Фіксація курсу НБУ: варто чи ні? Думка українських банкірів

27 Липня 2022

21 липня Національний банк України зафіксував офіційний курс гривні щодо долара на рівні 36,56 грн/$. Такий крок, за словами регулятора, був зумовлений змінами фундаментальних характеристик економіки України в умовах воєнного часу та зміцненням долара до інших світових валют.

Banker.ua запитав українських банкірів, як вони оцінюють такий крок НБУ, які наслідки цього вбачають та що банки робитимуть надалі.

Головний Telegram-канал банкірів

Як повідомляли в НБУ, фіксація курсу спрямована на підтримку стійкості української економіки в умовах війни, а також підвищення конкурентоспроможності місцевих виробників та зближення курсових умов для різних груп бізнесу і населення.

Голова Нацбанку Кирило Шевченко зазначив, що в умовах воєнного часу курс, який діяв із 24 лютого, втратив актуальність і перестав відповідати реаліям. Новий рівень курсу стане якорем для економіки та додасть їй стійкості в умовах невизначеності.

гривна, доллар

Проте варто зазначити, що майже за тиждень думки експертів та гравців ринку щодо цього кроку розділилися. А що про це думають українські банкіри?

Герман Марченко, Директор Департаменту Казначейства ComInBank:

Рішення Національного Банку про зміну курсу національної валюти до долара США набуло чинності 21 липня 2022 року. Хоча такого рішення і чекала банківська спільнота, проте зміна офіційного курсу національної валюти до долара США справила ефект несподіванки. При цьому треба сказати, що зміна курсу гривні по відношенню до інших валют відбулася наступного дня. Національний Банк в умовах початку війни абсолютно правильно вирішив заморозити офіційний курс на деякий час, але необхідність скоригувати дисбаланс, що складається в економіці, призвела до необхідності скоригувати курс, плавно девальвуючи гривню. Також цей крок був продиктований можливим розблокуванням експорту Українського зерна морським шляхом. Крім того, важливим було рішення, щодо можливості купувати валюту фізичними особами під відкриття валютного депозиту (до 50 тис. грн. в еквіваленті).

Наслідком зміни курсу стало зменшення продажу валюти Національним Банком за рахунок збільшення пропозиції валюти експортерами, наприклад 22.07. НБУ купив на ВРУ біля 700 млн. доларів США.

Припускаю, що на тлі можливого надання Україні фінансування МВФ у 2022-2023 роках у розмірі 15-20 млрд доларів США для відновлення економіки НБУ перейде до повернення плаваючого курсу та зняття обмежень на валютному ринку.

Володимир Мудрий, Голова правління ОТП Банку:

Підвищення курсу на 25%  є цілком логічним та очікуваним кроком НБУ. Такий рівень девальвації гривні фактично відповідає поточному рівню інфляції, що складає  наразі 21%, та співвідношенню долару США до євро, який укріпився приблизно на 5%.

Перш за все, це рішення забезпечило для ринку більш прозорий курс, хоча  і адміністративними заходами, та зменшило негативні очікування щодо рівня девальвації. Для економіки у цілому – такий рішення є корисний, адже додає прозорості щодо реальної ситуації в економіці, також «занижений» курс  призводив до завищення передоплати на  імпорт та  відтермінування  отримання валютної виручки при експорті. При цьому, саме прозорість курсу сприятиме перегляду ставок за депозитами, якого до сих пір не відбувалося, навіть за умови підвищення облікової ставки НБУ.

Ростислав Наконечний, Заступник Голови Правління IBOX BANK:

Основною метою корекції обмінного курсу з боку Нацбанку було призупинення карткового туризму і підтримки цілісності ринку. Цей крок також знизить тиск на ринкове ціноутворення курсу, будуть певні ринкові коливання, але, зазвичай, вони заспокоюються. Новий рівень фіксованого курсу гривні до долара США від регулятора також покликаний послабити девальваційні очікування.

АЙБОКС БАНК і надалі діятиме в рамках встановлених дозволів та обмежень НБУ. Фінустанова є сумлінним платником податків, як й іншим компаніям білої економіки, корекція курсу не має нашкодити. У виграші будуть IT-компанії та експортери. Більшою мірою корекція курсу вплине на тіньову економіку, яка підвищить ціни на свої товари та послуги. а також на кінцевого споживача.

Як наслідок, ми вбачаємо і ризики щодо підвищення цін на імпортні товари. В першу чергу чуттєвими будуть збільшення цін для бізнесу і населення на енергоресурси та інфляційний тиск.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: