Хочу відкрити депозит, але страшно. Чи можна зараз довіряти банківській системі?

6 карток, 22 Листопада 2024
1
Що трапилось?

Сьогодні банківська система України переживає певний спад, викликаний поширенням коронавирусної інфекції. Щоб підтримати працездатність фінансових установ і уникнути масштабних грошових втрат, банки України всіляко мотивують клієнтів відкривати депозитні вклади в гривні. На початку квітня практично всі банки країни підняли процентні ставки по депозитних вкладах. Середньозважена пропозиція по розміщенню депозиту вже наблизилася до 14% річних, окремі ж банки знову пропонують солодкі 18%. Звісно, на тлі зростання ставок почав потроху активізуватися акуратний попит, хоча досвід попередніх криз показав, що високі ставки можуть бути тільки разом з високими ризиками.

2
Ок, тобто можна більше заробити?

Так, дійсно, заробити можна більше, але є й істотні ризики. Наприклад, багато банків нараховують відсотки за депозитом тільки в кінці терміну. Тому, якщо захочеш вивести гроші раніше, нічого не отримаєш.
Другий нюанс: гривневі депозити не захищені від інфляції, а, за прогнозами, в Україні цей показник складе 11,6%. В кінці терміну дії депозиту, а це не менше 85 днів, твій дохід буде здаватися не таким значним: різницю з’їсть інфляція.

3
Зараз відкривати депозит краще в гривні або доларі?

З одного боку, зараз вигідно відкривати депозити в гривні. По-перше, ставки по депозитах збільшилися, а значить, заробити можна більше. По-друге, на курс долара чиниться серйозний тиск світовою фінансовою кризою: падінням цін на американську нафту WTI, а також після додатковї емісії на 1,7 трлн.долларов. З іншого боку, світові тренди навряд чи врятують гривню від девальвації в разі загострення наших внутрішніх економічних проблем. Тому короткі депозити в гривні – оптимальний варіант для швидкого заробітку, а доларовий депозит в усі часи кращий спосіб зберегти капітал, принаймні, в наших широтах.

4
Добре, з валютою зрозуміло, а як вибрати найкращі умови по депозиту?

При виборі депозитного вкладу необхідно звернути увагу на ряд умов. По-перше, на суму депозиту. Багато банків встановлюють ліміт на суму вкладу. Більшість банків мають обмеження як на нижню, так і на верхню межу суми. Розміщуючи депозит з шістьма нулями, вам як VIP- клієнту звичайно буде простіше виторгувати у банка кращі умови по розміщенню своїх коштів і скористатися іншими “плюшками”. По-друге, є різні умови нарахування відсотків. У більшості банків нараховують відсотки щомісяця, але є і варіанти нарахування в кінці терміну дії депозиту. Звісно, безпечніше обирати пропозиції з щомісячним нарахуванням відсотків. По-третє, важливо користуватися бонусними програмами. В умовах карантину багато фінансових установ ввели додаткові ставки на вклади, зроблені онлайн. І, звичайно ж, враховуйте податки. З доходу, отриманого в результаті депозитного вкладу, утримають податок на дохід – 18%, військовий збір – 1,5%, податок на дохід з бонусу (якщо такий передбачений) – 18%, військовий збір з бонусу (якщо такий передбачений) – 1 , 5%.

5
Гаразд, з цим можна розібратися, а як бути з вибором банку?

Існує кілька універсальних способів перевірити надійність банку. По-перше, вивчіть структуру власності. Дізнайтеся, хто є акціонерами і чи все гаразд у їхньому бізнесі зараз. Оцініть репутацію банку, промоніторьте останні інформаційні приводи – це озброїть вас необхідними знаннями і дозволить оцінити ризики.

По-друге, потрібно вивчити рейтинги надійності банків, які часто публікуються в профільних ЗМІ. Не знайшли банк у списку? Тоді не поспішайте вкладати гроші.

По-третє, просто погуглите. Обов’язково зверніть увагу на відгуки, якщо більшість з них негативні, є привід задуматися про стабільність фінансової установи.

По-четверте, порівняйте депозитні ставки. Якщо якийсь із банків обіцяє нереально високу ставку за депозитом в 20% і більше річних, при тому, що середня ставка по країні не перевищує 13-14%, це привід задуматися.

По-п’яте, підходіть до вибору, виходячи з власних уподобань. Якщо ви діджіталізовані, зверніть увагу на онлайн-банки. Якщо вам все ще важливо, щоб поруч з вашим будинком було відділення і хороше обслуговування, – до ваших послуг банки з розгалуженою інфраструктурою. Ви айтішник – знайдіть вигідну профільну пропозицію по вашій спеціальності. Підприємець – подивіться, чим вас крім депозитних програм може здивувати банк в частині МСБ. Ви довіряєте фінустанові свої гроші, тому головне, щоб вам було комфортно.

6
Супер, і де ж порівняти банки і зробити вибір?

Підбір кращих депозитних пропозицій на сайті Banker.ua завжди до ваших послуг. Крім того, ви можете заглянути в каталог банків і ознайомитися з повною інформацією про кожну фінансову установу. Пам’ятайте, чим більше ви проінформовані, тим краще захищені ваші гроші!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: