Що буде далі? (ЩБД#4): гривня почала зміцнюватися, паливо дорожчає, а крипта в очікуванні

10 Вересня 2021

Banker.ua традиційно запитав у експертів, якою була ситуація на валютному і паливному ринку, що відбувалося з нерухомістю, а також проаналізував зміни на ринку криптовалюти. Крім того, в свіжому дайджесті ми зібрали прогнози експертів на найближчий тиждень.

У цьому блоці банкіри аналізують курсові коливання за минулий тиждень і дають свої прогнози щодо стабільності гривні по відношенню до долара США/євро на наступному тижні.

Головний Telegram-канал банкірів

Руслан Королик, начальник управління казначейства Forward Bank:

На минулому тижні ми стали свідками старту сезонної девальвації національної валюти, коли курс на МВРУ досягав позначки 27,05 грн/$. На даний момент це обумовлено тим, що попит на валюту суттєво перевищує пропозицію.

Початок ділового сезонна збільшило попит на імпортні товари, серед яких варто виділити збільшення обсягів імпорту значно дорожчають енергоресурсів: нафтопродуктів (попит на них генерує агросектор), газу (ціни прагнуть до рекордних $650/тис. кубів) і вугілля (у зв’язку з дефіцитом палива на ТЕС компанії почали його імпортувати за валюту).

Також варто звернути увагу, що скорочується портфель ОВДП нерезидентів. Тільки за серпень іноземні інвестори в українські ОВДП скоротили свій портфель на 7,13 млрд грн, а з початку вересня ще на 1 млрд грн.💰

Таким чином, в зв’язку з високою інфляцією, яка з’їдає прибутковість цінних паперів, нерезиденти активно виходять з ОВДП, конвертуючи гривню у валюту.

Стримуючим фактором подальшої девальвації нацвалюти виступив Національний Банк, який минулого тижня продав на МВРУ 159 млн дол. США. Це позитивно вплинуло на курс гривня/долар – до кінця тижня курс на МВРУ зміцнився на позначці 26,87-26,88 грн/$.

Поточний тиждень, швидше за все, буде «вичікувальної» в плані того, що великих виплат за старими ОВДП не буде, а в четвер заплановано засідання Правління НБУ щодо перегляду облікової ставки.🏦

Тому запланований аукціон з розміщення ОВДП, ймовірно, не буде надавати відчутного впливу на поведінку курсу.

Резюмуючи все вищесказане, передбачається, що курс гривня/ долар на цьому тижні буде триматися на рівні 26,85-27,00 грн/$.

Анна Волуйчак, директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку:

Тиждень почався з істотного зміцнення гривні, що багато в чому стало несподіванкою для ринку. Тригером, що запустив процес, стали розпродажі валюти Укравтодором – держкомпанія, схоже, конвертувала отриману від консорціуму українських банків іноземну валюту. Зміцнення гривні активізувало продажу експортерів, що дало додаткове підживлення надлишковій пропозиції долара на МВРУ. Ефект виявився особливо сильним в понеділок. Через вихідного дня в США ринок розраховував на малоактивні торги, оскільки угоди укладалися на умовах TOM. Тому реакція на великі продажу іноземної валюти була гострою.

Тільки за понеділок обсяг торгів у Bloomberg склав $154 млн, що можна порівняти зі звичайним першим днем тижня на МВРУ. Гривня при цьому зміцнилася більш ніж на 10 копійок. Звичайно ж, така динаміка не залишилася без уваги НБУ – регулятор виходив на торги з покупкою надмірного обсягу пропозиції іноземної валюти.💵

Продажі Укравтодору надали істотну підтримку гривні і у вівторок, проте вже в середу на МВРУ переважав попит, що трохи скорегував курс.

У четвер на ринку знову домінувала пропозиція валюти. Що було пов’язано головним чином з переглядом облікової ставки НБУ. Гривня помірно зміцнювалася вже в першій половині дня, але після оголошення рішення підвищити ставку до 8,5% динаміка прискорилася. Регулятор, очевидно, передбачав таку реакцію ринку, тому завчасно вийшов на торги з покупкою долара на рівні 26,68 грн/$, хоча в той момент котирування знаходилися в коридорі 26,72-26,74 грн/$. Ближче до завершення сесії, коли на торгах майже не залишилося покупців, курс опустився до визначеного НБУ рівню.

Значних подій, здатних зробити істотний вплив на курс наступного тижня, не передбачається. Сумарний обсяг виплат за старими випусками ОВДП в четвер складає всього 1,3 млрд грн. Цього обсягу недостатньо, щоб надати відчутний вплив на ринок. У той же час тиск на гривню може надавати поступовий вихід з паперів нерезидентів. За минулий тиждень їх портфель скоротився на 1,1 млрд грн. Що, втім, також трохи.📉

Збільшення попиту на іноземну валюту з боку імпортерів буде компенсуватися зростанням обсягу пропозиції з боку експортерів – на наступному тижні вони почнуть готуватися до сплати податків. Розрахуватися з бюджетом потрібно до 20 числа, яке у вересні потрапляє на понеділок.

В цілому, всі ці фактори дають підставу прогнозувати відносно спокійні і збалансовані торги протягом наступного тижня.

Герман Марченко, Директор Департаменту Казначейства КомІнБанку

Національний банк підвищив облікову ставку до рівня 8,5% річних. За минулий тиждень курс долара США на міжбанку опустився з 26,88 до 26,65 грн/$. Після оголошення про підвищення НБУ облікової ставки гривня зміцнилася на міжбанківському ринку до 26,67 грн/$.

На початку місяця спостерігався сплеск попиту на валюту у зв’язку з виплатою дивідендів, після оголошення НБУ нової облікової ставки гривня почала плавно зміцнюватися. Загроза тотального локдауну при входженні в «червону зону» може привести до зниження попиту на валюту через зниження передоплат імпортерами.💸

Упродовж тижня Нацбанк виходив з інтервенціями і викуповував надлишок валюти за курсами 26,84 грн/$ у понеділок і 26,65 грн/$ у п’ятницю, стримуючи надмірно різке зміцнення гривні.

Очікую на наступному тижні плавної ревальвації в сторону 26,60 – 26,70 грн/$ під впливом ситуативного переважання торгової виручки на міжбанку у експортерів сільгосппродукції.

Фахівці діляться своєю думкою про стан паливного ринку найближчим часом

Артур Прокопенко, аналітик «Консалтингової групи А-95»:

За тиждень середня ціна по країні бензину А-92 зросла на 3 коп./л і склала 28,91 грн/л, бензин А-95 подорожчав також на 4 коп./л – до 29,87 грн/л, а дизельне паливо — на 5 коп./л, до 28,15 грн/л.

Зростання цін став результатом коригування вартості палив відповідно до постанови уряду про граничну торговельну націнку. При цьому, стабільність європейських котирувань, яка спостерігається на цьому тижні, буде сприяти відсутності змін на стелах АЗС.

Автогаз за тиждень в роздробі не змінився і тримається на рівні – 17,49 грн/л. На роздрібну ціну скрапленого газ все так же продовжують впливати високі ціни на ресурс в Європі і високий сезон споживання LPG. 🚗

Про те, як розвивається ринок нерухомості в Україні, які нові проекти запускаються і що цікавить самих українців, розповідає фахівець однієї з провідних компаній-забудовників країни.

Анна Анісімова, керівник відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд»:

За підсумками серпня ми не помітили змін в уподобаннях наших клієнтів. Як і раніше, стабільним залишається попит на однокімнатні квартири в житлових комплексах з продуманою інфраструктурою і вигідною локацією. Просторі трикімнатні квартири користуються попитом в проектах з високою будівельною готовністю.

Ми спостерігаємо впевнене зростання продажів паркінгів, в зв’язку з чим відбувається зростання цін на машино-місця в столиці. Активний попит інвесторів на паркомісця в житлових комплексах Sky Avenue, Голосіївський, City Hub і Паркові Озера – тому підтвердження.

Кінець серпня для нас ознаменувався радісними новинами. Компанія «Інтергал-Буд» отримала 10 сертифікатів на введення в експлуатацію, в тому числі на школу і садок в ЖК Нивки-Парк і ЖК Озерний Гай Гатне. За новими партами вже з першого вересня «гризуть граніт науки» наші наймолодші жителі заміського комплексу «Озерний Гай Гатне».🏠

У вересні ми не плануємо розслаблятися, і в середині місяця стартує продаж другого будинку ЖК Голосіївський, сучасного проекту бізнес-класу поряд з метро і великий паркувального зоною.

За минулі 2 тижні були запущені такі нові проекти, як РК оптимістів (будинок №2), РК Одеський бульвар (чергу №2), РК Family-2 (будинок №2), РК SENAT, ЖК URBANIST, ЖК Great (будинок №10 , №11), РК Варшавський + (будинок №7).

7 вересня після дворічної перерви стартував MIPIM в Каннах. Це знакова подія для всіх учасників ринку нерухомості світового масштабу, тому що на даному заході лідери галузі презентують найсучасніші об’єкти і обговорюють світові тренди містобудування. Гарячі дискусії експертів визначать вектор розвитку нерухомості на майбутній рік.📊

9 вересня в Україні компанія RAU проведла форум для інвесторів в рітейл і торгову нерухомість.

На даний момент очікуємо нових пропозицій і нестандартних рішень для інвесторів в сфері комерційної нерухомості за підсумками заходу.

Протягом останніх двох тижнів спостерігалося зростання BTC до $52 тис. Проте, Рафаель з каналу «Сльози Сатоши» в своєму відео, спираючись на технічний і фундаментальний аналіз, а також свій досвід, припускав падіння BTC до 35-40 тис. 7 вересня почалася корекція біткоіни.

Курс знижувався в моменті до $42 тис. В цей же час, багато альткоіни, особливо фундаментальні блокчейни, такі як Solana, Near, Polkadot, Avalanche, ATOM, показують зростання більше 50%. Можливо, це початок «альтсезона»? У найближчі пару тижнів ми побачимо напрямок тренда – або BTC очікує оновлення high рівнів, або Рафаель виявиться прав, і ринок чекає глибока корекція.

Індекс «страху і жадібності» за курсом BTC знаходиться на середніх рівнях, що також говорить про те, що багато учасників ринку знаходяться в режимі очікування у напрямку тренда. ✌🏻


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: