Великий інвестор, який вірить в Україну. Чим особливе потенційне об’єднання «Датагруп-Volia» і lifecell

08 Травня 2024

Об’єднання «Датагруп-Volia» і lifecell – це знакова угода для України та маяк для всього світу, адже вона означає, що Україна може залучати високоякісні інвестиції, попри поточну ситуацію з війною. Banker.ua розбирався, чому французький мільярдер Ксав’є Ньель повірив в Україну та продовжує рухатись в напрямі об’єднання «Датагруп-Volia» і lifecell.

Головний Telegram-канал банкірів

Хто такий Ксав’є Ньель та з чого все почалось

Ксав’є Ньєль – це французький бізнесмен, який є засновником і мажоритарним акціонером французької телекомунікаційної компанії Iliad, яка володіє брендом Free. Він відомий своїм інноваційним підходом до бізнесу та прагненням зробити телекомунікаційні послуги доступнішими для широкого загалу.

Наприкінці 2023 року стало відомо, що турецький телеком-гігант Turkcell хоче продати за $525 млн свої українські активи: компанію lifecell з 9,1 млн абонентів, оператора веж мобільного звʼязку UkrTower та мережі кол-центрів Global Bilgi. Угода з придбання lifecell має стати фінальним актом у стратегії обʼєднання Датагруп-Volia і lifecell. Ще у 2021 році “Датагруп” поглинула телеком-провайдера Volia, однак з купівлею мобільного оператора виникли проблеми.

У березні 2024 року інвестиційна компанія NJJ Holding («NJJ»), яка була заснована та знаходиться у повній власності Ксав’є Ніеля отримала регуляторне схвалення на придбання «Датагруп-Volia», лідера серед провайдерів фіксованого зв’язку та платного ТБ в Україні.

Варто зауважити, що 96,13% акцій компанії «Датагруп-Volia» знаходяться у власності фонду, що управляється американською приватною інвестиційною компанією Horizon Capital під керівництвом Олени Кошарної, решта 3,87% належить генеральному директору Датагруп-Volia, Михайлу Шелембі.

Україна ставить палки в колеса?

У жовтні 2023-го Шевченківський суд Києва арештував корпоративні права в Україні, що належали підсанкційним російським бізнесменам Михайлу Фрідману, Петру Авену та Андрію Косогову. Серед арештованих активів був оператор lifecell, але за тиждень суд зменшив арештовану частку оператора зі 100% до 19,8%. Також було арештовано інші активи турецького Turkcell (ТОВ «Пейселл» і ТОВ «Укртауер»).

7 березня 2024-го Turkcell подав апеляцію щодо рішення про арешт 19,8% корпоративних прав lifecell і 100% корпоративних прав ТОВ «Укртауер» та ТОВ «Пейселл».

Київський апеляційний суд 16 квітня прийняв важливе рішення: зняв арешт з 19,8% акцій мобільного оператора lifecell та 100% його дочірньої платіжної системи Paycell. Цей крок відкриває шлях до завершення однієї з наймасштабніших угод на українському ринку за останні роки. Але рішення буде за Антимонопольним комітетом України, який у березні виявив підстави для заборони купівлі мобільного оператора. Оскільки інформація про зняття арешту з третього активу Turkcell – компанії UkrTower – поки невідома, остаточне завершення процесу залишається під питанням.

Що буде далі

Інвестиційна компанія NJJ підприємця Ксав’є Ніеля та американська приватна інвестиційна компанія Horizon Capital оголосили, що в березні 2024 року регулятивні органи надали згоду на придбання NJJ «Датагруп-Volia», провідного провайдера фіксованого зв’язку та платного ТБ в Україні. Після виконання умов для придбання мобільних активів в Україні під брендом lifecell, сторони планують створити національного телекомунікаційного лідера з найвищим потенціалом зростання серед конкурентів та ключового провайдера безпечних та надійних телекомунікаційних послуг в Україні.

Об’єднана компанія надаватиме послуги мобільного зв’язку понад 10 мільйонам українців, а її фіксована мережа охоплюватиме понад 4 мільйони домогосподарств по всій країні. Злиття «Датагруп-Volia» та lifecell також дозволить споживачам скористатися пропозицією потрійного пакета послуг, що включатиме мобільний, фіксований зв’язок та платне телебачення, надаючи при цьому вищу якість обслуговування, кращу ціну та сприяючи подальшій інтеграції до європейських стандартів.

«Я радий, що ми досягли цього важливого етапу схвалення регуляторних умов для Датагруп-Volia, це значний крок до створення національного українського лідера в сфері телекомунікацій, який забезпечить українців безпечними та надійними телекомунікаційними послугами. Україна є домівкою вражаючого технологічного сектору з інноваціями в сфері штучного інтелекту, високим рівнем цифровізації та технологічної спрямованості. Ми впевнені, що наша історична угода стане сигналом для інших про те, що настав час інвестувати в Україну, для того, щоб підтримати відновлення країни та реалізувати її потенціал. Ми з нетерпінням чекаємо початок роботи в країні та впевнені, що наша глобальна телекомунікаційна діяльність, професійна команда та експертиза в галузі, від Франції до Польщі, від Італії, Швеції до країн Балтії, принесуть цінність всім зацікавленим сторонам, включаючи співробітників, клієнтів, та країну в цілому, працюючи разом, ми плануємо подальший розвиток пропозицій у сфері телекомунікацій, технологій, штучного інтелекту та інших стратегічних напрямків співпраці», – прокоментував угоду Ксав’є Ньєль.

Після закриття угоди NJJ планує об’єднати «Датагруп-Volia» з lifecell, третім за величиною оператором мобільного зв’язку в Україні, який швидко зростає. Злиття відбудеться після отримання всіх необхідних регуляторних дозволів, що призведе до 100% володіння NJJ цими активами в Україні.

Група планує розпочати масштабну інвестиційну програму в Україні, спрямовану на розвиток мережі, ліцензій, обладнання та інфраструктури фіксованого та мобільного зв’язку для стимулювання подальшого зростання.

Крім цього, після закриття угоди, фонд, яким керує Horizon Capital, разом з Михайлом Шелембою інвестуватимуть у платформу, щоб зберегти міноритарну частку та стати локальним партнером Ксав’є Ніеля та NJJ в Україні. Михайло Шелемба, теперішній генеральний директор Датагруп, очолить об’єднану платформу Датагруп-Volia-Lifecell. П’єр Данон, Голова Наглядової Ради «Датагруп-Volia», також продовжить свою роботу на посаді Голови Наглядової Ради об’єднаної структури.

В Horizon Capital зазначають, що ця історична угода є першою значною інвестицією нового учасника ринку з початку повномасштабного вторгнення, а також значною інвестицією у внутрішню інфраструктуру України. Також угода передбачає придбання наявних телекомунікаційних компаній України.

Водночас фіналізація угоди залежить від отримання залишкових регуляторних схвалень та інших умов закриття.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: