Відставка міністра оборони, іноземні банки в рф та економічний експеримент: про що пишуть експерти у соцмережах

10 Лютого 2023

Протягом цього тижня українські експерти та банкіри у своїх соцмережах аналізували багато різних тем. Так, голова НБУ спростував недостовірну інформацію про заходи щодо українських «дочок» іноземних банків, які працюють в рф. Сергій Фурса висловив думку щодо того, чи доречно було б Міністру оборони України Олексію Резнікову йти у відставку. А економіст Олексій Кущ запропонував підписникам провести економічний експеримент. Banker.ua зібрав найцікавіші пости експертів за цей тиждень.

Головний Telegram-канал банкірів

Андрій Пишний про фейки щодо заходів до «дочок» іноземних банків, що працюють в рф

Голова Національного банку України Андрій Пишний цього тижня опублікував офіційне застереження про поширення недостовірної інформації щодо існування певного листа Нацбанку із попередженням про можливе застосування заходів впливу до українських банків, які належать міжнародним фінансовим групам, що продовжують працювати в рф. Ця інформація не відповідає дійсності.

«НБУ неодноразово офіційно заявляв про свою позицію щодо цього питання:

– міжнародні фінансові групи мають піти з ринку рф;

– метою дій НБУ в цьому напрямі є послаблення агресора;

ми цінуємо роботу банків України, які є “дочкамиˮ міжнародних фінансових груп, вважаємо їх важливими учасниками українського банківського ринку, бачимо їх патріотичну позицію та внесок у спільну Перемогу.

Ми ведемо регулярний відкритий діалог із керівниками українських “дочокˮ міжнародних фінансових груп, маємо розуміння нашої позиції та готовність разом апелювати до рішень штаб-квартир із метою прискорення виходу міжнародних фінансових груп з російського ринку», – написав Пишний.

Він підкреслив, що дотичність поважних європейських компаній до економіки країни-терориста – отруйна. Неможливо втримати свій бізнес на глобальному рівні, фінансуючи руйнування міжнародного права й підтримуючи податками державу – спонсора тероризму.

«Це принципова позиція НБУ, керівництва Української держави й наших міжнародних партнерів. У поширені такої недостовірної інформації ми бачимо зумисну спробу зміни акцентів на “санкціїˮ щодо українських банків», – запевнив голова регулятора.

Повний текст посту читайте на сторінці Андрія Пишного.

Олена Коробкова про захід на підтримку банківського сектору

Голова Ради Незалежної Асоціації Банків України (НАБУ) Олена Коробкова поділилася важливою подією. Асоціація провела перший великий офлайн-захід цьогоріч, виступивши майданчиком, який об’єднав владу, банки та бізнес.

«У нас накопичилися питання, які треба було чесно й відверто обговорити. І не просто обговорити, а на основі цього обговорення скласти план, як діяти далі. Діяти так, аби починати відновлюватися та відбудовуватися в економічному плані вже», – пояснила Коробкова.

Серед ключових меседжів, які їм було важливо донести, – це те, що банківський сектор активно підтримує економіку, підтримує позичальників, докладає зусиль, аби підтримувати бізнес.

«Ми реструктуризуємо, кредитуємо, «прощаємо» борги за зруйноване росіянами заставне майно. Однак зараз той час, коли і нам потрібна підтримка. Пам’ятаєте, як пояснюють стюардеси в літаках під час інструктажу з безпеки? Одягнути маску спершу на себе, а тоді допомогти тим, хто поряд. Простіше кажучи, ми маємо вирішити нагальні системні питання, аби далі мати змогу працювати на такому ж високому рівні, на якому робимо це від першого дня повномасштабного вторгнення», – пише голова Ради НАБУ.

У пості Коробова описала нагальні питання, які необхідно вирішити, і додала, що на заході також вдалося порушили важливу та цікаву тему фінтеху, яка допоможе Україні вийти на якісно новий рівень у найближчій перспективі.

Про що ще у своєму пості написала Голова Ради НАБУ – читайте на її сторінці у Facebook.

Олексій Кущ про економічний експеримент

Економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ вирішив провести масштабний економічний експеримент. Він заявив підписникам, що в них є можливість перевірити низку його теорій, які він формулював уже багато років.

«Суть експерименту полягає в тому, чи можна за допомогою негативної реальної ставки (базова ставка центрального банку нижче за інфляцію), помірного інфляційного імпульсу в 10-15% і стимулювання економіки через зростання платоспроможного попиту (за рахунок держпрограм, у тому числі) запустити економіку на відрізку системної кризи», – написав Кущ.

Він зазначив, що першою цю модель застосувала Туреччина, про чий монетарний експеримент аналітик писав багато разів. Крім того, він нагадав, що в епіцентрі системної кризи не варто боятися ні емісійного імпульсу, ні дефіциту бюджету. Помірна емісія пом’якшує криву падіння і готує економіку до швидшого старту на відрізку виходу з кризи. Стратегія поведінки визначається тим, на якому відрізку знаходиться економіка. А також якою є природа інфляції.

«Отже, знижуємо ставку центрального банку та розширюємо дефіцит бюджету. Вбивча комбінація для мейнстрімника, який живе по одному зазубреному конспекту. Перемагають ті, хто не боїться “махнути через прапорці”. Нині дуже схожа ситуація розгортається у рф. Там готується низка масштабних програм інвестування на тлі широкого дефіциту бюджету, планової інфляції у 12% та ставки ЦП на рівні 7,5%», – запевнив Олексій Кущ.

Який із цього висновок зробив автор поста – читайте на його сторінці.

Сергій Фурса про відставку міністра оборони

Інвестиційний банкір та заступник директора Dragon Capital Сергій Фурса торкнувся гучної теми з можливою відставкою Міністра оборони України Олексія Резнікова.

«Мені не подобається відставка Рєзнікова. Але хто мене питає. Міністр Рєзніков має піти у відставку. Чи це посилює чи послаблює наші позиції під час війни? На мою думку – послаблює», – заявив Фурса.

За його словами, Резніков вибудував стосунки з провідники людьми, що приймають рішення. І це важливо, адже задача міністра оборони зараз – це виключно займатися забезпеченням армії. Сидіти не в окопах, а в кімнатах для перемовин і «домовлятися, домовлятися, домовлятися». Тож будь-яка нова людина має, принаймні частково, вибудовувати ті стосунки з нуля.

«Погано, що російські пропагандисти почнуть розганяти тези, що міністр оборони, якому західні уряди давали зброю, пішов через корупцію. А, отже, корупціонер. А, отже, гроші західних платників податків у небезпеці. І це в той момент, коли ми критично залежні від поставок озброєння, а значить, і від рішень політиків США, Німеччини, Франції. Політиків, які хочуть подобатись своїм виборцям. І хочуть виграти наступні вибори», – зауважив експерт.

Він порозмірковував і про те, що Україна може втратити через цю відставку, а що набути,  адже під час війни раціональність і ефективність мають бути на першому місці. Так, на його думку, теоретично можна звинувачувати міністра, що він не боровся з корупцією, але навряд це була його основна задача саме під час війни.

Після певних міркувань та аргументів Сергій Фурса дійшов висновку, що, виходить, міністр оборони йде через невдалу комунікацію стосовно корупції у своєму відомстві.

«Міністр оборони втратив посаду, бо не вірно зреагував на скандал щодо його підлеглих, які крали на яйцях. І чи це нормальна ціна для відставки міністра під час війни? Відставки, яка точно вплине на нашу обороноздатність. Чи точно це нормальна ціна, щоб інші чиновники засвоїли цей урок?», – такі питання поставив наостанок у своєму пості Сергій Фурса.

Детальніше ви можете прочитати на його сторінці.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: