Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Ескроу-рахунок: як убезпечити себе від недобросовісного продавця
Катерина Лихопека, помічниця старшого юриста юридичної компанії «Міллер», спеціально для Banker.ua
Доволі часто трапляються недобросовісні контрагенти, потенційне партнерство з якими не викликає довіри, проте продукт є дуже бажаним і необхідним. У такому випадку треба розглянути будь-які додаткові гарантії того, що угода буде виконана, а у випадку її невиконання — ви не ризикуєте втратити свої кошти. Ефективним механізмом у такому випадку є застосування ескроу-рахунку.
Ескроу-рахунок є спеціальним видом банківського рахунку, який використовується для зберігання грошей або інших активів на короткий період, поки виконуються певні умови. Такий рахунок є надійним гарантом безпеки для всіх сторін угоди, особливо в операціях з великими сумами грошей або активами, що дорого коштують.
Коли у виграші всі сторони
Ескроу-рахунки часто використовуються в операціях з нерухомістю, під час купівлі-продажу бізнесу, в угодах з інтелектуальною власністю та в інших сферах, де необхідно мінімізувати ризики для всіх сторін.
Наприклад, в угоді про купівлю-продаж нерухомості покупець має можливість внести гроші на спеціально створений ескроу рахунок. Гроші на цьому рахунку будуть утримуватися до тих пір, поки всі умови угоди не будуть виконані: поки не будуть оформлені усі супроводжувальні документи про перехід права власності або не буде проведена перевірка стану нерухомості тощо. Після досягнення згоди щодо усіх умов гроші перераховуються продавцю. Якщо ж умови не виконуються, гроші повернуться покупцю або залишаться на рахунку до подальшого розвʼязання спірних питань.
Застосування такого механізму для обох сторін має багато переваг, наприклад:
- Захист обох сторін. Покупець може бути впевненим, що продавець не отримає гроші до тих пір, поки не будуть виконані умови угоди, а продавець, що гроші будуть збережені, поки покупець не отримає товар або послугу.
- Зменшення ризику обману. Власник ескроу-рахунку виступає посередником, у процесі перевіряються документи та умови угоди, перш ніж здійснити передачу грошей або товарів. Посередник немає права користування цим рахунком.
- Уникнення спорів. Умови угоди чітко визначаються перед тим, як гроші або товар будуть передані.
- Зручність. Ескроу дозволяє уникнути необхідності надсилати гроші або товар безпосередньо до іншої сторони.
- Регулювання термінів та строків. Ескроу може допомогти контролювати часові рамки виконання угоди, забезпечуючи гарантії того, що умови будуть виконані вчасно.
- Широкий спектр застосувань. Ескроу може використовуватись для різних типів угод, таких як покупка-продаж товарів, нерухомості, послуг, та навіть для забезпечення виконання угод у сфері інтелектуальної власності.
Запровадження ескроу-рахунків в Україні
В Україні ескроу-рахунки поки не настільки популярні, як за кордоном. Наприклад, у США рахунок ескроу застосовується сторонами договорів щодо нерухомості, зокрема, в іпотечних кредитах, де іпотечна компанія відкриває депозитний рахунок для сплати податку на майно та страхування майна.
В Україні позитивний досвід запровадження ескроу-рахунків набирає обертів, хоча й не настільки часто застосовується, як за кордоном. Як приклад, сервіс OLX, який доволі зручно та зрозуміло дозволяє “притримати” ваші кошти на своїй платформі, допоки ви не підтвердите отримання товару.
У самому сервісі це може виглядати так:
Також не відстає і Prom.ua, який діє за аналогічною до OLX схемою. Ви сплачуєте за товар, але гроші не йдуть продавцю на рахунок одразу, а притримуються у системі, допоки ви не отримаєте товар.
Нижче приклад, як це виглядає на Prom.ua:
За допомогою договору рахунку умовного зберігання (ескроу) ви можете придбати й нерухомість. Принцип роботи такий же, головне — це вміло прописати усі нюанси договору, аби не потрапити на гачок недобросовісного продавця. Посередником у цій справі може стати як банк, так і спеціальна компанія, а інколи навіть фізична особа.
Упевненість у виконанні угоди
Важливо підкреслити, що під час виконання умов договору жодна зі сторін не має права доступу до коштів. Крім цього, звернення стягнення чи накладання арешту на кошти, які розміщені на рахунку тимчасового зберігання, заборонені.
Ескроу дозволяє сторонам угоди бути впевненими у виконанні угоди, а посередник забезпечує об’єктивність та дотримання погоджених сторонами правил. Використання ескроу може бути особливо корисним у складних транзакціях або там, де є значний обсяг коштів або активів, що залучаються.
Тому якщо ви маєте сумніви щодо свого контрагента і бажаєте уникнути усіх ризиків, то краще звернути увагу на ескроу, який допоможе зберегти кошти та усунути усі ризики.