Новий фінінструмент для українців, «совкова» енергосистема та 3 проблеми України: про що пишуть експерти у соцмережах

21 Жовтня 2022

Протягом тижня українські експерти та банкіри у своїх соцмережах аналізували багато різних тем, серед яких обговорили появу нового фінансового інструменту для українців у вигляді депозиту зі зворотнім продажем, витривалість «совкової» енергосистеми та необхідність будувати нову після війни, а також три фінансові проблеми, які існують в Україні. Banker.ua зібрав найцікавіші пости експертів за тиждень.

Головний Telegram-канал банкірів

Андрій Пишний про новий фінінструмент для українців

Новопризначений Голова Національного банку України Андрій Пишний цього тижня у своєму Facebook написав, що для нього та команди НБУ це був насичений тиждень, і незабаром можна буде дізнатися про результати їхньої місії у Відні.

«НБУ залишив облікову ставку на рівні 25 %, оприлюднив макропрогноз та запровадив низку важливих заходів, щодо мають покращити монетарну трансмісію та забезпечити курсову стабільність», – уточнив Пишний.

Але головне, на що очільник регулятора попросив звернути увагу, – це на рішення про запровадження нового інструменту для населення, який дасть змогу громадянам захистити свої гривневі заощадження від курсових коливань.

«Це депозит зі зворотнім продажем. Працюватиме це так: громадяни отримають можливість купувати долари США за офіційним курсом без обмеження суми з подальшим розміщенням на строковий депозит у банку з обов’язковим зворотнім продажем купленої валюти знову ж таки по офіційному курсу НБУ, але вже на дату закінчення депозиту. Не лякайтесь тут усе доволі просто, поцікавтесь незабаром у вашому банку», – запевнив голова Нацбанку.

Детальніше про те, для чого НБУ запроваджує таке рішення і чому воно позитивне, читайте у пості голови НБУ Андрія Пишного.

Олексій Кущ про «совкову» енергетичну систему

Економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ цього тижня нагадав, що у своїх попередніх дописах писав про те, що «совок», точніше «совкова» інфраструктурна спадщина, яка не модернізувалась в останні часи, а лише амортизовувалась, перед своєю загибеллю рятує всіх нас.

«Рятує поки є змога. Тому що найбільша сила духу втрачає свою ефективність, коли немає електроенернії, зупинилась залізниця та немає води», – зазначив Олексій Кущ.

При цьому експерт процитував топ-менеджера ДТЕК щодо того, що в Україні з радянських часів побудовані об’єднані енергосистеми: якщо пропадає десь одна генерація, її підхоплює інша. Тобто все закільцьовано і працює в єдиній системі.

«За радянських часів будувалася схема енергосистеми, де все налаштовано під подібні події, які відбуваються сьогодні», – уточнює Кущ.

Проте експерт підкреслив , що після війни «совок» остаточно залишиться в історії: «Після “інфраструктурної декомунізації” (одна з цілей Путіна, заявлена ним публічно), нам доведеться продемонструвати свою ефективність у створенні нового, а не у використанні старого. Поки у нас вдавалось будувати індивідуальне щастя в межах окремих родин, а тепер треба навчитись будувати добробут в масштабах всієї країни».

Повний текст допису читайте на сторінці Олексія Куща.

Віталій Шапран про 3 фінансові проблеми для України

Член Ради НБУ Віталій Шапран поділився з підписниками тим, що взяв участь у фаховій дискусії Центру ім. Разумкова «Точка відліку і напрями дій влади для відновлення країни». В рамках свого виступу Шапран підняв 3 питання, перше з яких – алгоритми отримання доступу до заарештованих держрезервів рф.

«Навіть якщо ми подолаємо всі складнощі з отриманням доступу до державних резервів рф, заарештованих в США та ЄС, вливання на наш валютний ринок валюти на 50-100 млрд доларів на рік – це дуже серйозне навантаження на монетарну сферу. Тож до таких подій потрібно готуватись вже зараз», – пише експерт.

Він додав, що існує багато варіантів і алгоритмів для цього.

Також Шапран розказав про існуючу проблему з поверненням українців із ЄС додому.

«Хоча і порадувала статистика від демографів щодо повернення нашого населення з ЄС, але як повернути з ЄС мільйони наших громадян, які усвідомили, що робота будівельником або лікарем цілий місяць в Україні по зарплаті еквівалентна 5-7 днів роботи офіціантом або прибиральником десь в Німеччині? Курс гривні за 50 і вище явно не буде сприяти поверненню тих, хто має прийняти участь у відбудові», – констатує Віталій Шапран.

Крім того, експерт підняв питання подорожчання кредитів МВФ – детальніше про це читайте в його пості.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: