DeFi vs банки: що вибере користувач

17 Вересня 2020

Поточний 2020 рік став часом розквіту децентралізованих фінансів. Всього за кілька місяців минулого літа сектор DeFi збільшився до 8 млрд доларів і продовжує зростати. Основним призначенням DeFi є кредитування користувачів і бізнесу, тобто по суті проекти децентралізованих фінансів хочуть взяти на себе роль банків і кредитувати клієнтів. Чи приживеться нова практика в Україні і чи зможуть DeFi-стартапи конкурувати з традиційною банківською системою, розбирався Banker.ua.

Як працює DeFi

Децентралізовані фінанси (Decentralization Finance) – це спеціалізовані фінансові послуги, які полягають в наданні позичальникові кредиту в певних токенах або криптовалюті. При цьому, як і в традиційній банківській системі, в кредитуванні DeFi беруть участь три сторони: позичальник, яким може виступати окрема людина або компанія, платформа, що надає послуги кредитування, і безпосередньо кредитодавець – особа, готова надати позику позичальникові в криптовалюті.

Позичальник зобов’язується повернути позику з відсотками в криптовалюті, а платформа отримує відсоток за надання послуг. За період з червня по вересень послугами DeFi скористалися мільйони людей у всьому світі, а деякі токени, які стали особливо популярними серед позичальників, подорожчали на 1800%. Незважаючи на такий DeFi-бум, експерти рекомендують не спокушатися, так як “міхур” може скоро лопнути. Але про це по порядку.

У чому ж полягає популярність DeFi? Головна перевага – легкість отримання кредиту. Щоб оформити позику, позичальник не повинен надавати довідку про доходи або інші документи. Досить зареєструватися на майданчику і пройти процедуру верифікації. Хоча деякі майданчики не вимагають навіть цього. Просто реєструйся, отримуй позику, залишивши в заставу частину коштів або токенов компанії, а далі розпоряджайся монетами так, як вважаєш за потрібне. І в цьому криється головна проблема: протоколи DeFi наповнили токени-одноденки, які тільки виглядають як платіжний засіб, але не являють собою ніякої цінності. Наприклад, токен SUSHI, який має нульову вартість, активно торгується на біржах. Іншими словами, кредитодавці пропонують позику в монетах, які по суті не мають цінності, а повертати борг доведеться в реальних грошах.

Чому ж тоді користувачі вибирають DeFi замість традиційних банків зі стабільними грошима?

По суті DeFi - це те саме, чого ми хочемо від банків сьогодні, коли збираємо кожен раз 10 мільйонів довідок про те, що ти не верблюд і задаємося питанням: невже не можна зробити єдиний реєстр, де інфа буде доступна кожен раз всім організаціям і не потрібно буде бути 145-м в черзі в "закладі", який працює 3 дні на тиждень з перервою на обід і полуденок

У чому проблема банків?

Децентралізовані фінанси отримали таку популярність через проблеми і помилки банків. Ось лише деякі причини, чому клієнти вибирають DeFi:

  • територіальна обмеженість. Банки можуть кредитувати тільки українські компанії. Щоб оформити міжнародний кредит, потрібно зібрати десятки різних довідок, виписок, листів і т. д.;
  • обмеженість суми кредиту. Як правило, банки строго лімітують суму кредиту, а DeFi можуть надавати практично безлімітні позики;
  • банківські кредити залишаються досить дорогими, в той час як позики в криптовалюті можуть обходитися користувачам в копійки.

Тобто, децентралізовані фінанси готові запропонувати клієнтам швидкі, дешеві і безмежні кредити. Українські компанії можуть брати позику у жителів або інвесторів інших країн – від США до Нігерії, при цьому оформлення кредиту займе кілька хвилин.

Марія Станкевич, директор з розвитку бізнесу кріптовалютної біржі EXMO:

“По суті DeFi – це те саме, чого ми хочемо від банків сьогодні, коли збираємо кожен раз 10 мільйонів довідок про те, що ти не верблюд і задаємося питанням: невже не можна зробити єдиний реєстр, де інфа буде доступна кожен раз всім організаціям і не потрібно буде бути 145-м в черзі в “закладі”, який працює 3 дні на тиждень з перервою на обід і полуденок. З Defi-клієнтам банкам більше не доведеться збирати величезну кількість довідок і документів з підтвердженням кредитної історії та платоспроможності. Досить буде закласти кілька токенов криптовалюта і отримати необхідний кредит в будь-якому банку світу”.

Чи все так райдужно або коли лопне бульбашка?

Але не варто скидати банки з рахунків завчасно. Ринок децентралізованих фінансів тільки виглядає таким простим, зрозумілим і доступним. Давайте копнемо глибше і подивимося, що не так з DeFi.

Перша і основна проблема полягає в безпеці надання позик. Як було сказано вище, щодня на ринку з’являються сотні нових DeFi-токенов, які зникають так само швидко. Ось, наприклад, токен Yam, який проіснував менше доби, а інвестори вже встигли купити монету-пустушку. Якщо дивитися в корінь проблеми, то більше половини DeFi-токенов підуть з ринку ще до кінця року. А в найближчі п’ять років залишиться менше десятка дійсно вартих монет. Інвестуючи сьогодні в DeFi-токени, ви ризикуєте напоротися на монети-пустушки і втратити заощадження.

За період з червня по вересень послугами DeFi скористалися мільйони людей у всьому світі, а деякі токени, які стали особливо популярними серед позичальників, подорожчали на 1800%

СЕО ВТС-Alpha Віталій Боднар:

“Багато хто вважає, що це в принципі ринки майбутнього. Мовляв, DeFi зможе замінити банківську, кредитну системи, ряд інших інструментів, вирішити певні проблеми, які зараз є дорогими і складними. Не заперечую такої можливості. Однак я вважаю, що на поточний момент цей інструмент переоцінений так само, як свого часу — ICO”.

Друга проблема полягає у відсутності відповідного законодавства. Сьогодні ринок криптовалюта практично не регулюється, тому в разі втрати грошей пред’явити претензії буде нікому. Погоджуючись на DeFi-кредит, ви приймаєте всі ризики на себе.

Крім того, ринок DeFi розвивається занадто стрімко. Проекти не встигають випускати нові монети, підкріплені певною цінністю. Коли в підсумку відбудеться памп, мільйони інвесторів просто втратять свої гроші.

Тому вибираючи банк або децентралізовані Фінанси, необхідно враховувати всі ризики і аналізувати перспективи проектів. Не поспішайте піддаватися на хайп, адже безкоштовний сир, ну, або Найдешевший, найчастіше зустрічається в мишоловці.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: