувати на суму до 100 млн грн.

8
Круто, мабуть, я розгляну цей варіант докладніше. Де знайти інформацію?

Підібрати вигідний кредит і порівняти умови кредитування в різних банках України можна на сайті Banker.ua. Вся інформація про кожного фінустанові є в нашому каталозі банків. Коли мова йде про улюбленій справі, про бізнес, який потребує банківському фінансуванні, ви повинні детально все вивчити!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: