Депозит в банківських металах: що це і де відкрити

12 Червня 2020

Світова фінансова криза, викликана епідемією коронавірусу, обвалила фондовий, сировинний і валютний ринки. На фоні падіння курсу американського долара і нафти, позиції золота тільки зміцнювалися і росли, досягнувши в травні рекордної ціни в $1771 за унцію. Крупні інвестори поспішили перевести свої інвестиції з акцій і валют в золото, а дорогоцінний метал був названий найнадійнішим захисним активом.

Інвестування в дорогоцінні метали широко поширене в країнах Близького Сходу – в Туреччині, ОАЕ, Саудівській Аравії і державах Персидської затоки. В Україні практика інвестування в дорогоцінні метали широко не поширена, тому українські банки в більшості не пропонують відкриття депозиту з прив’язкою до дорогоцінного металу, а вважають за краще продавати злитки золота і платини як товар. Banker.ua склав список фінансових установ, де можна відкрити депозитний рахунок в золоті.

Як це працює

Депозитний рахунок з прив’язкою до дорогоцінних металів працює точно так, як і звичайні депозити. Клієнт вносить гроші в гривні або доларах, фактично купуючи певну кількість грам золота. При цьому банк не видає його в злитку або монеті, а просто накопичує на рахунку фізичної особи. Таким чином, на депозиті накопичуються не гроші, а певна кількість грам золота або іншого металу. Якщо клієнт вирішує зняти кошти з депозиту, то банк перераховує вартість грама золота за поточним курсом і видає клієнту відповідну суму готівкою.

Де відкрити депозит з прив’язкою до банківських металів

На сьогоднішній день послуга відкриття депозиту в золоті представлена на ринку банківських послуг не широко. Але відкрити такий рахунок можна в «Укргазбанку». Організація пропонує депозит «золота гарантія». Ставка за депозитом становить: на 6 міс. – 1% річних, 12 міс. – 1,5% річних, 18 міс. – 2,0% річних, 24 міс. – 2,5% річних. При цьому клієнт може поповнювати депозит в будь-який зручний час, а ось отримати частину вкладень або повну суму достроково не вийде.
“Індустріал банк” пропонує клієнтам відкриття депозиту в золоті на термін до 24 місяців. При цьому річна ставка становить: на 6 міс. – 1,25% , на 12 міс. – 1,5%, на 24 міс. – 1,5%. Мінімальний внесок – 50 грам чистого банківського золота (999999 проба). При цьому поповнювати депозит або виводити кошти раніше терміну заборонено.

“Конкорд банк” також пропонує клієнтам депозитний вклад “Золотий” в дорогоцінному банківському металі. Мінімальний вклад становить 50 грам чистого банківського золота, а процентні ставки коливаються в залежності від терміну дії вкладу: 3 міс. – 2,50%, 6 міс. – 3,00% , 12 міс. – 3,50%. При цьому поповнення депозиту не передбачено, а за дострокове зняття депозитних коштів передбачений штраф у розмірі 0,05%.

«Радабанк» приймає вклади клієнтів в рамках програми «Radagold». Щоб оформити депозит, знадобиться мінімум 50 грам чистого банківського золота. Річна процентна ставка буде залежати від терміну вкладення: 6 міс. – 1% , 12 міс. – 1,50% , 18 міс. – 1,50% , 24 міс. – 1,50%. Також клієнт може поповнювати рахунок в будь-який зручний час. Мінімальне поповнення – 5 грам золота.

Депозитний рахунок з прив'язкою до дорогоцінних металів працює точно так, як і звичайні депозити. Клієнт вносить гроші в гривні або доларах, фактично купуючи певну кількість грам золота. При цьому банк не видає його в злитку або монеті, а просто накопичує на рахунку фізичної особи

Інвестування в золото та монети

Іншим доступним способом заробітку на дорогоцінних металах є пряма торгівля. У цьому випадку клієнт зберігає гроші не на депозитному рахунку, а просто купує злитки золота або монети, а потім продає за завищеною ціною. Придбати дорогоцінні метали можна в українських банках. Вартість злитка розраховується, виходячи з ціни грама золота на конкретний день покупки.

Продаж банківських металів сьогодні пропонують такі організації, як:
– «Укргазбанк» – 1266 грн/гр.
– «Індустріал банк» – 1558 грн/гр.
– «ОТП банк» – 1432,8 грн / гр
– «Таскомбанк» – 1300 грн / гр
– «Комінвестбанк» – 1000 грн / гр
– «RWS банк» – 1560 грн / гр
– «Приватбанк» – 1496 грн / гр
– «МТБ Банк» – 1480 грн / гр

Плюси і мінуси інвестування в золото

Вклади в банківські метали, як і в інші активи, мають свої позитивні і негативні сторони, які варто враховувати при відкритті депозитного рахунку в золоті або придбанні злитків/монет.

Плюси інвестування

Найголовнішим плюсом інвестування в золото є стабільність. Дорогоцінні метали, на відміну від інших активів, практично не реагують на падіння фондових та інших ринків, що дозволяє захистити гроші від знецінення. Золото повільно, але стабільно зростає в ціні в міру виснаження запасів.

До інших плюсів відносяться:

– надійність. Золото в меншій мірі схильне до впливу зовнішньоекономічних факторів;

– висока ліквідність. Дорогоцінні метали завжди можна продати, незалежно від того, яка ситуація склалася на ринку. Це, мабуть, єдиний актив, який буде затребуваний завжди.

Мінуси інвестування:

– низькі процентні ставки;

– тривалість генерування прибутку. Вкладаючи в золото сьогодні, відчутний ефект від інвестиції можна отримати тільки через 10-15 років;

– підвищений спред. При мінімальних вкладеннях для отримання прибутку необхідно дочекатися різкого і стрімкого зростання металу. Наприклад, такий ривок спостерігався в березні-квітні поточного року, коли стався обвал фондового і сировинного ринків. За кілька тижнів золото додало практично 20% своєї вартості;

– можливість втрати інвестиції. Золото може стрімко зростати, але також стрімко і падати. Тому необхідно постійно аналізувати ринок і змінювати стратегії в залежності від ситуації.

В цілому золото може стати відмінним довгостроковим вкладенням і принести непогані дивіденди. Однак дорогоцінні метали варто розглядати скоріше, як захисний актив, який здатний зберегти гроші в моменти кризових ситуацій.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: