Мінімізація готівки, нелегальнй ринок пального і валютні питання: про що пишуть експерти у соцмережах

30 Червня 2023

Протягом тижня українські експерти та банкіри у своїх соцмережах обговорювали актуальні та нагальні теми, як, наприклад, мінімізацію використання готівкових грошей, що робити з нелегальним ринком пального, а також попит на валюту та кількість виданих кредитів. Banker.ua зібрав найцікавіші пости експертів за цей тиждень.

Головний Telegram-канал банкірів

Віталій Шапран про мінімізацію використання готівки

Економіст, ексчлен Ради НБУ Віталій Шапран цього тижня поміркував над мінімізацією використання готівки, висловивши у своєму пості підтримку ідеї заступнику керівника ОП Ростиславу Шурмі.

«По частці готівки в обігу (М0 до М1) ми до війни були на рівні країн з активним наркотрафіком Албанії та Афганістану… Кожна друга гривня в обігу була готівковою. З тих пір ситуація покращилась (за рахунок виплат військовим). Корупцію цей крок не здолає точно, замість того щоб розкладати красиві долари на некрасивих диванах», – зауважив Шапран.

Він додав, що НАБУ доведеться винаймати хакерів, які будуть відслідковувати транзакції в крипто-валютах. Це ускладнить життя обом сторонам на корупційному фронті. Але, на думку експерта, сприятиме податковій реформі, яка вже анонсована президентом. А також значно скоротить витрати на обслуговування готівкового обігу.

«Ви просто не уявляєте, скільки коштує: виготовлення, перевезення, перерахунок, сортування, утилізація готівкових грошей… це десятки мільярдів грн економії на витратах НБУ і великих банків. Для прикладу собівартість виготовлення 10 копійок ще 3 роки тому була дуже набагато вища за номінал монети…», – підкреслив Шапран.

Про те, чи нова така ідея, і чи розціновати ініціативу як повну відмову ві готівки – читайте у пості Віталія Шапрана.

Сергій Куюн про нелегальнй ринок пального

Директор Консалтингової Групи А-95 Сергій Куюн написав цього разу про те, як він «прокотився на машині часу». Мова про те, що днями експерт відвідав засідання парламентської тимчасової слідчої комісії з енергетики, яка на цей раз розглядала нелегальний ринок пального.

«Почуття змішані. Серед позитиву: – Питання залишається в об’єктиві. Тематика непогано структурована: нелегальні АЗС; схематоз на легальних АЗС; міні-НПЗ.

– Данило Гетманцев – не перший, але й не другий. Перший Ярослав Железняк, який непогано прокачався по тематиці. На мій погляд, це гарно, бо Данило Олександрович занадто давно та глибоко в темі, а від цього, кажуть, око трохи замилюється (злі язики стверджують, що не тільки в «темі», а й «в долі», але я в це не вірю, Данило Олександровичу!)», – розповів Куюн.

Він додав, що податківці просунулись у збиранні даних про ринок, що є позитивним моментом.

А з приводу того, що ж було не так, експерт висловився наступним чином: «Мене постійно переслідувало відчуття дежавю. Все теж саме й у тому ж складі ми обговорювали у 2021 році. Кількість «бочок» зростає. Закрити їх складно, бо не вистачає то повноважень, то бажання, то можливостей. Ті ж 22 міні-НПЗ. Їх кошмарили тоді, кошмарять й зараз… Ті ж імена й у роздробі. ОККО, WOG, UPG, Socar, Shell – молодці. БРСМ, «Авантаж», МОТТО…».

Експерт стверджує, що минуло два роки, а зрушень «малувато». Засмучує те, що біда не тільки з пальним, але й з «табачкою», й зі спиртом.

Пан Сергій також розказав про зниження податків і про те, над чим планує далі поміркувати.

«Президент вчора закликав до особистого сумління кожного підприємця, дійсно, не час зараз гратися з податками. Але, як бачимо, війна виправила мізки далеко не усім. Притому як підприємцям, так й посадовцям. Репутаційні втрати, складнощі поділу бюджетних грошей, елементарний популізм та політичні «договорянки» зі «шкурняками». Все це було й є. Впевнений, на цій машині часі я ще проїдусь неодноразово», – написав у підсумку Сергій Куюн.
Повний текст посту читайте на його сторінці у Facebook.

Богдан Данилишиин про валютний ринок та кредитування

Ексголова Ради НБУ, завідувач кафедри КНЕУ ім. В.Гетьмана Богдан Данилишин на своїй сторінці щотижня викладає стислі огляди ситуації у фінсекторі, на валютному ринку, стану економічної сфери, бюджету тощо.

Цього тижня експерт розказав про те, що паралельне зростання попиту та пропозиції на іноземну валюти на МВРУ з боку клієнтів банків обумовило збереження чистого продажу іноземної валюти Національним банком з метою збалансування ринку на рівні 428 млн доларів США (порівняно із 436 млн доларів США тижнем раніше).

«При цьому, обсяг міжнародних резервів України залишається достатнім для задоволення потреб країни в іноземній валюті та підтримки стабільності на валютному ринку. Станом на 1 червня 2023 року міжнародні резерви України за попередніми даними Національного банку становили 37,3 млрд дол. США, збільшившись за місяць на 4%», – зауважив Данилишин.

Щодо фінсектору, основним чинником підтримки високого рівня банківської ліквідності, за словами екперта, виступали витрати з Єдиного казначейського рахунку Уряду, тоді як інтервенції Національного банку з продажу іноземної валюту та відплив готівки у позабанківський обіг зменшували обсяг вільної ліквідності в банківській системі.

Експерт також додав, що на умовах програми «Доступні кредити 5-7-9%» минулого тижня банками було видано 361 пільговий кредит на загальну суму 1,7 млрд грн, з яких близько третини – державними банками.

«Загальна кількість виданих кредитів з початку широкомасштабних воєнних дій на території України за програмою досягла 29,7 тисяч на загальну суму 119,1 млрд. гривень. З огляду на пріоритетність цілей воєнного часу левову частку кредитів (близько ¾) було видано банками на підтримку с/г виробництва та антивоєнні цілі», – написав Богдан Данилишин.

З повним текстом можете ознайомитися на cторінці експерта у Facebook.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: