Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши "Приймаю", Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.
Фінансова допомога Україні у 2024-му: кожний цент на вагу золота
Кошти від міжнародних донорів продовжують бути важливим джерелом фінансування державного бюджету України в умовах повномасштабної війни. Але перший квартал 2024 року став справжнім випробуванням для України, адже за перших два місяці країна загалом отримала лише $1,2 млрд зовнішнього фінансування, проте березень виправдав очікування та допоміг покращити фінансову ситуацію. Banker.ua розглянув, яка ситуація з міжнародною фінансовою допомогою Україні у першому кварталі поточного року.
Скупий початок року
У січні-лютому 2024 року до загального фонду державного бюджету України надійшло близько $1,2 млрд зовнішнього фінансування. Грантові кошти, які надаються на безповоротних умовах, склали майже 75% із загального обсягу фінансової допомоги. Варто додати, що всі кошти за перші два місяці 2024 року надійшли до держбюджету через проєкти Світового банку.
У межах проєкту “Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні” (PEACE in Ukraine) Японія надала грант на суму $465 млн. Пільговий кредит розміром $297 млн було нараховано через проєкт “Інвестиції у соціальний захист задля підвищення охоплення, стійкості та ефективності” (INSPIRE). Грант на $89,8 млн надано через проєкт “Екстрений проєкт надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства України” (ARISE), а грант на $49,4 млн Україна отримала через проєкт «Ремонт житла для відновлення прав і можливостей людей» (HOPE). Всього Японія перерахувала $901 млн пільгового фінансування та грантів Україні.
Норвегія спрямувала грантове фінансування обсягом $295 млн у межах проєкту PEACE in Ukraine.
Ще $3 млн кредитних коштів були залучені через проєкт “Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя” (HEAL Ukraine) під гарантію Іспанії.
Цих $1,2 млрд міжнародної допомоги було спрямовано на фінансування пріоритетних соціальних видатків держбюджету, зокрема, на забезпечення оплати праці працівників секторів освіти та охорони здоров’я, співробітників ДСНС, пенсійні виплати, гуманітарні потреби, а також забезпечення соціального захисту населення.
Щедрий березень
У березні 2024 року Міністерство фінансів України залучило близько $9 млрд пільгового фінансування від міжнародних партнерів.
Найбільшим донором в березні став Європейський Союз, який першим траншем у межах нового інструменту Ukraine Facility перерахував Україні $4,9 млрд. Ці кошти є частиною перехідного фінансування, загальний обсяг якого сягає 6 млрд євро. Цей механізм дозволяє забезпечити нагальні потреби бюджету до остаточного затвердження плану України для Ukraine Facility.
Також Україна отримала від Канади кредит на $1,5 млрд для фінансування соціальних виплат. Ця фінансова допомога надійшла в рамках третьої додаткової угоди, яка є продовженням первісної угоди, підписаної 8 серпня 2022 року. Основна угода заклала фундамент для взаємодії та підтримки між країнами, а додаткові угоди розширюють і поглиблюють цю співпрацю, враховуючи актуальні потреби та виклики. Кредит надається на строк у 10 років, процентна ставка – 1,5% річних. Пільговий період становить 4,5 роки від дати надходження коштів.
Японія в березні продовжила фінансово підтримувати Україну. Країна спрямувала фінансову допомогу через механізми Світового банку. Зокрема, до державного бюджету України надійшло $882 млн – це частина позики на підтримку політики розвитку «Основи зростання» (DPL). Також було надано $230 млн у межах проєкту «Екстрений проєкт надання інклюзивної підтримки для відновлення сільського господарства України (ARISE)».
Також Україна отримала четвертий транш фінансування на суму близько $880 млн від Міжнародного валютного фонду в рамках програми Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility). Країна залучила вже близько $5,4 млрд з передбачених програмою $15,6 млрд.
Велика Британія виділила $515 млн пільгового фінансування. Кошти є частиною позики на підтримку політики розвитку «Основи зростання» через механізм Світового банку.
За перший квартал 2024 році зовнішнє фінансування сягає $10,1 млрд, від початку повномасштабної війни – $83,7 млрд. Міжнародна допомога спрямовується на фінансування пріоритетних соціальних видатків державного бюджету України.
А що буде далі?
На сьогодні фінансова підтримка міжнародних партнерів відіграє для України надзвичайно важливу роль як у забезпеченні макроекономічної стабільності, так і виступає фундаментом для подальшого економічного зростання.
Наступний транш від Європейського Союзу обсягом 1,5 млрд євро в рамках перехідного фінансування Україна може отримати вже у квітні за результатами задовільного виконання таких реформ, та позитивної оцінки Європейської Комісії. В межах перехідного фінансування перед Україною на порядку денному стоять 5 реформ у таких сферах, як управління державними фінансами, боротьба з корупцією, розвиток бізнес-середовища.
Також Україна отримає 100 млн євро кредиту від Банку Розвитку Ради Європи в рамках проєкту “HOME. Компенсація за знищене майно”. Залучені кошти буде спрямовано на підтримку механізму прямої допомоги, завдяки якому кінцеві бенефіціари, у тому числі учасники бойових дій, інваліди та багатодітні сім’ї, отримають компенсацію за знищене внаслідок бойових дій та терористичних атак рф житло у вигляді сертифікатів на придбання житла. Проєкт реалізовуватиметься по всій території України.
Республіка Корея виділить Україні $2,1 млрд пільгових кредитів, які будуть спрямовані на проєкти відновлення. За умовами Рамкової Угоди Уряд Кореї надає можливість Позичальнику отримувати кредити від Фонду економічного розвитку та співробітництва (EDCF) до максимальної суми зобов’язань у корейських вонах, що не перевищує еквівалент $2,1 млрд на 2024 – 2029 роки для фінансування кредитних проєктів EDCF в Україні
Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцев повідомив, що продовження реструктуризації за комерційним зовнішнім боргом у першій половині року дасть змогу зекономити $4,5 млрд на боргових платежах, що зараз включені у периметр бюджету-2024. Крім цього, Україна може отримати 5−7 транші за програмою МВФ: $2,3 млрд у липні та по $2,1 млрд у вересні та грудні у разі схвалення переглядів програми.
За його словами, без американської допомоги у сумі приблизно $10 млрд, Україні буде важко пройти другу половину року. Є обґрунтовані сподівання, що після затвердження постійного бюджету США до 30 вересня 2024 року, Палата представників Конгресу вже у квітні повернеться до голосування за пакет допомоги Україні. Отримання допомоги залишається базовим сценарієм на цей рік.
Крім цього, він додав, що Україна розраховує найближчим часом на остаточне рішення ЄС щодо використання прибутків від заморожених суверенних російських активів. Наразі, згідно з останніми ініціативами, 90% траншу у 3 млрд євро у 2024 році піде у Фонд миру на військову допомогу. Тривають детальніші дискусії щодо перспектив використання таких активів на потреби України, в т.ч. на відновлення і фінансування бюджету.