Плаваюча і фіксована ставка по кредитах в 2024 році, яка краще?

Приходячи в банк, позичальник часто не здатний сам визначитися, яку з програм кредитування йому обрати – за фіксованою або за плаваючою процентною ставкою. Якщо не вивчити особливості цих двох видів ставок, то зробити правильний вибір буде нелегко. Тому перед оформленням кредиту варто розібратися з цим питанням більш детально.


Фіксована процентна ставка

Фіксованою ставкою називають систему нарахування відсотків, при якій кредитні виплати протягом усього терміну позики будуть розраховуватися за незмінним відсотком. Тобто позичальник отримує суму під конкретний відсоток, який прописаний в договорі і не змінюється протягом строку дії кредитного договору.

Змінити фіксовану ставку можна, якщо це прописано в умовах кредитного договору. Якщо такого пункту не передбачено, то можна вирішити це питання за угодою сторін. Для цього знадобиться підписати додатковий документ, який змінить умови договору.

Фіксована ставка використовується з метою мінімізації можливих ризиків втрат з боку позичальника. Варто віддати їй перевагу в тому випадку, якщо ви плануєте брати довгостроковий кредит.

Плаваюча процентна ставка

Плаваюча ставка відрізняється від попередньої тим, що її величина може змінюватися. Вона включає в себе дві складові: базовий відсоток і плаваючий індикатор, який при складанні двох величин робить підсумкову ставку плаваючою.

Плаваюча процентна ставка має прив’язку до одного з індикаторів грошового ринку. Тому немає ніяких гарантій, що відсоток, вказаний спочатку, залишиться незмінним на період всього терміну кредитування.

Особливості процентної ставки цього типу:

  • банк має право збільшувати розмір відсотків при виникненні тих чи інших обставин, прописаних в договорі;
  • попередній розрахунок рекомендується проводити виходячи з вищої межі ставки;
  • користуватися плаваючою ставкою варто в тому випадку, якщо ви фінансово підковані і здатні відслідковувати зміну ставок, щоб витягти для себе вигоду.

Вимоги до індикаторів

В Україні в основному використовуються такі індикатори:

  1. Банки, які надають споживачам позики з плаваючою ставкою, найчастіше спираються на Український індекс депозитних ставок, або UIRD (Ukrainian Index of Retail Deposit Rates). За допомогою цього показника відбивається середня величина відсотка, який банк сплачує за депозити. Здебільшого банківські установи користуються індексом UIRD за депозитами на період до 12 місяців.
  2. Середньозважена ставка за депозитами в гривні також є популярним індикатором. Цей показник є найтиповішим для ринку.
  3. В якості індексу також може застосовуватися облікова ставка Національного Банку. Якщо говорити простою мовою, це відсоток, під який НБ видає гроші комерційним фінансовим установам.

Індекси, які необхідні, щоб розрахувати величину плаваючої ставки, повинні відповідати певним вимогам:

  1. Поточне значення показника повинна розміщуватись в ЗМІ або іншому доступному джерелі інформації не рідше, ніж раз на місяць. Посилання на інформаційне джерело прописується в кредитному договорі.
  2. Величину індексу встановлює незалежна фінансова установа, яка має визнану ділову репутацію. Тому важливо розуміти, що цей показник в деякому сенсі об’єктивно відображає стан ринку. Банк не змінює ставку в односторонньому порядку: якщо індекс опускається, то і банк знижує ставку по кредиту, і навпаки.
  3. Основою індексу є об’єктивні індикатори фінансового ринку, за допомогою яких визначається вартість кредитних ресурсів.

Особливості та характеристики відсоткових ставок

Як у фіксованої, так і у плаваючої ставки є свої позитивні і негативні риси.

Основна перевага фіксованої ставки полягає в тому, що вона є незмінною. Коли позичальник бере кредит по цій процентній ставці, то він може бути впевнений, що ні зміна умов ринку, ні збільшення основної або індексової ставки не призведе до змін платежів.

Але і в зворотний бік це теж працює: якщо індексні ставки знизяться, і банк в зв’язку з цим зменшить плаваючу ставку, то відсотки за позикою залишаться колишніми.

Якщо говорити про плаваючі ставки, то вони в основному нижче фіксованих. Тому позичальник може непогано заощадити, якщо зуміє розрахуватися за кредитом до того моменту, коли відсотки піднімуться. Але навіть якщо вносити платежі за графіком, залишається можливість вдалого збігу обставин.

Недоліки плаваючої процентної ставки

  1. Головний ризик позичальника полягає якраз в нестабільності показника. Він може вирости, підвищивши платіж, а може впасти, і тоді величина виплат зменшиться. Щоб мінімізувати ризик, потрібно постійно відстежувати індекси і інші чинники, що впливають на ставку – курс валют, середні ставки кредитування та ін.
  2. Якщо змінна ставка заснована на об’єктивному показнику ринку, то її структура є складною для розуміння позичальника і вимагає від нього підкованості в фінансових питаннях. Часто споживачі вважають, що банк в односторонньому порядку може збільшити цей показник і, відповідно, розмір платежів. Хоча за законом такі дії з боку банку заборонені.
  3. Щоб отримати вигоду або хоча б не зазнати значних збитків, позичальник повинен скласти довгостроковий прогноз розвитку фінансових ризиків. Звичайний споживач визначає власні можливості, виходячи зі своєї заробітної плати, і навряд чи він зможе погасити кредит, якщо ставки з часом істотно зростуть.

Роблячи вибір між фіксованою і плаваючою ставкою, потрібно враховувати всі ці моменти. Ви можете знайти кредит з плаваючою ставкою за нижчим відсотком, але є ризик того, що він виросте до того моменту, як ви встигнете погасити позику. А якщо розмір платежу вас повністю влаштовує, то можна сміливо брати кредит за фіксованою ставкою, яка не буде коливатися під впливом різних факторів.

Особливості плаваючої ставки

  1. Можна отримати відчутну вигоду в тому випадку, якщо кредит за цією ставкою узятий в період фінансової стабільності, і при цьому позичальник планує виплатити всю суму максимально швидко. Наприклад, якщо він хоче купити нове житло в іпотеку і закрити борг найближчим часом за допомогою грошей за продаж старої квартири.
  2. Мінімізувати ризик можна, якщо відшукати пропозицію з обмеженою верхньою межею. Тобто відсоток досягає певної величини, але далі не йде, незалежно від того, які події відбуваються в країні і за її межами.
  3. Знизити ризики також допоможе варіант кредитування з найкоротшим періодом. Якщо термін іпотеки становить близько 20 років, то за цей часовий проміжок економіка країни встигне пройти через кілька криз, спадів і рецесій. І немає ніяких достовірних відомостей про те, як кожна з цих подій вплине на ринкові індикатори. Тому напрошується висновок: чим коротше термін кредитування, тим меншій невідомості ви себе піддаєте.

Отже, якщо ви не готові постійно відстежувати і моніторити зміни ринку, щоб отримувати з цього вигоду, то плаваюча ставка навряд чи вам підійде. З урахуванням вітчизняних реалій для звичайного позичальника, який не володіє великими знаннями у фінансовій сфері, оптимальним варіантом буде фіксований відсоток.

Динаміка індикаторів

Індекси, які використовуються для обчислення змінної ставки, можуть вести себе по-різному і змінюватися в залежності від різних факторів. Наприклад, зовсім недавно НБУ знизив облікову ставку до значення 13%. Такий крок був зроблений з метою, зробити позикові кошти більш доступними і тим самим пожвавити ринок банківських послуг, стимулювати споживання і ділову активність, щоб країна могла швидше вийти з кризи.

Середньозважена ставка за депозитами в гривні також пішла на спад.

Що стосується індексу UIRD, то він з початку квітня демонструє невелике зниження прибутковості для депозитів в гривні. Річні знизились на 0,51 п.п., 6-місячні – на 0,44 п.п., а 3-місячні – на 0,46 п.п.

Якщо депозитні ставки будуть опускатися, то пов’язані з ними індикатори теж будуть падати вниз, як і плаваючі ставки, які на них базуються. Можна стверджувати, що плаваючий відсоток характеризується певною сезонністю. Зазвичай найменший розмір відсотка припадає на літній час, а з осені він починає рости.

Порівняння двох типів ставок

У 2024 році банки стали часто пропонувати споживачам позики з плаваючою ставкою, що має прив’язку до індексу UIRD. Але якщо відсотки за депозитами зростають, то підвищується і сама ставка, а значить, і величина платежів по кредитах. Для прикладу: якщо взяти позику на суму 110 тисяч гривень на 5 років при ставці 20% і за схемою ануїтет, то кожен місяць необхідно виплачувати 2915 гривень, а якщо ставка зросте до 30%, то щомісячний платіж складе вже 3560 гривень.

В основному фіксована ставка вище, ніж плаваюча, приблизно на 4-5%, адже банк змушений прораховувати всі ризики в перспективі. Але психологія позичальників працює так, що вони віддадуть перевагу більш низькій ставці, яка може потенційно вирости, ніж більш високій, але стабільній.

Якщо позичальник вибирає кредит з плаваючою ставкою, то йому слід врахувати деякі нюанси:

  1. Потрібно дізнатися, як часто переглядаються процентні ставки: раз на місяць, раз в квартал або раз на рік. Чим рідше це відбувається, тим краще буде для позичальника.
  2. Також варто поцікавитися, чи є верхня обмежувальна межа, до якої піднімається відсоток. Природно, чим менше ця межа, тим більш вигідний буде кредит.
  3. Щоб уникнути фінансових втрат, позичальникові спільно з працівниками банку варто спрогнозувати максимально можливу ставку, при якій він буде здатний виплачувати кредит, а також ймовірність виникнення такої ставки.

На довгий термін краще все ж обирати фіксовану ставку, щоб мінімізувати всі ризики. Ви отримаєте стабільний відсоток і платежі, які не будуть змінюватися. Через гарну прогнозованість виплат і можливость чітко спланувати свій бюджет така ставка є найбільш популярною.

Комбінована відсоткова ставка

Існує ще один вид ставки – комбінований, який поєднує в собі два вищеописаних типи. Протягом декількох місяців відсоток може бути фіксованим, а потім – плаваючим.

В цьому випадку ставка фіксується на більш тривалий термін, ніж один рік. Це може бути 3 роки, 5 років, навіть 10 років і більше. А коли період фіксації завершується, ставка стає плаваючою. Наприклад, перші три роки позичальник виплачує суму під 9% річних. Після закінчення цього терміну ставка стає плаваючою, тобто змінюється в залежності від індикаторів і періодично переглядається.

Переваги комбінованої ставки:

  1. У перший час борг виплачується за фіксованою ставкою. За цей час ви зможете розрахуватися з основною частиною позики і вивчити ситуацію на ринку, щоб зрозуміти, чи буде вигідним кредит за плаваючою ставкою.
  2. Якщо ви берете позику на тривалий термін, то комбінована ставка буде більш вдалим вибором, ніж фіксована. Такий відсоток часто буває завищений, тому що банки, таким чином, страхують себе від серйозних проблем у світовій економіці.
  3. При використанні комбінованої ставки кредитор встановлює фіксований відсоток на кілька років, і серйозні зміни за такий термін навряд чи відбудуться, тому його величина буде досить низькою.

З недоліків можна відзначити той момент, що дуже складно передбачити зміни в економіці через кілька років. Тому такий тип ставки може, як здешевити кредит, так і значно підвищити суму. Перш ніж оформляти позику за такою ставкою, потрібно оцінити всі нюанси і підводні камені, а також свої можливості.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті:

Коментарі (0)