Денис Бугай, VB Partners: «Розвиток глибокої спеціалізації в банківському секторі дозволяє пропонувати клієнтам нестандартні рішення, що допомагають запобігати кризовим ситуаціям»

22 Жовтня 2024

Banker.ua цьогоріч уперше презентує свою авторську премію Banker Awards 2024, в рамках якої відзначає найкращі українські банки і компанії за їхні досягнення протягом року. Ці бізнеси стали рушіями розвитку країни, фінсектору й економіки, тож відзнака їхніх зусиль стимулюватиме їх до подальшого покращення власних продуктів та сервісів, автоматизації процесів і цифровізації. Отже, представляємо вам переможців премії та їхні номінації, і публікуємо ексклюзивні інтервʼю з ними.

VB Partners — переможець у номінації «Надійний юридичний партнер у банківській сфері»

VB Partners — провідна юридична фірма в Україні в White-Collar Crime з найдовшою історією практики. Об’єднує найбільшу кількість експертів у галузі WCC – 30 юристів. Команда VB – перша, визнана на глобальному ринку, загалом здобула 16 міжнародних відзнак. Під координацією 4 партнерів та 3 радників у портфелі фірми наявні десятки успішних кейсів банківської сфери.

Впродовж багатьох років компанія VB Partners залишається надійним юридичним партнером для фінансових установ України, пропонуючи представництво та захист інтересів акціонерів та топменеджерів банків у кримінальних провадженнях, пов’язаних із розтратою коштів, ухиленням від сплати податків та зловживанням службовим становищем. Особливістю послуг VB Partners є їхній проактивний підхід, заснований на глибокому знанні процесуального, банківського та податкового законодавства, фінансового моніторингу і права інтелектуальної власності.

Серед процесуальних опонентів — детективи НАБУ, БЕБ та слідчі СБУ, представники ФГВФО, які мають глибокі знання щодо стану банків та законодавства. Це ще більше підкреслює важливість послуг VB Partners у контексті успіху клієнтів.

Конкурентною перевагою VB Partners є глибоке розуміння кримінального та процесуального права у поєднанні з експертними знаннями банківського законодавства. Юристи фірми, маючи досвід роботи у НБУ та наглядових радах, системно підходять до вирішення спорів, заздалегідь виявляють ризики та пропонують дієві рішення.

Повну версію тексту читайте на сторінках журналу, який можна придбати тут. Нижче представляємо ексклюзивне інтервʼю переможців.

Адвокат, партнер-засновник VB Рartners Денис Бугай поділився секретами успішної бізнес-стратегії компанії, розказав про важливість репутації та роботу зі складними юридичними кейсами в банківському сегменті.

— Денисе, вітаємо фірму VB Partners з нагородою в номінації «Надійний юридичний партнер у банківській сфері». Згідно з нашим аналізом, ваша компанія має найвищу частку юридичного ринку в банківському секторі — 40%. Які бізнес-стратегії сприяли такому результату?

— Наша конкурентна перевага полягає у вдалому поєднанні знань процесу, зокрема кримінального, з глибоким розумінням банківської регуляції.

Партнери компанії мають досвід роботи в НБУ, були головами наглядової ради одного з найбільших комерційних банків, що дає підстави забезпечувати експертну фаховість, системність і структурованість у роботі. Свідченням цього є наявний портфель клієнтів із рейтингу найбільш топових банкірів, що звернулись до нас за правничою допомогою.

Ми завжди фокусувалися на побудові довготривалих відносин, забезпечуючи високий рівень правової допомоги та індивідуалізованого підходу. Ефективне поєднання юридичної експертизи та бізнес-орієнтованих рішень дозволило нам стати надійним партнером для банків та небанківських фінансових установ, що довіряють нам найскладніші кейси.

Глибоке розуміння потреб клієнтів та здатність передбачати виклики, з якими стикаються фінустанови, — ключові принципи, на які ми орієнтуємося в рамках нашої стратегії client care.

— VB Partners є найбільшою вузькоспеціалізованою фірмою у White-Collar Crime в Україні — понад 30 юристів. Як вузька спеціалізація та бутиковий формат допомагають ефективному вирішенню складних кейсів у фінансово-банківському секторі?

— VB Partners володіє майже 20-річною експертизою ефективного захисту інтересів акціонерів і топменеджерів банків у складних судових процесах. Наші успішні кейси у категорії справ, пов’язаних зі спорами з НБУ та іншими регуляторами, стали ключовими для зміцнення позиції надійного партнера.

У сучасних умовах банки та небанківські фінансові установи потребують висококваліфікованих консультантів, здатних вирішувати складні питання з урахуванням усіх регуляторних вимог. Вузька спеціалізація та бутиковий формат дали нам перевагу в завданні ефективно відповідати на виклики ринку.

Для якісного розслідування та захисту в цій сфері треба володіти не тільки кримінальним правом і процесом, а й мати високу експертизу в питаннях корпоративного права, фінансового моніторингу, банківського законодавства, функціонування міжнародної банківської системи загалом.

Головний Telegram-канал банкірів

— Що для вас є найважливішим у підтриманні репутації VB Partners як лідера в юридичному супроводі банків?

— Для нас насамперед важливо зберігати стратегічну точність у наших діях та рішучість у складних ситуаціях. Розвиток глибокої спеціалізації в банківському секторі дозволяє пропонувати клієнтам нестандартні рішення, що допомагають запобігати кризовим ситуаціям.

Оскільки нашими клієнтами є менеджери, акціонери, бенефіціарні власники банків, які були примусово виведені з ринку, нашим головним завданням є доведення факту відсутності заподіяння шкоди банку та його кредиторам внаслідок управлінських чи інший дій відповідачів.

Наша експертиза також дозволяє доводити й відсутність складу кримінального правопорушення з боку наших клієнтів. Цей процес є непростим та доволі об’ємним. Він потребує детального аналізу внутрішньої політики банку, операцій з кредитування, їхнього забезпечення, тонкощів банківського законодавства і ділової практики на фінансовому ринку.

Ми фокусуємося на тому, щоб наша команда постійно вдосконалювала свої навички, залишалася в авангарді змін законодавства та підтримувала довготривалі партнерські відносини з нашими клієнтами.

— Які плани на майбутнє ви маєте щодо розвитку фірми?

— Маємо чіткий план не лише на 2024-й, але й на наступні 3-5 років. Наша мета — масштабне всеохоплююче лідерство в практиці White-Collar Crime. Відповідно, головна ціль на 2025 рік, яку підтримує вся команда, — подальше лідерство на ринку, активний розвиток практик Dispute Resolution та Sacntions, та лідерство не лише в Україні, а й в інших юрисдикціях.

Ми також плануємо утримувати свою першість на ринку, зміцнюючи системну роботу та командний підхід. Це включає розвиток ефективних бізнес-процесів, що дозволяє забезпечити високу якість послуг на всіх рівнях.

Щодо банківсього сектору, наша мета — збільшити кількість проєктів, забезпечити максимальну ефективність управління, не втрачаючи екстра-рівень якості. Ми спрямовані на посилення системної роботи команди, що дозволить нам ефективніше відповідати на виклики в цій галузі.

Особлива увага приділяється оптимізації бізнес-процесів та розширенню наших компетенцій, щоб залишатися надійним партнером для фінустанов у найскладніших питаннях.

Експертні поради від VB Partners

VB Partners активно займаються захистом у сфері банківських і небанківських послуг, відслідковуючи ключові тенденції та зміни в підходах правоохоронців.

  1. Сотні проваджень сформували високий рівень експертизи українських слідчих у банківському та фінансовому секторах. У поліції, СБУ, НАБУ, ДБР створено спеціалізовані групи, які охоплюють питання рефінансування, операції з інсайдерами, фінансовий моніторинг та оформлення активів.
  2. Основна увага правоохоронців спрямована на акціонерів і менеджерів фінансових установ з метою створення тиску та кримінальної загрози.
  3. Слідчі опанували регуляторну базу фінансової діяльності й шукають невідповідності з вимогами, трактуючи це як злочинний умисел.
  4. Інструментарій збору доказів значно розширився, додалися експертизи, співпраця зі службами фінмоніторингу не лише України, але і закордоном, міжнародна співпраця.
  5. В міжнародно-правовій допомозі досягнуто успіхів: слідчі навчилися розкривати корпоративні структури та банківську таємницю, арештовувати рахунки в кількох юрисдикціях одночасно, вилучати документи та докази фактично в будь-які країні.

5 рекомендацій, як мінімізувати потенційні ризики:

  1. Поставитися до нейтралізації кримінальних ризиків
    як до бізнес-процесу. Це потребує додаткових зусиль. Але ціна ризику занадто висока, щоб цим нехтувати.
  2. Особлива увага до індивідуальних актів регулятора та
    рішень фінансового моніторингу. Якщо регулятор виявив порушення та надав відповідні рекомендації, принципово важливо виконати такі побажання. В іншому випадку це буде розцінено як обставини, що сприяли вчиненню злочину.
  3. Окрема зона уваги — ідентифікація та фінмоніторинг осіб, які можуть бути пов’язані з країною-агресором. Вистачить однієї необережної операції, яка створить ризик втрати не лише репутації, а й самого бізнесу та свободи.
  4. Проведіть аудит бізнес-процесів на предмет потенційних кримінально-правових ризиків. За результатами внесіть зміни до внутрішніх регуляторних документів. Необхідно виключити всі спірні та оціночні категорії. Наприклад, поняття «посадова особа здійснює (забезпечує) контроль». Таке формулювання дає можливість широкого тлумачення й буде не на користь менеджерам компанії.
  5. Формалізувати частину процесів та процедур прийняття управлінських рішень. Буде помилкою вважати, що відсутність регуляції — можливість приймати рішення на власний розсуд. В очах прокурора така «свобода» рішень — це прийняття участі в злочині.

Довідка:

Денис Бугай, адвокат, партнер-засновник VB Рartners

Спеціалізується на комплексних кримінальних провадженнях, захисті бізнесу, антикорупційних розслідуваннях та складних судових процесах.

Окремий фокус — банківський сектор. Консультує акціонерів, менеджмент наглядових рад найбільших банків у спорах з Нацбанком, Фондом гарантування вкладів, правоохоронними органами. Серед клієнтів — акціонери та топменеджмент банків «Фінанси та Кредит», «ПриватБанк», «Хрещатик», «Дельта Банк», «Укргазбанк», UKRSIBBANK.

Має професійний досвід на позиціях юридичного радника НБУ й міжнародної інвестиційної компанії. Очолював Наглядову раду системно важливого банку.

Експерт у питаннях міжнародного правового співробітництва. Володіє досвідом ефективного представництва перед органами Інтерполу та в десятках юрисдикцій. Зокрема Німеччина, Австрія, Великобританія, Швейцарія, Франція, Кіпр тощо.

Забезпечує захист публічних осіб в антикорупційних провадженнях за участі членів правління НБУ, Міністра енергетики, депутатів ВРУ.

Експертиза Дениса визнана провідними міжнародними дослідженнями Legal 500, Who is Who Legal, Chambers Europe. Юрист року у сфері кримінального права за версією Best Lawyers. Кращий адвокат країни у кримінальних справах та адвокат року у сфері WCC&Anticorruption за результатами Юридичної премії.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: