Тетяна Дашевська (заступник голови Concord bank, CMO): «У дорослому житті неминучі злети і падіння, тому дитина повинна вчитися і заробляти, і заощаджувати»

06 Квітня 2020
Партнер матеріалу про фінансове виховання дітей
logo

Тетяна Дашевська більше п’яти років керувала міжнародними банківськими програмами розвитку фінансової грамотності у дітей, яка включала дитячу карту і навчання в Бізнес-школі для підлітків в Україні, Грузії, Росії та Латвії. Спеціально для Banker.ua Тетяна Дашевська, заступник голови Правління Concord bank, СМО, розповідає про свій професійний і особистий досвід, адже вона не тільки досвідчений банкір, а й мама двох дітей.

Спорт і характер

Одне з найцінніших якостей, яке я виховую в дітях, – це емпатія, вміння розуміти і зважати на потреби інших, поважати їх індивідуальність і особистий простір. Я вважаю, що це допомагає не тільки в особистих, сімейних відносинах, а й в бізнесі, кар’єрі. Людям завжди приємно мати справу з тими, хто до них ставиться з повагою.

У сучасному світі також принципово необхідні витривалість і стійкість до стресів. Діти повинні з раннього віку розуміти: що б не відбувалося, вони обов’язково впораються. Дуже важливо сформувати внутрішній стрижень, почуття відповідальності за своє життя, впевненість в собі. Світ швидко змінюється і потрібно встигати адекватно реагувати на зміни, швидко адаптуватися і максимально використовувати нові можливості.

Я знаю на своєму особистому досвіді, що і фізичну, і духовну витривалість дуже добре виховує спорт. Крім того, фізична активність відмінно розвиває наполегливість, завзятість, цілеспрямованість, формує сильний характер. У різні періоди життя я займалася тенісом, єдиноборствами, танцями і мені це дуже допомагало. Пам’ятаю моменти, коли здавалося, що сили вже на нулі, але потім відкривалося «друге дихання» і я досягала результату. Такі ситуації і виховують волю, наполегливість, формують віру в свої сили. Ти розумієш, що здатний на більше, ніж тобі здається. Моя шестирічна дочка займається гімнастикою, черлідингом, плаванням. І я бачила наскільки це їй на користь: Ліза придбала велику впевненість в собі, стала цілеспрямованою, більш організованою. Зараз, під час карантину, ми всією сім’єю щодня проводимо домашні сімейні тренування.

Одиниця виміру – ляльки

Починати вчити дитину фінансовій грамотності можна з будь-якого віку, особливо якщо вона сам задає питання, розглядає монети, купюри. Тут немає єдиного правила – все дуже індивідуально. Моя Ліза до певного часу була впевнена, що гроші беруть з банкомату. Коли вона трохи подорослішала, ми з чоловіком почали пояснювати, що гроші заробляють, коли створюють якусь цінність.

Думаю, приділяти увагу розвитку у дитини фінансової грамотності варто, починаючи з п’яти-шести років. У цьому віці з’являється і інтерес до цієї теми, і здатність аналізувати, засвоювати інформацію. При цьому дуже важливо давати дитині інформацію в тій формі, в якій він здатний її сприймати. Наприклад, моя Ліза не уявляла, що таке «дорого» і «дешево», поки ми не зробили «одиницею виміру» ляльку LOL. Тепер, якщо ми говоримо, що це дорого, вона запитує, скільки це ляльок LOL. Так їй зрозуміло.

Татьяна Дашевская

Дитина повинна вчитися заробляти

Діти повинні знати ціну грошам, це однозначно. Якщо дочка хоче придбати щось незаплановане, я пропоную їй накопичити свої гроші і купити. У Лізи є свої обов’язки по дому, і коли вона з ними справляється – вона заробляє гроші. Але якщо вона проявляє ініціативу і робить щось понад «плану», ми її фінансово винагороджуємо премією. Я вважаю, що це цілком прийнятний спосіб придбання навички заробляння грошей і поваги до свого і чужої праці. Адже в дорослому житті неминучі злети і падіння, тому дитина повинна вчитися і заробляти, і заощаджувати. Він повинен розуміти, що капітал не може з’явитися без накопичення. А накопичувати його потрібно для того, щоб впевнено себе почувати в стрімко мінливому світі.

Причому економити необхідно не тільки гроші, але і ресурси – воду, електрику. Наприклад, дитині слід пояснювати, що вода входить в топ-три найбільш дефіцитних природних ресурсів. Світові запаси прісної води обмежені, їх загальний обсяг не перевищує 1% від усієї води на планеті. Причому її запаси виснажуються, а її споживання постійно зростає. Діти повинні це знати, щоб вони поважали не тільки свою працю і працю батьків, але і відповідально ставилися до ресурсів – не тільки фінансових, а й природних.

Як планувати бюджет

У наших дітей поки немає кишенькових грошей, але вже зараз я починаю вчити Лізу планувати бюджет. Дитині потрібно видавати на тиждень певну і, що принципово важливо, – фіксовану суму і вона повинна нею розпорядитися так, щоб на все вистачило. Дитина повинна розуміти, що якщо вона витратить більше, ніж слід завчасно, більше їй грошей не дадуть.

У процесі ви можете допомагати дитині, пояснювати принципи планування бюджету – і на своїй практиці, і за допомогою спеціальних мобільних додатків, яких зараз дуже багато.

Наприклад, в одній з комп’ютерних ігор можна було робити покупки – суми невеликі, але платити потрібно було онлайн. Ліза попросила відкрити їй картку і самостійно вирішувала на що витратити виділений бюджет.

Дуже важливо, щоб ваша теорія збігалася з практикою.

Батьки – кращий приклад в навчанні ставлення до грошей. Діти дуже уважні, і якщо ви їх вчите планувати бюджет, а самі цього не робите, вони перестануть вам вірити і сприймати інформацію. Наприклад, якщо ви говорите, що в бюджеті може бути всього 5% на імпульсивні, незаплановані покупки, а самі кожен день їх робите, то дитина буде копіювати вашу реальну поведінку, а не повчання.

Одне з найцінніших якостей, яке я виховую в дітях, - це емпатія, вміння розуміти і зважати на потреби інших, поважати їх індивідуальність і особистий простір. Я вважаю, що це допомагає не тільки в особистих, сімейних відносинах, а й в бізнесі, кар'єрі.
img
Тетяна Дашевська, заступник голови Правління Concord bank

Правильні покупки допомагають заробляти

Ми з чоловіком вчимо дітей, що можна заробляти не тільки вигідно продаючи, а й вигідно купуючи. Наприклад, якщо вам потрібно щось купити і це не терміново, варто дочекатися знижок або знайти цей товар зі знижкою. Завжди використовувати і не забувати вдома дисконтні карти.

Дуже важливо правильно планувати покупки і купувати тільки те, що дійсно потрібно. Ми живемо в епоху надспоживання. Це стосується і речей, і продуктів харчування. За даними ООН – третина продуктів, що виробляються викидають на смітник. Це понад мільярд тонн їжі щорічно. Але головна проблема – це екологія і марне витрачання природних ресурсів, які витрачають на виготовлення продуктів і речей. Все це потрібно пояснювати дітям, тому що це не тільки про вміння заощаджувати, але про внутрішню людську культуру, повагу до себе, інших. Тільки через розвиток внутрішньої культури може сформуватися доросла, відповідальна, успішна особистість.

Про програми фінансової грамотності

Зараз на просторах Інтернету і в Україні ви можете знайти безкоштовні і платні можливості для навчання дітей фінансовій грамотності – це і дитячі карти для практичного навчання, і навчальні ролики і програми від платіжних систем Visa і Mastercard, освітні програми, навчання в БізнесШколі, бізнес-квести, змагання, конкурси та ін.

Concord bank теж активно займається розвитком фінансової грамотності. Уже кілька років поспіль на базі ДУЕП проводиться Школа банкіра. В цьому році ми її теж проведемо, але онлайн. Участь безкоштовна за попереднім записом.

Діти повинні поважали не тільки свою працю і працю батьків, але і відповідально ставилися до ресурсів - не тільки фінансових, а й природних

Школа банкіра 4.0 від Concord bank і Університету імені Альфреда Нобеля включає лекції від найуспішніших топ-менеджерів банку. Діти отримують навички IT-технологій в банківській сфері, ВІП-бізнесі і корпоративному бізнесі, способах заробітків банками, PR і просуванні банківських послуг. Крім того, набувають навички в сфері ризик-менеджменту, банківської юриспруденції, бухгалтерського обліку та багато іншої корисної інформації. Кращі випускники школи можуть отримати роботу в Concord bank. Але якщо навіть дитина не планує працювати в фінансовій сфері, така програма дає дуже багато корисної інформації, яка стане в нагоді в будь-якій справі. Крім того, є багато книг, ігор, що розвивають фінансову грамотність у дітей вдома

Якщо зараз, в період карантину, не хочеться займатися оформленням документів для отримання дитячої карти, але ви прямо зараз хочете дитині її відкрити і дати спробувати робити витрати онлайн або в магазинах, у нас є відмінне рішення – це припейд карта Xcard від VISA. Для її відкриття потрібно 30 сек і смартфон. Без походу в банк і без документів. Карта відкривається в телеграм боті ConcordPrepaidBot або Viber-боті, її відразу можна додати в Apple/Google pay і користуватися для покупок, єдине – на ній є ліміт 14000 грн на балансі і 62000 грн обігу на рік – але думаю такий ліміт для дітей не проблема .

Сучасний світ швидко змінюється, у нього нові вимоги, зараз, як ніколи, потрібні всебічно розвинені, освічені люди. І від нас і нашого особистого прикладу залежить фінансове виховання дитини, наскільки інтелектуально і емоційно зрілою особистістю він вийде в доросле життя, щоб стати успішною людиною.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: