Франческо Лупо (ПРАВЕКС БАНК): «Ми можемо запропонувати клієнтам лояльні критерії застави і більш тривалий термін кредитування»

20 Липня 2021

Банки все частіше стали розглядати агробізнес як перспективний з точки зору залучення нових клієнтів. Про співпрацю з сільськогосподарськими компаніями, умови кредитування агросектора, масштаби позичальників і сезонні ризики в інтерв’ю Banker.ua розповів Франческо Лупо, член Правління, керівник головного управління корпоративного бізнесу ПРАВЕКС БАНКУ, що входить до Групи Інтеза Санпаоло в Україні.

– Франческо, як довго ви працюєте у Групі Інтеза Санпаоло й у ПРАВЕКС БАНКУ зокрема?

Головний Telegram-канал банкірів

– Я приєднався до Групи тридцять років тому, працював в декількох містах Італії і в Головному офісі компанії в Мілані. З 2011 року я працюю в міжнародній мережі Групи, пропрацював більше 10 років в Нідерландах, Сербії та Україні. Я працював в основному в напрямках банківського обслуговування великих корпоративних клієнтів, транснаціональних корпорацій, МСБ і інвестиційних банківських послуг. У 2018 році я приїхав в Україну і приєднався до команди ПРАВЕКС БАНКУ в якості члена Правління, керівника головного управління корпоративного бізнесу, з завданням розвивати цей напрямок бізнесу відповідно до міжнародних стандартів Групи Інтеза Санпаоло.

– Чому банки розглядають агробізнес як сектор, який становить великий інтерес з точки зору залучення клієнтів?

– Україна широко відома своїми родючими землями, і сільськогосподарський бізнес тут є однією з основних галузей економіки. Компанії на цьому ринку дуже прозорі з точки зору фінансової звітності завдяки особливо сприятливому режиму податку на прибуток. У них більш висока маржинальність і капіталізація в порівнянні з іншими галузями економіки.

Скажу так, ми очікуємо збільшення кредитного портфеля на 1 млрд грн в 2021 році, в основному за рахунок фінансування виробничо-збутового ланцюжка агробізнесу

– Як ваш банк перевіряє сільськогосподарську компанію на кредитоспроможність, які параметри оцінюються, на що орієнтується – земельний банк, обіг тощо?

– При оцінці аграрної компанії на предмет можливості кредитування, в першу чергу, ми беремо до уваги її грошовий потік і розмір групи компаній. Потім або перевіряємо аудиторські фінансові звіти, або дивимося на інформацію про врожайність, оцінюємо бізнес модель в цілому і кадастр земельного банку компанії.

Чітка бізнес-модель і прозорість по відношенню до кредитора є ключем для агрокомпаній до успішного отримання кредитних коштів. Натомість ми можемо запропонувати стабільність і передбачуваність міжнародної банківської групи зі сприятливими економічними умовами, а також доступ до іноземних ринків капіталу для найбільших позичальників.

– Поговоримо про застави в аграрному секторі. Деякі банки надають кредити без застави, які при цьому ризики? Який підхід у ПРАВЕКС БАНКУ?

– Більшість банків в Україні надають фінансування під заставу, тому що співпраця з агробізнесом пов’язана з певними ризиками. Рідко коли врожай застрахований. Для банків це означає, що в разі такого дефолту у клієнта просто немає резервів для покриття ризиків за кредитом.

У ПРАВЕКС БАНКУ ми індивідуально підходимо до кожного клієнта, враховуючи не тільки фактори оцінки, але і наміри клієнта співпрацювати з нами довгостроково. Помітна тенденція позичальників до підвищення фінансової прозорості, підвищення якості бухгалтерського обліку та прогнозу бізнес-моделі, що значно спрощує і прискорює процес затвердження кредитних ліній, а також допомагає нам бути більш гнучкими у вимогах до забезпечення та цінових пропозиціях.

Такий підхід до кожного потенційного позичальника і кредитної заявки дає нам можливість максимально адаптувати структуру угоди, структуру забезпечення та інші деталі.

Цікаво, що позичальники часто недооцінюють документарні продукти (такі як, наприклад, імпортні акредитиви або гарантії) з точки зору їх переваг в торговому фінансуванні, оскільки такі продукти знижують вартість кредитних коштів і мінімізують торгові ризики. Тим більше, що банк Групи Інтеза Санпаоло забезпечує ці ризики і готовий підтримати на особливих умовах імпорт італійських технологій і обладнання для сільського господарства і харчової промисловості.

– Великі, середні або дрібні позичальники: кого банк охочіше кредитує і чому?

– Відповідно до правил фінансового аналізу і кредитної політики нашої Групи, ми концентруємося на підприємствах, які обробляють площі від 1000 га. Перед фінансуванням ми уважно перевіряємо бізнес-діяльність клієнтів. На це потрібен час, але ми повинні бути впевнені в якості позичальника. Виходячи з цього, ми можемо запропонувати більш лояльні вимоги до забезпечення і більш тривалий термін кредитування.

Крім того, в 2020 році ПРАВЕКС БАНК став учасником держпрограми підтримки сільгоспвиробників. Це дозволяє їм отримувати кредити в нашому банку під 5% річних у гривні за рахунок компенсації частини відсоткової ставки з державного бюджету

За умовами програми такі кредити можуть надаватися як на поповнення оборотних коштів, так і на придбання сільгосптехніки, обладнання та основних засобів.

Незважаючи на те, що має значення, наскільки великий позичальник, найважливіше його прозорість і готовність до комплексного співробітництва.

– Яка позиція банку щодо сезонних ризиків в агробізнесі? Вимоги підвищилися в зв’язку з посухою?

– У нас є міжнародні стандарти оцінки кредитоспроможності наших потенційних клієнтів, які не залежать від сезонності. Якщо на момент розгляду співпраці ми не бачимо очікуваного падіння обсягу врожаю, ми профінансуємо компанію. Наша мета – побудувати довгострокові фінансові партнерські відносини з нашими корпоративними клієнтами, що дозволяє нам підтримувати існуючих клієнтів навіть у важкі сезони.

Беручи до уваги довгоочікуване відкриття українського ринку землі, агропромислового комплексу і зростання потреб нових агрокомпаній в середньострокових і довгострокових фінансових інструментах, позичальникам необхідний сильний фінансовий партнер з конкурентоспроможною вартістю фінансування і гнучким підходом до структури угод, який може запропонувати ПРАВЕКС БАНК.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: