Banker.Тижневик: чим жив банківський сектор минулого тижня (4 березня – 8 березня)

11 Березня 2024

Чим жили українські банки і бізнес протягом минулого тижня, які події в них відбулися, про що говорили у фінансовому секторі – про це та інше у рубриці-дайджесті “Банківський тижневик” на Banker.ua.

Головний Telegram-канал банкірів

Андрій Пишний про зняття коштів з банків і чутки на цю тему

У Нацбанку минулого тижня детально проаналізували динаміку коштів на рахунках у грудні-лютому. За словами голови Національного банку України Андрія Пишного, основний вплив на динаміку коштів на рахунках мали сезонні чинники.

“Із року в рік надходження на рахунки клієнтів зростають наприкінці року і скорочуються на початку. Це логічний тренд, який був і в мирні часи. Бізнес та держава намагаються завершити всі розрахунки, у тому числі і щодо зарплат, до кінця року, а на початку наступного року населення ці кошти витрачає або інвестує”, – написав голова НБУ.

Рекорд дійсно мав місце: за 2023 рік обсяг гривневих коштів на рахунках населення у банках збільшився на 121 млрд грн, або на 20,5%, і сягнув історичного максимуму – 711 млрд грн.

Повідомлення російської пропаганди та окремих «експертів» про нібито відплив коштів українців з гривневих рахунків у банках через законопроєкт про мобілізацію не відповідають дійсності.

Він додав, що в НБУ не побачили помітного впливу законопроєкту про мобілізацію. У перші тижні обговорення законопроєкту в грудні залишки коштів і надалі збільшувалися. Крім того, профільний комітет парламенту чітко сформулював, що не підтримуватиме норму щодо блокування рахунків. Це можливо, як і зараз, виключно в судовому порядку.

Також в НБУ не побачили зв’язку січневих відпливів із вкидами про нібито запровадження оподаткування усіх карткових операцій (це, до речі, вже спростували в Міністерстві фінансів). В регуляторі бачать чіткий сезонний тренд, який повторюється з року в рік.

“Ніяких проривних новацій щодо розкриття банківської таємниці Національний банк у лютому не затверджував. Ми лише уточнили термінологію згідно зі змінами в законодавстві щодо доступу до інформації, який уповноважені державні органи в установленому порядку мали і до цих змін. Національний банк і надалі підтримуватиме ініціативи, спрямовані проти тіньового сектору, водночас суворо відстоюючи захист конфіденційності банківських операцій відповідно до світових стандартів”, – наголосив Пишний.

Він пояснив, що протягом лютого обсяг гривневих коштів фізичних осіб на рахунках у банках практично відновився після сезонних коливань у січні, свідчать дані оперативної статистики на 1 березня. Станом на початок березня населення зберігає на гривневих рахунках у банках орієнтовно 707 млрд грн. Крім цього, українці нарощують частку строкових вкладів, а рівень доларизації депозитів знижується.

З початку року гривня знецінилася на понад 2%

За 2 місяці з початку року гривня девальвувала на 2,3% за середньомісячним офіційним курсом до долара.

За словами голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, за середньомісячним офіційним курсом гривня девальвувала: за лютий 2024 року – на 0,3% (до січня 2024 року); за 2 місяці з початку року – на 2,3% (до грудня 2023 року); за час після переходу до керованої гнучкості – на 3,7% (до фіксованого курсу 36,57 грн/дол.).

Гетманцев також додав, що чистий продаж валюти НБУ на підтримку курсу за лютий 2024 року скоротився до 1,51 млрд дол. (проти 2,55 млрд дол. у січні 2024 року і 2,68 млрд дол. у середньому за 5 місяців після відв’язки від фіксованого курсу). Це найменший показник інтервенцій від лютого 2023 року. Інтервенції скоротились через сезонні чинники, покращення валютних очікувань і уточнення валютних обмежень з боку НБУ, що зменшуватимуть відплив валюти за операціями юридичних осіб.

Долар і євро пішли різним курсом

Після минулого тижня ситуація з курсом трохи змінилася. Долар продовжив зниження в ціні, а євро навпаки здорожчало.

Так, долар станом на понеділок, 11 березня, подешевшав на 2 копійок і становить 38,14 грн/$ – тиждень тому він коштував 38,16 грн/$.

Крім цього, євро почало дорожчати – наразі офіційний курс становить 41,70 грн/€, хоча минулого понеділка офіційний курс становив 41,26 грн/€, тобто на 44 копійок менше.

До речі, актуальний курс валют та свіжі новини завжди є в нашому Telegram-каналі! Підписуйся!


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: