В Україні запровадять нові ліміти на карткові перекази. Кого торкнуться ці обмеження?

11 карток, 22 Грудня 2024
1
Чув, українські банки домовилися про нові обмеження карткових переказів. Можна детальніше? 

Так, українські банки за координації банківських асоціацій підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. Меморандум стосується взаємодії банків та надавачів платіжних послуг із клієнтами фізичними-особами, ФОП та ФОП як частини групи пов’язаних компаній, удосконалює та стандартизує підходи банків щодо моніторингу операцій клієнтів із застосуванням ризик-орієнтовного підходу, що дасть змогу виключити варіанти недобросовісної конкуренції.

2
Все ли банки подписали этот меморандум?

Документ підписали Ощадбанк, ОТП Банк, ПриватБанк, Правекс Банк, ПУМБ, Райффайзен Банк, Універсал Банк, Таскомбанк. Меморандум відкритий для підписання усіма банками та надавачами платіжних послуг.

3
Чому банки вирішили запровадити нові обмеження на карткові перекази без підтвердження доходів?

Основна причина — боротьба з нелегальним обігом коштів, уникненням податків і відмиванням грошей. Це також відповідає вимогам міжнародних стандартів фінансового моніторингу, які Україна зобов’язалася виконувати.

4
Зрозуміло. Але цьогоріч вже були запроваджені обмеження на карткові перекази, що ж зміниться тепер? 

Обмеження стосуються всіх переказів, зокрема й через IBAN. Нові ліміти на перекази залежатимуть від ступеня ризику клієнта та наявності в нього підтверджених джерел доходів. Відтепер клієнти будуть ділитись на три рівнів ризику: “низького”, “середнього” та “високого”.

5
Коли почнуть діяти нові обмеження? Та якими вони будуть?

З 1 лютого 2025 року для клієнтів з високим ризиком ліміт на вихідні перекази з картки на картку складе до 50 тис. грн на місяць. Для клієнтів середнього та низького ризику цей ліміт становитиме до 150 тис. грн на місяць.

З 1 червня 2025 року для клієнтів середнього та низького ризику ліміт буде знижено до 100 тис. грн на місяць. Це додатковий крок до посилення контролю за фінансовими операціями.

6
Добре, як банки визначатимуть рівень ризику клієнта?

Рівень ризику визначатиметься на основі фінансового моніторингу. Ураховуються джерела доходів, попередня історія операцій, обсяги транзакцій і наявність документального підтвердження доходів.

7
А що означає документальне підтвердження доходів?

Це документи, які підтверджують офіційний дохід клієнта, наприклад, сформовані клієнтом довідки ОК5 та ОК7, податкова декларація, зарплатні відомості, підтвердження зарахувань від державних органів, та підтверджені доходи членів родин, підтвердження волонтерської діяльності. чи інші офіційні підтвердження джерела коштів.

8
Чи є якісь винятки на встановлення лімітів? 

Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують установлений на дату ліміт, банки здійснюватимуть перекази в межах підтвердженого доходу.

9
А як ці обмеження вплинуть на звичайних клієнтів фінустанов?

Більшість громадян, які здійснюють перекази у межах звичайних обсягів та мають підтверджені доходи, не відчують змін. Обмеження спрямовані переважно на боротьбу з підозрілими та нелегальними транзакціями.

10
Чи можуть банки відмовити у проведенні переказу коштів?

Так, якщо переказ перевищує встановлений ліміт або викликає підозру, банк може запросити додаткову інформацію чи документи. У разі відсутності підтверджень банк має право відмовити в операції.

11
Як клієнтам підготуватися до нових правил?

Потрібно завчасно уточнити в банку свій рівень ризику, надати документи, які підтверджують дохід, та уникати великих нерегулярних транзакцій, які можуть викликати підозру.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: