Як змінилися настрої в бізнес-колах в III кварталі: опитування НБУ

У квартальному опитуванні від НБУ взяли участь 690 підприємств з 22 регіонів України.

Індекс ділових очікувань бізнесу в липні-вересні 2021-го сягнув 114,3%: керівники компаній очікують на зміцнення нацвалюти, покращують прогнози щодо розвитку власного бізнесу, а також підвищують оцінки в частині обсягів виробництва товарів і послуг, передає Banker.ua.

Згідно з даними опитування, проведеного Нацбанком в III кварталі поточного року, індекс ділових очікувань бізнесу в липні-вересні піднявся до 114,3%: у II кварталі показник складав 112,3%.

Так, зазначають в НБУ, якщо в II кварталі зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні очікували 15,9% респондентів, то в III-му відсоток оптимістів сягнув 21,6%.

На думку учасників опитування, через 12 місяців обмінний курс в Україні складе 28,50 грн/$ (раніше респонденти прогнозували курс на рівні 28,71 грн/$). Частка керівників компаній, які очікують на курс в межах 26,01-28,00 грн/$, за три місяці збільшилася з 25,1% до 34,4%.

Що ж стосується інфляції, то тут в III кварталі спостерігалося погіршення очікувань: в липні-вересні прогнозована річна інфляція склала 7,8% (у II кварталі – 7,2%). Якщо раніше інфляцію на рівні не вище 7,5% очікували 54% учасників опитування, то в III кварталі дана категорія респондентів скоротилася до 46,9%.

У той же час, відсоток позитивних оцінок поточного фінансово-економічного стану підприємств їхніми власниками в III кварталі зріс до 7.0% (у квітні-червні показник становив 6.0%).

Головний Telegram-канал банкірів

Оцінки підприємств зі зміни власного фінансового стану в найближчий рік залишаються позитивними (12.7%): найвищі очікування у підприємств торгівлі та сільського господарства.

Бізнес прогнозує подальше збільшення обсягів реалізації продукції, покращує очікування в частині інвестиційних витрат і обсягів іноземних інвестицій. Крім того, вперше за останні два роки керівники підприємств прогнозують зростання числа працівників в своїх компаніях і підвищення зарплат співробітників в наступні 12 місяців.

Плюс дані опитування свідчать про збільшення частки компаній, які планують в найближчий рік залучати кредити в Україні, до 40,4% (з 36,9% в II кварталі). Частка респондентів, які планують кредитуватися в гривні, становить 77,4% (78,7% в II кварталі), тоді як відсоток бажаючих брати позики за кордоном зріс з 7,0% до 7.2%.

Що ж стосується оцінок респондентів в частині посилення умов доступу до банківських кредитів, то в липні-вересні баланс відповідей склав 2,8% (у порівнянні з 3,9%, зафіксованими в II кварталі).

Читайте також: Що буде далі? (ЩБД#6): зростання палива, зміцнення гривні і стабілізація нерухомості

Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що, за даними НБУ, українські підприємці зберігають оптимістичний настрій: індекс очікувань ділової активності ІОДА у вересні становив 53,1 (в серпні показник був зафіксований на рівні 53,4).


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)