Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
НБУ підвищив облікову ставку до 25%: експерти спрогнозували наслідки
Різке підвищення ставки до 25% урятує Україну від гіперінфляції, вважає екс-міністр.
Нацбанк України ухвалив рішення щодо підвищення облікової ставки до 25% річних. Як очікується, цей крок вплине на інфляцію, знизить тиск на міжнародні резерви, дозволить пожвавити інтерес до гривневих активів, а також послугує захисту гривневих доходів і заощаджень громадян, повідомляє Banker.ua.
За словами голови НБУ Кирила Шевченка, перш ніж підвищити ставку на 15 в. п. до 25%, центробанк розглянув кілька сценаріїв.
«За нашими оцінками, незначне підвищення ключової ставки не мало б бажаного впливу на фінансово-економічну систему», – заявив керівник Нацбанку.
За словами Шевченка, незначне підвищення було б неефективним через обмежену дієвість механізму монетарної трансмісії в період війни плюс це сформувало б вичікувальну позицію вкладників щодо подальших підвищення облікової ставки, що стримувало б інтерес до гривневих активів: для пожвавлення інтересу до гривневих активів їхні прибутковості мають перевищувати очікувані показники інфляції.
«Відповідно рішуче підвищення облікової ставки оживить інтерес до гривневих активів, знизить тиск на міжнародні резерви і спричинить стримуючий вплив на інфляцію», – зазначив голова НБУ.
За даними прес-служби НБУ, у квітні інфляція прискорилася до 16,4% у річному вирахуванні (базова – до 13% р/р): ціни протягом місяця зросли на 3,1%. У травні інфляція продовжила прискорення і, за прогнозами, ця тенденція збережеться найближчими місяцями, незважаючи на поступове відновлення економіки.
Крім того, у травні збільшилася різниця між офіційним та готівковим курсами, а інтервенції НБУ з продажу валюти зросли із середніх $2 млрд за місяць у березні-квітні до $3,4 млрд у травні.
За словами екс-міністра фінансів Ігоря Уманського, підвищення ставки до 25% врятує Україну від входження до інфляційної спіралі і, як наслідок, від гіперінфляції. У коментарі РБК-Україна експерт зазначив, що реальна інфляція з урахуванням адміністративно регульованих цін перевищує 26%.
«Якщо усунути регулювання, то інфляція буде на рівні 40-45%», – каже він, додаючи, що ситуація сьогодні перебуває на межі інфляційної спіралі.
Олександр Паращій, який очолює аналітичний департамент Concorde Capital, у свою чергу зазначає, що різке підвищення ставки з 10 до 25% стане серйозним ударом по Міністерству фінансів. Крім того, очікується суттєве зростання ставок за кредитами та ОВДП.
«Ставки за кредитами та ОВДП тепер відлетять у космос: зараз Мінфін розміщує ОВДП під 10-11%, а після збільшення облікової ставки розміщення може подорожчати вдвічі», – заявив експерт.
Водночас, додає він, на депозитах рішення регулятора значно не позначиться.
Читайте також: Швидке реагування: як банки організували роботу у воєнних умовах (опитування, частина 1)
Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що, на думку експерта Concorde Capital, у найближчі 5-6 місяців валютний курс в Україні може встановитися на рівні $40 грн/$.
Коментарі (0)