Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
З березня нові резерви банки вже не зможуть покривати бенчмарками ОВДП, – Рожкова
Перший заступник голови пояснила, навіщо НБУ змушує банки збирати депозити з населення. Нинішня стратегія українських банків не влаштовує Національний банк.
Для покриття під нові нормативи Національного банку України, що набирають чинності 11 березня, про підвищення на 10 в. п. резервування під поточні рахунки вже не можна буде використовувати бенчмарки ОВДП. Про це розповіла в інтерв’ю виданню delo.ua перший заступник НБУ Катерина Рожкова, передає Banker.ua.
За її словами, минулого року банки використовували в основному короткострокові інструменти заробітку, і такий підхід не може бути стратегією банків, тому що це наражає їх на божевільні ризики: від втрати ліквідності до відсоткового розриву.
«Не сформувавши стійку ресурсну базу зі зрозумілою вартістю, вони взагалі не можуть здійснювати нормально свою діяльність, кредитувати, купувати державні цінні папери, бо вони не мають розуміння, скільки коштуватиме ця ресурсна база. Тому для нас ця стратегія неприйнятна», – сказала перший заступник голови НБУ.
Серед примусових заходів НБУ банків до зміни стратегії поведінки на ринку, зокрема, використовується підвищення норм обов’язкового резервування за поточними рахунками.
«Після того, як ми підвищили його у січні та лютому, обов’язкові резерви банків саме за поточними рахунками фізичних та юридичних осіб зросли до 10% у гривні та до 20% в іноземній валюті. І половину цих обов’язкових резервів банкам дозволено покривати за рахунок бенчмарк-ОВДП», – сказала Рожкова.
Проте за новими зобов’язаннями, які набудуть чинності у березні, формуватиме резерви з бенчмарків ОВДП.
«З 11 березня ми додатково підвищуємо обов’язкові резерви банків на 10 п.п. за коштами, що зберігаються саме на поточних рахунках фізичних осіб, і цю частину банки вже не зможуть покривати через покупку ОВДП. Ми ясно показали банкам, що вони втратять суттєву частину доходу, якщо не залучатимуть термінових депозитів. Більше того, обсяг їхньої вільної ліквідності суттєво скоротиться», – наголошує заступник голови НБУ.
І якщо банки й надалі не будуть використовувати стандартні інструменти для залучення депозитів, формування термінової ресурсної бази, маючи таку значну концентрацію грошей на поточних рахунках, то будуть подальші примусові заходи.
«Ми як Національний банк будемо змушені обмежувати їхні можливості цими коштами розпоряджатися. Це зокрема стосується і їх вкладень у короткострокові високоприбуткові інструменти. Це не сигнал. Це вже конкретний крок. І банки мають це зрозуміти», – попереджає Рожкова.
Читайте також: Обсяг NPL у січні зріс на 5,6 млрд грн
Нагадаємо, раніше Banker.ua повідомляв про те, що Катерина Рожкова також розповіла, чи чекатиме банкрутства дрібних банків.
Коментарі (0)