Шанс, який не варто втрачати: інвестиційні перспективи України

24 Січня 2024

Сергій Фурса,інвестиційний банкір,  заступник директора Dragon Capital, спеціально для Banker.ua

В українському просторі та поза його межами все частіше лунають згадки про інвестиції та майбутнє відновлення країни. Багато хто вважає, що після війни ми швидко відбудуємо країну, оскільки до нас із новою силою піде хвиля інвестицій зі всього світу. Але все частіше лунає і протилежна думка про те, що розраховувати доведеться лише на власні сили. Тож які насправді інвестиційні перспективи має Україна?

Головний Telegram-канал банкірів

Долучитися до українського успіху

Україна після завершення війни приваблюватиме інші країни та інвесторів набагато більше, аніж це було до війни, і для цього буде низка причин.

По-перше, значну роль у цьому відіграє саме європейська інтеграція. Друга причина — це новий погляд на Україну, бо зараз західний та загалом увесь цивілізований світ відкриває для себе нашу країну наново, з її ринками та перспективами розвитку. Також не варто  забувати і про моральну складову: оскільки наша держава наразі перебуває у центрі уваги, багато хто захоче допомогти інвестиціями у медицину та реабілітацію чи у відновлення зруйнованої інфраструктури.

Тому інвестиції, безсумнівно, будуть надходити, та навіть більше, ніж було до війни, оскільки дуже велика кількість людей прагнутиме долучитися до історії успіху України.

Інвестиції, безсумнівно, будуть надходити, та навіть більше, ніж було до війни, оскільки дуже велика кількість людей прагнутиме долучитися до історії успіху України

Можна точно сказати про те, що перші роки після війни будуть характеризуватися значним інтересом до нашої країни. Втім, звісно, багато чого залежить і від самої України, оскільки нам треба не проґавити свій шанс. Завдяки збільшеному інтересу інвестиції можуть вийти на рекордний рівень за всю нашу наявну історію.

Куди вкладатимуть гроші

Дружні держави виділятимуть кошти, насамперед, на відновлення інфраструктури, у відбудову та розвиток України. Переважна ж більшість іноземних інвесторів та інвестиційних фондів буде зацікавлена підтримати український бізнес та його розвиток, щоб згодом отримати прибуток від своїх інвестицій.

Чому саме інвестиції в український бізнес? Відповідь частково криється в геополітичних протистояннях у світі. Спостерігається явна тенденція зацікавленості Україною як потенційним майданчиком, який може замінити, наприклад, Китай. Тому деякий бізнес справді може бути зацікавлений саме в цьому напрямі.

І тут особливо варто згадати про скандинавських інвесторів, яких поки в Україні вкрай небагато. Вони цілком могли б вкладати власні кошти у розвиток українського бізнесу, як тільки ми підготуємо для цього всі умови, оскільки для них питання демократії, верховенства права та гуманітарні питання є вкрай важливими.

Перепони для притоку інвестицій

Очевидно, що наразі основна перепона для інвесторів — це війна, оскільки ніхто не наважується інвестувати через великі ризики. Звісно, після завершення війни проблема ризиків не зникне, проте вони будуть вже більш передбачуваними і не завадять притоку інвестицій.

Зрозумілі та однакові для всіх умови ведення бізнесу в Україні — ще одна проблема, що веде за собою перепони для притоку інвестицій. Головними претензіями західного бізнесу до української влади, бізнесу і суспільства завжди були проблеми з верховенством права, точніше, його відсутністю, та високий рівень корупції.

Головними претензіями західного бізнесу до української влади, бізнесу і суспільства завжди були проблеми з верховенством права, точніше, його відсутністю, та високий рівень корупції

Тож роботу в цьому напрямі варто розпочинати вже зараз: судова реформа, боротьба з корупцією — все це війна не заважає робити.

Ще одна, не менш важлива перепона, що вже простежується наразі та спіткатиме Україну згодом, — це демографічна ситуація. Демографічна криза, брак робочої сили, депопуляція — все це є однією з пріоритетних проблем нашої держави.

Отож, для України після закінчення війни відкриється вікно інвестицій. Це може бути найбільший рівень інвестицій за всю українську історію. Ми отримаємо шанс наздогнати Польщу та стати високорозвиненою країною Європи. Але для цього нам варто зробити роботу над помилками. Це своєрідний шанс для нашої держави, та тільки від нас залежить, чи не втратить вона його.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: