В Україні правда заборонять здавати житло без ріелтора? Це ж буде дорого!

8 карток, 26 Квітня 2024
1
Що сталося?

У червні в парламенті зареєстрували законопроект № 3618 « Про ріелторську діяльність в Україні», згідно з яким власники нерухомості не зможуть продавати її або здавати в оренду без допомоги ріелторів.

Автори документа розраховують, що це уніфікує держполітику у сфері ріелторської діяльності. У проекті закону прописані правила роботи ріелторів і органів самоврядування для цієї галузі, в чому багато експертів побачили обмеження прав власників нерухомості.

2
Чому це знадобилося робити зараз?

Практично 90% тих, хто здає в оренду своє житло, роблять це неофіційно і без сплати податків. І тільки 10% власників в Україні оформили здачу в оренду як підприємницьку діяльність. Тобто в нашій країні здача житла-частина тіньової економіки. Тому, загалом логічно, що уряд вирішив детінізувати цей бізнес, щоб заповнити втрати бюджету.

3
І яким же чином? Що конкретно прописано в документі?

Законопроект передбачає створення органів самоврядування на ринку, що входять до складу Національної федерації фахівців у сфері ріелторської діяльності. Ця Федерація повинна вести Єдиний реєстр фізосіб, юросіб і профоб’єднань на ринку. Щоб потрапити до реєстру, ріелторам доведеться проходити спецпідготовку і здавати іспит.

Всі дані про об’єкти нерухомості занесуть в єдину інформаційну базу даних. Ріелтори повинні будуть реєструвати там договори і формувати інформаційний паспорт об’єкта, що стане важливою умовою для операцій з нерухомістю. Огляд нотаріусом угоди про купівлю-продаж або здачу в оренду можливо тільки при наявності такого паспорта і витягу з бази. Інакше угода буде незаконною. Крім того, без таких документів ніхто, крім власника або ріелтора, не зможе прорекламувати житло, навіть на тому ж OLX.

4
Тобто якщо закон приймуть, без ріелтора нічого не зробиш? Це ж бомба, що розірвалася!

Виходить, що так. Положення про те, що без ріелтора неможливо буде провести жодну операцію з нерухомістю, викликало великий резонанс. Фахівці масово розкритикували законопроект за те, що він порушує права власників і може стати передумовою для корупції.

Конституція гарантує українцям право вільно розпоряджатися своєю власністю. Крім того, розмови про впорядкування ріелторської діяльності ходили давно, але все ж багато хто стверджує, що проект закону створювали, не питаючи у професіоналів, як саме потрібно регулювати цей ринок.

5
Окей, а що це означає для самих українців?

Це означає, що в базу даних будуть вносити ПІБ фізособи, дату народження, адресу, ІПН. Але головне-всю цю інформацію можна буде внести до реєстру, грунтуючись тільки на договорі з ріелтором. Тобто якщо ви вирішили продати квартиру, то вам обов’язково доведеться укласти з ріелтором договір, щоб він вніс ваші дані в базу. Ні – значить, штраф 47 200 грн.

6
Добре, з порушенням прав зрозуміло. А що там з корупцією?

Асоціація фахівців з нерухомості України (АСНУ) вважає, що документ містить корупціогенні ризики. Справа в тому, що та сама база даних, де реєструють об’єкти нерухомості, буде під контролем не держави, а Нацфедерації фахівців у сфері ріелторської діяльності, яку хочуть створити. Тобто виходить, що персональні дані українців можуть потрапити в приватні руки.

7
Чого хочуть домогтися автори законопроекту?

Голова Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха – один з ініціаторів документа -запевняє: ріелтору не обов’язково брати участь при укладанні угоди з об’єктом нерухомості. Так само, як і сам власник може заповнити свій інформаційний паспорт в реєстрі. Тобто операції можуть проводити й інші уповноважені особи (власник, адвокат, нотаріус, довірена особа). Він заявив, що хоче додати в преамбулу законопроекту положення про добровільне залучення ріелтора, провести публічне обговорення, а також надати розрахунки надходжень до держбюджету від реалізації проекту, щоб припинити спекуляції з даного питання.

8
Зрозуміло, що питання дуже спірне. Чи схвалять таку ініціативу?

Ймовірно, що в нинішній редакції законопроект навряд чи приймуть. Експерти кажуть, що вирішити проблему регулювання роботи ріелторів можна тільки через час. А зараз навряд чи українці, які здають в оренду житло, зрадіють тому, що потрібно буде наймати посередника і платити йому за це додатково чималу суму.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: