Концепція програмованих грошей: які потенційні переваги та можливості стоять на кону?

09 Жовтня 2024

Уявіть собі випадок, коли платіж, надісланий покупцем, зараховується на рахунок продавця лише після отримання товару, або державна допомога на програму підвищення кваліфікації виплачується лише після того, як бенефіціари завершать навчання на онлайн-порталі. Це лише кілька можливостей, які програмовані гроші можуть втілити в життя.

Banker.ua розбирався, що ж таке програмовані гроші, і які можливості вони відкривають у фінансовому світі.

Головний Telegram-канал банкірів

Жага до структурованості: як працює технологія?

Програмовані гроші — це інноваційна концепція, яка відкриває нові можливості у фінансовому світі завдяки інтеграції грошей з цифровими технологіями. По суті, це гроші, створені або адаптовані для виконання певних умов чи функцій через програмні коди. Вони можуть автоматично виконувати певні транзакції, відповідно до заздалегідь визначених критеріїв, що робить фінансові операції більш прозорими, ефективними та надійними.

До програмованих грошей можна поставити різні умови. Використовуючи договірні угоди, можна навіть включити монетарну політику в програмовані гроші та створити стабільність, регулюючи на основі правил відсотки та рівень інфляції тощо. Або, у контексті роздрібної торгівлі, батьки можуть розподілити частину кишенькових грошей своїх дітей на здорові перекуси, обмежити споживання шкідливої ​​їжі.

Структурно програмовані гроші можна розглядати як автоматизовану грошову систему, що виконується за допомогою смартконтракту в системі розподіленої книги, такій як блокчейн. Він інтегрований із децентралізованими програмами, які працюють у мережевих інфраструктурах, щоб використовувати такі сервіси, як NFT (незамінні токени), ринкові майданчики та платформи DeFi (децентралізоване фінансування). Це також дозволяє токенізацію, тобто представлення різних активів у розподіленому реєстрі за допомогою токенів. А посередники, що з’єднують контракти в розподіленому реєстрі із зовнішніми джерелами даних, забезпечують дотримання інтегрованих логічних умов використання.

Чому концепція програмованих грошей має право на життя

Потенційні переваги програмованих грошей включають прискорення платіжних процесів, зменшення операційних витрат і ризиків шахрайства, а також можливість точного контролю використання коштів. Зокрема, держави можуть використовувати програмовані гроші для реалізації соціальних виплат або субсидій, де кошти автоматично нараховуються тільки на визначені цілі. Блокчейн-технології, що лежать в основі програмованих грошей, також забезпечують високий рівень безпеки та неможливість зміни транзакцій заднім числом.

Впровадження логіки у вартість програмованих грошей дає низку переваг, починаючи від покращення користувацького досвіду і закінчуючи більш прозорими, ефективними та доступними фінансовими послугами, а також запобіганням дублюванню витрат.

Програмовані гроші підвищують прозорість і можливість аудиту транзакцій, надаючи реєстр фінансових операцій і прямий доступ до історії транзакцій. Широкі можливості моніторингу захищають від відмивання грошей та іншої недоброчесної фінансової діяльності, включаючи виведення грошей з державних соціальних програм недобросовісними посередниками.

Синхронізація контрактних зобов’язань і платежів спрощує транзакції на багатьох рівнях. Використання автоматизованих смартконтрактів без посередників підвищує ефективність транзакцій і зменшує як людські зусилля, так і кількість помилок. Наприклад, програмовані гроші можуть допомогти інтегрувати платіжні та торгові дані в єдиний інструмент, покінчивши з двома розрізненими процесами, які зараз використовуються, і усунувши ймовірність розбіжностей. Використання смартконтрактів для конвертації валют і транзакцій у транскордонних платежах може заощадити значні витрати і час обробки.

Навіть корпоративне управління казначейством може отримати вигоду від програмованих грошей, які пов’язують платіж, ідентифікаційні дані та дані в реальному часі, щоб запобігти неправильному управлінню коштами компанії, зменшуючи потребу в ручному моніторингу.

Також програмовані гроші можуть сприяти створенню інноваційних фінансових інструментів і децентралізованих додатків, забезпечуючи основу для нових бізнес-моделей. Платформи програмованих грошей сприяють встановленню прямих зв’язків між клієнтами і постачальниками, в цьому випадку позичальниками і кредиторами, без посередників, бюрократії та інших бар’єрів.

Крім того, порівняно зі звичайними валютами, програмовані гроші дозволяють набагато більше кастомізації, що дає змогу впроваджувати нові інвестиційні стратегії, інноваційні фінансові інструменти та покращувати управління.

Крім цього, смартконтракти, запрограмовані на виконання за певних умов, без потреби в посередниках, знижують ризик контрагента. Вони можуть трансформувати розрахунки за транзакціями в ланцюгах поставок, забезпечуючи виконання всіх умов постачання та оплати. Вони також уможливлюють відстежуваність, що сприяє підвищенню довіри між сторонами, захисту від шахрайства та зменшенню кількості суперечок.

Водночас сприяючи передачі даних і цінностей між мережами та платформами, програмовані гроші сприяють інтероперабельності та створенню доступної, взаємопов’язаної фінансової екосистеми. Наприклад, вони можуть об’єднати учасників системи охорони здоров’я для спрощення медичних платежів і страхових відшкодувань, а також забезпечити відповідальне управління даними пацієнтів.

Ось ще один приклад інтеграції екосистеми: програмовані гроші можна використовувати для здійснення платежів за придбання частки в токенізованих цінних активах, таких як картини відомих художників, коштовна нерухомість або навіть спортивні автомобілі; геймери можуть використовувати їх для придбання NFT, щоб купувати або обмінювати внутрішньоігрові колекційні предмети. Все це зміцнює екосистему творців, захищаючи інтелектуальну власність і права власності та полегшуючи розподіл платежів серед творців контенту.

Однак, разом із перевагами постають і нові виклики, зокрема питання конфіденційності, централізації контролю, та потенційні загрози з боку кібербезпеки. Тому впровадження програмованих грошей потребує ретельного аналізу і підготовки для уникнення можливих ризиків та максимального використання їхнього потенціалу.

До чого тут цифрова валюта центрального банку

Центральні банки в усьому світі вивчають потенціал програмованих грошей за допомогою пілотних проєктів і програм впровадження. Наприклад, Європейський центральний банк (ЄЦБ) вивчає потенціал цифрового євро, який може включати програмовані функції для більш контрольованих і цільових транзакцій.

Водночас однією з найбільших можливостей для програмованих грошей є цифрова валюта центрального банку (ЦВЦБ) – цифрова форма фіатної валюти країни, яка регулюється її центральним банком.

Пропонуючи безліч переваг, включаючи швидші платежі, дешевші транскордонні транзакції та відсутність фізичного виробництва, ЦВЦБ привернули увагу центральних банків по всьому світу. Згідно з даними опитування Банку міжнародних розрахунків (BIS), більшість з центральних банків вбачають цінність у наявності роздрібної ЦВЦБ та системи швидких платежів, а також виявило, що до 2030 року в обігу може бути до 15 роздрібних ЦВЦБ та дев’ять оптових ЦВЦБ.

Окрім усіх переваг програмованих грошей, про які йшлося вище, ЦВЦБ також сприяють фінансовій інклюзивності. Наприклад, Банк Англії вивчає можливість випуску цифрового фунта. Згідно з консультаційним документом, підготовленим Банком Англії та Міністерством фінансів, рівень фінансової доступності у Великій Британії є відносно високим, і уряд вже зробив значні кроки для його підвищення. Цифровий фунт може доповнити існуючі ініціативи як ще один варіант для деяких фінансово виключених груп.

Втім майбутнє програмованих грошей сповнене цікавих можливостей: центральні банки можуть запровадити програмовані цифрові валюти для трансформації грошово-кредитної політики, а підприємства та приватні особи можуть отримати вигоду від скорочення витрат та оптимізації процесів. Водночас децентралізовані додатки на основі валюти можуть надати банківські та інвестиційні можливості для недостатньо охоплених послугами верств населення.


Усе найцікавіше за тиждень у нашому дайджесті: