Донат у державну економіку, але з поверненням: як придбати військові облігації в “Дії”

10 карток, 17 Травня 2024
1
Чув, що зараз українці можуть купувати військові облігації. А для чого це?

Військові облігації — цінні папери, які випускає держава під час воєнного стану. Купуючи облігації, ви даєте державі в борг гроші і назад отримуєте їх з відсотками. Тобто заробляєте на цьому, отримуючи прибуток у відсотках.

Військові облігації відрізняються тим, що кошти з них йдуть на підтримку економіки у воєнний стан. Вони мають визначений строк дії. В день виплати вклад повертається разом із відсотками.

2
Як це працює? 

Облігації є двох видів — купонні та дисконтні. Дисконтні облігації продаються за ціною нижче номіналу, але погашаються (виплачуються клієнту) саме за номінальною вартістю. Процентів (купонів) подібна облігація не передбачає. Наприклад, ви купили облігацію за 905 грн, а при погашенні отримали 1 000 грн. Ваш дохід дорівнює “номінал – витрати на купівлю”, тобто 1 000 – 905 = 95 грн.

У випадку з купонною облігацією власнику виплачується не тільки номінальна вартість при погашенні, але і регулярні проценти (купони). Наприклад, ви купили облігацію за 1 010 грн, упродовж її терміну дії щокварталу отримуєте 25 грн відсотків, а при погашенні отримаєте номінал у 1 000 грн. Ваш дохід = (проценти + номінал) – витрати на купівлю, тобто (25+25+25+25+1 000) – 1 010 = 90 грн.

3
Зрозуміло, а де я можу придбати такі облігації?

Військові облігації можна придбати через застосунок “Дія”. Це відбувається швидко у декілька кроків.

4
Можна детальніше про це? Що мені треба зробити? 

По-перше, потрібно оновити застосунок “Дія” до останньої версії. Далі слід авторизуватись зручним способом. У розділі “Сервіси” знайдіть “Військові облігації”,  оберіть тип за назвою українських міст чи територій. Виберіть партнера, тобто банк чи брокера, в якого хочете купити облігації, та вкажіть бажану кількість. Введіть контактні дані й оберіть карту єПідтримка, на яку отримаєте виплати через деякий час. Перевірте та відправте запит до обраного партнера. Після підтвердження підпишіть документи Дія.Підписом та сплатіть покупку.

5
Як я можу впевнитися, що придбав військові облігації?

Вам надійде сповіщення від Дії. Зарахування зазвичай відбувається протягом трьох робочих днів.

6
А щодо партнерів — про кого конкретно йде мова?

“Дія” не продає облігації самотужки. Партнери купують їх у держави та продають через застосунок. Серед партнерів є банки та брокери, наприклад, Укргазбанк, Sense bank, Bond UA, КІНТО, ICU.

7
Звучить цікаво. Скільки ж коштують такі облігації? Мені б хотілося більше залучитися в це і допомогти державі таким чином.

Номінальна вартість однієї облігації — 1000 грн. Але реальна ціна може бути вищою або нижчою. Ціна військової облігації складається з номінальної вартості + процент (якщо номінальна дохідність більша від поточної), або дисконт (якщо номінальна дохідність менша, ніж поточна) + накопичений купонний дохід. Котирування цін на облігації щодня змінюються. Фактори, що впливають на це, залежать від дохідностей, які встановлює Міністерство фінансів, або від поточних умов на ринку.

8
А як щодо профіту? Скільки я отримаю, якщо куплю, умовно, 10 облігацій? 

Оберемо, наприклад, облігацію “Бахчисарай” з датою виплати 28 січня 2026 року. За рік на картку повернеться 13 520 грн. Тобто вкладені 10 650,50 грн + 2 869,5 грн доходу. Дохідність таких облігацій зараз складає 17% річних.

9
Ну добре, які основні переваги купівлі військових облігацій у мобільному застосунку “Дія”?

Насамперед не потрібно відвідувати відділення банку – вся операція проходить автоматично у мобільному застосунку “Дія”. Відсутні будь-які комісії за купівлю облігацій, депозитарне обслуговування та за здійснення платежів при купівлі облігацій. А ще не потрібно платити податок з отриманого доходу.

10
Кому дозволено загалом купувати військові облігації?

Облігації в “Дії” можуть придбати лише повнолітні громадяни України. Тому будь-який громадянин України старше 18 років може підтримати економіку держави і таким чином долучитись до перемоги України.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: