Українська весна: які економічні та фінансові події відбудуться в цьому сезоні

01 Березня 2023

Весна 2023 року є багатообіцяючою для українців. Насамперед, через очікування військових перемог ЗСУ та звільнення тимчасово окупований територій країни. Та попри це країна функціонує на багатьох фронтах, які також зазнають змін. Banker.ua зібрав ключові економічні та фінансові події, на які варто очікувати українцям у цьому сезоні.

Головний Telegram-канал банкірів

НБУ проведе стрес-тестування банківської системи

Національний банк України анонсував, що навесні цього року планує провести стрес-тест, щоб зрозуміти той часовий період, який знадобиться банківській системі для відновлення. Про це заявила перша заступниця голови регулятора Катерина Рожкова в ефірі телемарафону.

Вона зазначила, що банківська система внаслідок війни втратить близько 30% кредитного портфеля. Й очевидно, що потрібні зміни в законодавстві, спрямовані на врегулювання питання капіталу банків та розширення їхніх можливостей з реструктуризації кредитів бізнесу і населення.

графики

За словами Рожкової, з початку повномасштабного вторгнення НБУ прийняв цілу низку рішень, які так чи інакше послабили вимоги регулятора і до оцінки кредитних ризиків, і до капіталу, і до інших пруденційних (наглядових) вимог, щоб банки цей перший шок пройшли більш плавно і спокійно. Але період адаптації закінчився. І подальші плани по підтримці і відновленню економіки вимагають поступового повернення до нормального регулювання. Тому необхідно поступово повертати дію тих нормативів, виконання яких Нацбанк відтермінував.

Курс долара навесні продовжить тенденцію до зниження

Що стосується валютного ринку, то очікується продовження тенденції до зниження курсу долара на початку весни 2023 року, а гривня, відповідно, зміцнюватиметься. Такі прогнози ЗМІ озвучив економіст Олег Гетьман.

Враховуючи те, що 90% угод відбуваються безготівково за фіксованим курсом, динаміку курсу задає НБУ. Тому, на  думку економіста, звертати увагу на те, що відбувається у готівковому напрямі, не варто.

Він вважає, що НБУ не повернеться до гнучкого ціноутворення навесні, тоді як для цього є підстави. Зараз курс долара тримається в рамках 39-41 грн, і він може опуститися ще більше. Його стабільності сприяє психологічний фактор.

доллары

На думку ще одного економіста, Данила Моніна, курс долара в Україні навесні 2023 року навряд чи продемонструє сильні коливання.

Зміняться правила перебування українців у Польщі

На українців, які через війну виїхали до Польщі, згідно спецзакону, чекають зміни, основні з яких стосуються документів та виплат для біженців.

По-перше, від початку війни особи, які приїжджали до Польщі, могли оформлювати PESEL UKR (особливий статус для українських переселенців, який дає право українцям отримувати в Польщі соціальну допомогу, медичні послуги, а також дозволяє працевлаштуватися та навчатися) за бажанням. Перебувати на території країни можна було і без цього документа, тому не всі українці оформлювали цей статус. Оформити  PESEL UKR можна було протягом 90 днів від дати перетину кордону.

З березня статус PESEL UKR стане обов’язковим для громадян України, які хочуть залишитись у Польщі, а на його оформлення надаватимуть лише 30 днів. Якщо українець виїжджає за межі Польщі більше як на 30 днів, статус  PESEL UKR скасовується, відповідно припиняються всі виплати. Проте після повернення до Польщі можна буде поновити статус PESEL UKR та виплату соцдопомоги.

По-друге, згідно з програмою «40+» громадяни Польщі, які прихистили українців, отримують компенсацію від держави  у розмірі 40 злотих за добу протягом 120 днів від моменту першого в’їзду біженця на територію Польщі. Але з березня біженці, які перебувають у місцях колективного проживання понад 120 днів, повинні будуть платити за житло у розмірі 50% від вартості, проте не більше 40 злотих за добу. А з травня, якщо термін перебування громадян України перевищить 180 днів, розмір оплати збільшиться ще – 75%, але не більше 60 злотих за добу.

І по-третє, у разі ухвалення поправок до спецзакону буде видалено положення про спрощений порядок отримання посвідки на тимчасове проживання у Польщі. Однак біженці зможуть легально  перебувати у Польщі упродовж 1,5 року – до 24 серпня 2023 року. Українці, які легально працюють у Польщі, які відкрили в країні власний бізнес, від квітня 2023 року зможуть подавати документи на отримання посвідки на тимчасове проживання — карти побиту.

Україна має отримати оцінку прогресу на шляху в ЄС

Євросоюз погодився навесні 2023 року надати Україні проміжну оцінку виконання нею семи критеріїв для початку переговорів щодо вступу в ЄС. Про це сказано у спільній заяві за підсумками саміту Україна – ЄС, що відбувся в Києві на початку лютого цього року.

Це може дати змогу нашій країні за умови впровадження реформ розпочати переговори щодо вступу в Євросоюз у 2023 році. Як зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Україна за два роки має намір бути готовою до вступу в ЄС.

Нагадаємо, що 28 лютого 2022 року Україна подала заявку на вступ до ЄС. І за словами Шмигаля, вже через рік маємо конкретні результати.

«Україна стала державою – кандидатом у члени ЄС; ми виконали дві третини Угоди про асоціацію; отримали п’ять безвізів із ЄС: “енергетичний”, “транспортний”, “економічний”, “митний”, “цифровий”; Євросоюз надає нашій державі безпрецедентну політичну, військову, фінансову, гуманітарну підтримку й уже впровадив 10 санкційних пакетів проти росії», – заявив нещодавно прем’єр-міністр України.

Він додав, що наразі важливо провести точну оцінку зусиль, побачити слабкі місця та зрозуміти, де слід посилитися. Для цього Уряд ухвалює постанову про селф-скринінг (або самоаудит) українського законодавства на предмет його відповідності європейським стандартам. Звіт для уряду має бути готовим до 30 серпня.

Держава проіндексує пенсії українців

Як повідомила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович, після індексації з 1 березня 2023 року пенсії українців збільшаться в середньому на 400-700 грн. Згідно з проєктом постанови уряду, максимальна сума, на яку може бути збільшена пенсія в результаті індексації з 1 березня 2023 року, становить 1500 гривень.

Показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, і який враховується для обчислення пенсії, з 1 березня збільшується на коефіцієнт 1,20. Він застосовується для пенсій, призначених до 2020 року.

Так, мінімальна пенсія зросте  на 20%  –  з 2 100 до 2 520 грн лише для пенсіонерів, що не працюють. Якщо людина має повний стаж, а це 30 років у жінок та 35 – у чоловіків, то виплати будуть більшими.

Для пенсіонерів, які не працюють, віком від 65 до 70 років зі стажем 30/35 років відповідно у жінок/чоловіків пенсії зростуть з 2600 до 3000 гривень; для пенсіонерів віком від 70 років зі стажем 30 років у жінок та 35 у чоловіків пенсія зросте  з 3000 гривень до 3120 гривень; а для пенсіонерів із повним стажем і пенсією вищою за мінімальну в середньому розмір доплати становитиме 750 гривень.

Зазначається також, що з 1 березня проіндексують на 19,7% щомісячні страхові виплати для 166,5 тисяч потерпілих та осіб, які мають право на щомісячні страхові виплати у разі смерті потерпілого.

Крім того, з 1 квітня здійснять автоматичний перерахунок пенсій для 0,6 млн працюючих пенсіонерів, з урахуванням оновленого (збільшеного) страхового стажу.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: