Так, правда. 10 жовтня 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11416-д, який передбачає підвищення податків.
Підвищення податків включає такі зміни: збільшення військового збору з 1,5% до 5% та його впровадження для ФОПів; збільшення мінімального податкового зобовʼязання (МПЗ) для земель. Для банків введуть підвищений податок на прибуток за ставкою 50% за 2024 рік, а для небанківських установ (крім страхових компаній) податок на прибуток збільшиться з 18% до 25%. Також збільшується рента на видобуток щебня, граніту та піску, впроваджується авансовий внесок з податку на прибуток для обмінних пунктів та АЗС. Крім цього, запроваджується перехід на помісячну звітність по податку на прибуток або на доходи (ПДФО). Водночас національний кешбек звільнюється від оподаткування.
Підвищення податків зазвичай має на меті збільшити надходження до державного бюджету, особливо в умовах дефіциту чи необхідності фінансування великих державних програм, як-от військові витрати або соціальні виплати. За розрахунками уряду, ці податкові зміни мають принести в бюджет додаткові 58 млрд грн вже цього року, а наступного – 137 млрд грн.
Для економіки це може бути як позитивним, так і негативним кроком. Позитивним — у короткостроковій перспективі через можливість профінансувати термінові державні потреби, але водночас це може пригальмувати економічну активність, зокрема через зниження купівельної спроможності населення та збільшення витрат бізнесу.
Якщо ви є найманим працівником, то з вашої заробітної плати буде збиратись військовий збір за новою ставкою 5%.
Наприклад, якщо ваша зарплата становить 10 000 грн, то раніше збиралось 150 грн (1,5%) військового збору, а тепер — 500 грн (5%).
Так, підвищення військового збору до 5% стосується всіх фізичних осіб, за винятком військовослужбовців, для яких ставка залишилася на рівні 1,5%.
Підвищення податків може збільшити витрати бізнесу, що може призвести до зниження прибутковості або необхідності підвищення цін на товари і послуги.
Однак, за словами міністра фінансів України Сергія Марченка, це необхідний крок для забезпечення фінансової стабільності країни.
Малий та середній бізнес зазвичай найбільш вразливий до змін у податковому законодавстві. Вони мають менше резервів, щоб покрити додаткові витрати, пов’язані зі сплатою податків. Це може призвести до того, що частина таких підприємств скорочуватиме кількість працівників або навіть припинятиме діяльність. Крім того, підвищення податків може змусити малий бізнес збільшувати ціни на свої товари та послуги, що зробить їх менш конкурентними.
Так, підвищення податків може змусити роботодавців скоротити витрати, що іноді призводить до скорочення зарплат. Роботодавці можуть також уникати підвищення заробітної плати або навіть змушені будуть скорочувати робочі місця, щоб залишатися фінансово стабільними.
Деякі роботодавці можуть переглянути заробітні плати, щоб компенсувати працівникам втрати через підвищення податків. Однак це залежить від фінансової спроможності компанії. У багатьох випадках підвищення податків може призвести до того, що роботодавці будуть обмежувати підвищення зарплат або взагалі відмовляться від їх перегляду, щоб зменшити витрати. Втім, деякі роботодавці взагалі змушені будуть скорочувати зарплати, щоб компенсувати витрати на податки.
Згідно з прогнозами Національного банку України, підвищення податків не матиме суттєвого впливу на рівень інфляції, оскільки додаткові надходження в бюджет повернуться в економіку через бюджетні видатки.
Для громадян важливо переглянути свої фінансові плани та зосередитися на заощадженнях. Можливо, варто тимчасово зменшити непотрібні витрати або інвестувати в підвищення своєї кваліфікації, щоб забезпечити собі стабільне місце на ринку праці. Бізнесам також варто шукати шляхи оптимізації витрат та підвищення ефективності роботи, щоб компенсувати збільшені податкові зобов’язання.
Уряд постійно аналізує економічну ситуацію і може вносити пропозиції щодо податкових змін. Після стабілізації ситуації в країні податкова система може бути переглянута. Однак зараз держава намагається збільшити свої доходи для фінансування критично важливих програм, зокрема оборонних. Якщо економічна ситуація покращиться, можна очікувати певні послаблення у податковій політиці, але в найближчій перспективі це малоймовірно.