Книги, мультфільми та курси: де вчити дітей фінансової грамотності

15 Вересня 2021

Починати говорити з дитиною про гроші потрібно з самого дитинства. У сучасному споживацькому світі виховати фінансово грамотну дитину — справа не з легких. Але є різні варіанти, які допоможуть це зробити. Banker.ua проаналізував, які “помічники” пояснять навіть найменшим дітям (і старшим теж) основи фінансової грамотності, щоб вони виросли свідомими дорослими та кваліфікованими фахівцями, в тому числі в банківському секторі.

Навіщо дітям фінансова грамотність?

Фінансове виховання починається з маленького віку. Фахівці стверджують, що розмови з дитиною про гроші варто вести з трьох років. Вже тоді вони пильно спостерігають за дорослими, копіюють поведінку своїх батьків, їхнє ставлення до різних речей, в тому числі й до грошей. І, щоб у дитини склалося правильне уявлення про гроші, батькам важливо пояснити дитині, що таке гроші, чому їх потрібно заробляти та економити.

Більш того, успішність в майбутньому безпосередньо залежить від фінансового виховання в дитячому віці. Тому цього питання варто приділити особливу увагу.

Курси

Існує безліч різноманітних курсів та тренінгів,які навчають дітей фінансової грамотності. Це як приватні проєкти, так і державні. Ось кілька з них:

«Фінансова грамотність. Фінанси. Що? Чому? Як?» для учнів 10-11 класів. Це проєкт від Міністерства освіти та науки. Тут школярам пояснюють, як поводитися з першою платіжною карткою, грамотно здійснювати покупки в інтернеті й безпечно платити під час гейминга, а також які бувають сучасні платіжні технології.

«Фінансова грамотність» від Savyy Nation. Цей курс ставить акценти на правильному поводженні з грошима, розумінні основних фінансових термінів, вмінні аналізувати і планувати власний і сімейний бюджет, на постановці та досягненні фінансових цілей, розвитку підприємницьких навичок.

Тут дітям розповідають про історію та функції грошей, фінансових цілях, бюджетах і багато іншого.

Бізнес-Школа «ЮніорБанк». Курси фінансової грамотності від ПриватБанку. Тут дітей навчають накопичувати на свою мрію, а не «з’їдати» кишенькові кошти. Боротися з акційними пастками та вигідно купувати товари. А також створювати перші бізнес-ідеї.

Школа складається з відеолекцій та інтерактивних тестів. Закріплюють знання на реальних кейсах, ведеться робота з банківськими продуктами та відвідування банківських заходів.

Книги

Що стосується літератури, то тут абсолютно немає проблем з тим, щоб підібрати максимально відповідний посібник з дитячими взаєминамами з грошима.

Наталя Чуб «Азбука бізнесу: пригоди Сергійка в Країні Гномів». Книга знайомить читачів з базовими економічними поняттями за допомогою казкової історії про хвалькуватого хлопчика Сергійка. Розрахована на дітей молодшого шкільного віку.

Рон Лібер «Як говорити з дітьми про гроші». Книга дає поради батькам, як доступно відповідати дітям на важкі запитання про гроші та як формувати правильне ставлення до них.

Сергій Біденко та Ірина Золотаревич «Як розповісти дітям про гроші». Тут є 100 домашніх ігор і практик, які в невимушеній формі познайомлять з фінансами дітей від 2 до 16 років. А ще — поради та приклади обговорення ситуативних завдань.

Сергій Біденко та Ірина Золотаревич «Книга юного підприємця». Книга навчить дитину відстежувати доходи та витрати, економити й почати власну справу. Автори пропонують дев’ять детальних планів для бізнесу.

Анна Гресь «Фінансова грамотність для дітей». Серія з двох книг і робочого зошита з інтерактивними завданнями в доступній формі познайомить дітей з поняттями інвестицій, бізнесу, банківської справи та благодійності.

Кіра Вермонд «Таємне життя грошей». За допомогою яскравих ілюстрацій і прикладів ця книга дає поняття про готівкові розрахунки, інвестуванні та кредитуванні.

Бодо Шефер «Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей». Багатьом відома, але не втрачає популярності казка про дружбу 12-річної дівчинки Кіри і пса на ім’я Мані, який знає все про гроші та вчить свою подругу основам поводження з грошима.

Ігри

Гра — найприродніший і найпривабливіше заняття для дітей. Не дарма психологи рекомендують навчати дітей саме в ігровій формі. Це можуть бути настільні ігри, наприклад, Cash- flow for kids, Монополія тощо. В процесі таких ігор у дітей виробляється звичка зосереджуватися, вміло спілкуватися, логічно мислити, формуються знання про певні фінансові поняттях і механізмах.

Необхідність дотримуватися правил в грі й приймати рішення дає той досвід, який допомагає дитині грамотне поводитися з грошима.

Мультфільми

Ну і, мабуть, безпрограшний варіант для наймолодших — це мультфільми. Під час перегляду ваша дитина буде вбирати знання практично несвідомо.

«Смішарики» в доступній формі розповідають дітям про доходи, витрати, заощадження, особистий бюджет, кредити і страхування.

«Звідки прийшли гроші» — це ілюстрація походження і природи грошей.

«Максим вчить користуватися банківською карткою» і «Максим купує в інтернет-магазині». Історії, де головний герой вчить дітей безпечного поводження з картами і банкоматами, а також дає перелік простих порад щодо безпечного шопінг в інтернеті.

«Малі бізнесмени» — складається з порад про те, як почати власну справу в юному віці.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: