Краща у всьому чи лише здається? Що з економікою та рівнем розвитку Канади

27 Жовтня 2023

Протягом своєї відносно невеликої історії – всього 150 років – Канада стала одним із найкращих місць для життя: тут найвищий рівень безпеки та добробуту громадян, низький відсоток безробіття та високі зарплати, а ще привабливі можливості для іммігрантів.

Banker.ua розбирався, чому сьогодні країна має такий рівень розвитку економіки, як влаштована фінансова та банківська системи та на що можна звернути увагу Україні, аби скористатися успішним досвідом.

Головний Telegram-канал банкірів

Лідер за рахунок природних ресурсів

Економіка Канади вважається високорозвиненою та з високим рівнем диверсифікації. Провідними галузями промисловості завжди були виробництво нафти й газу, гірничодобувна промисловість, машинобудівельна і хімічна галузі, лісове господарство й металургія.

Так склалося, що економіка країни роками будувалася саме під впливом головного фактора – наявності багатих природних ресурсів. Приблизно 40% території країни зайнято тайгою, що дозволяє їй бути найбільшим експортером деревини, виробів із дерева та паперу. Саме Канада є найбільшим світовим постачальником лісоматеріалів, попри те, що Канадська служба охорони лісів регулює їхню вирубку, щоб зберегти цей ресурс для майбутніх поколінь.

Так само державою контролюється й рибний промисел. Головною рибальською базою країни є Ньюфаундленд – це 400 км прибережної смуги, що омивається теплими океанськими течіями.

Країна може пишатися й успіхами з виробництва цинку, видобутку алмазів і багатьох інших природних ресурсів: золота, нікелю, алюмінію і свинцю.

Окрім цього, Канада посідає четверте місце у світі за експортом пшениці, оскільки має сильний аграрний комплекс, що дозволяє їй займати провідні позиції в торгівлі сільгосппродукцією та харчовими продуктами.

Багатьом відомо, що у Канаді доволі суворий клімат. Це стало поштовхом до розвитку металургійної промисловості та електростанцій. Електроенергія виробляється на різноманітних станціях: гідро, атомних, станціях, які працюють на природному газі та вугіллі, а також за рахунок інших енергетичних джерел, в основному, вітру.

Також країна займає провідні позиції в авіабудуванні, виробництві потягів і вагонів метро. Автомобілі, вантажівки, автобуси, авто- й авіазапчастини виробляються на американських, японських і шведських підприємствах на території Канади.

Залежність від іноземного капіталу

Важливу основу економіки Канади складає зовнішня торгівля. Переважну частину свого валового національного продукту країна отримує від торгівлі, 75% з яких – результат вільної торгівлі.

Найбільше Канада співпрацює з такими країнами: США, Мексика, Китай (зокрема, і Гонконг), Великобританія, Франція, Німеччина, Південна Корея, Японія й Австралія.

Для Канади дійсно характерна висока залежність від іноземного капіталу та експорту сировини. Тож найбільші капіталовкладення та найбільшу власність у Канаді мають саме США.

Канада інтегрує свою економіку зі Штатами куди більше, ніж з країнами ЄС. Таким чином, Канада з США утворили так звану «зону вільної торгівлі». В цьому сенсі вислів «Канада є продовженням США на північ» багато в чому є правдивим.

Отож, матеріальне виробництво Канади можна поділити на дві, майже рівні, частини, де одна працює на експорт, інша – на задоволення внутрішніх потреб.

Відмивання CAD

Попри те, що за рівнем розвитку економіки Канада входить до сімки провідних промислово розвинених країн світу, важливе місце в потенціалі країни займає саме сектор фінансових та банківських послуг.

Офіційною валютою Канади є Канадський долар. Як і всі долари, він має свій символ – $, але за потреби його можна відрізнити від інших доларових валют за допомогою символу CAD.

Найчастіше канадійці оплачують покупки саме кредитними, а не дебетовими картками, або готівкою. Для них немає проблеми у використанні таких коштів, адже наприкінці розрахункового періоду вони гасять на кредитній картці або всю суму заборгованості, або її залишкову частину. Водночас це змушує мешканців країни турбуватися про власну кредитну історію, адже вона важлива для багатьох аспектів життя в Канаді.

Також у країні є певні особливості щодо грошових переказів. Якщо мова йде про перекази всередині країни, то це зручніше здійснювати через інтернет.

Одна з найпопулярніших небанківських послуг, яку надає третя сторона, – це онлайн-платежі та грошові перекази від Paypal. Також має попит Interac — це банківський інструмент та водночас найбільш популярна форма платежів між фізичними особами в Канаді.

Якщо необхідно відправити гроші за кордон, то це можна зробити онлайн або за допомогою мобільного банкінгу, телефону, електронної пошти чи зрештою завітати до банку особисто. Під час переказу грошей за кордон федеральний уряд Канади завжди відстежує великі суми (понад 10 000 канадських доларів) через Центр аналізу фінансових операцій та звітів Канади (FINTRAC). Це необхідно для того, аби запобігти відмиванню грошей, фінансуванню тероризму та пов’язаним із цим злочинам.

«Велика канадійська п’ятірка»

Банківська система Канади має складну інституціональну структуру, на формування якої значно вплинули банківські системи США і Великобританії.

Ці країни довгий час мали намір зміцнити свої позиції в Канаді шляхом оволодіння національними джерелами фінансування. Кредитні інститути виникли ще в колоніальний період, а функції банкірів виконували торговельні компанії. Тоді в Канаді діяли різні філіали іноземних кредитних інститутів.

Приватні комерційні, або так звані «чартерні» банки користуються повною свободою в комерційній діяльності. Вони обслуговують промисловий, комерційний і державний сектори економіки, а також здійснюють депозитні операції, надають різного виду кредити, займаються валютними операціями.

Перший комерційний банк Канади був створений у 1817 році та мав назву Bank of Montreal. Сучасна банківська система країни має такі основні фінансові інститути: комерційні, трастові та іпотечні банки, страхові та інвестиційні компанії.

Банківські установи є провідними ланками фінансово-банківської системи країни. Більшою частиною банків керує національний уряд країни.

У Канаді найбільші банки часто називають «Великою п’ятіркою» сфери банківських послуг, куди входять Королівський Банк Канади (Royal Bank of Canada, RBC), Торонто-Домініон Банк (Toronto-Dominion Bank, TD), Банк Нової Шотландії (Bank of Nova Scotia, Scotiabank), Банк Монреаля (Bank of Montreal, BMO) та Канадський Імперський торговий банк (Canadian Imperial Bank of Commerce, CIBC).

У Канаді існує «Асоціація канадських банкірів», найвищим органом якої є Виконавча рада. Вона стоїть на чолі клірингової системи Канади та безпосередньо очолює роботу системи розрахунків між банками.

Окрім цього, банківська система країни має й інші установи – небанківські фінансові посередники (НБФП), які також здійснюють банківські операції. До даної категорії належать кредитні союзи і кооперативні фінансові організації. НБФП неоднорідні, оскільки, крім вказаних, до них відносять також самостійні трастові банки і трастові відділи комерційних банків.

Тож банківська система Канади має таку структуру: перший рівень завжди займає центральний емісійний банк – Банк Канади, а другий рівень – це вже комерційні банки та спеціалізовані установи.

Де легше відкрити бізнес: в Україні чи Канаді?

Попри те, що Канада та Україна – дуже різні країни, відносини між ними, щонайменше, дипломатичні.

З початком великої війни на території України, Канада стала тією державою, що всіма силами допомагає нашій країні. До того ж Канада відкрила для українців програму CUAET, за якою надає гостьову візу строком на три роки з можливістю продовження та отримання права на роботу, а також з одноразовою фінансовою допомогою. І це лише одна з багатьох програм.

Хоча ці країни дещо схожі між собою (принаймні, спільними цінностями, включно з відданістю демократії, свободі та верховенству права), розвивають відносини між собою як дружні держави на засадах особливого партнерства, все ж вони мають ряд відмінностей у багатьох аспектах.

Наприклад, візьмемо таку важливу складову економіки країни, як ведення бізнесу, на що Україні варто звернути увагу.

За даними рейтингу Всесвітнього банку Doing Business, Канада займає третє місце за параметром «легкості відкриття бізнесу». А загалом країна вже кілька років поспіль посідає 23-є місце зі 190 країни. У той самий час, Україна займає 64-е місце, тобто різниця між країнами майже у два рази.

Чому так відбувається? По-перше, у Канаді немає такої великої щільності бізнесів та будинків у містах, що призводить до невеликої конкуренції та спрощеного шляху розвитку власної справи. У той час, як в Україні все навпаки.

По-друге, ключову роль тут грає корупція та додержання правил. Українського підприємця можуть спіткати такі перешкоди, як затяжне паперове оформлення, проблеми з податковою, договором оренди приміщення, легальність бізнесу, невиконання обов’язків та правил, незаконні документи – з цим знайомий, мабуть, кожен підприємець.

Такого підходу до відкриття бізнесу в Канаді ви не побачите: тут все за правилами, без корупції та «сумнівних» папірців. Аби відкрити свою справу у Канаді, достатньо почати з такого: зареєструвати компанію, отримати бізнес-номер у податковій агенції країни, сплатити податок за реєстрацію, відкрити рахунок у комерційному банку та отримати ліцензію на діяльність.

Отже, Канада точно належить до групи високорозвинутих держав та недаремно за своїм економічним потенціалом замикає «Велику сімку». Це підтверджує всесвітнє визнання країни як сильної держави, її показники успішності, розвитку, рівень життя та добробуту канадців.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: